Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Čínský tisk prolomil mlčení: Kulturní revoluce byla katastrofální chyba

Čínská kulturní proletářská revoluce byla „katastrofální chyba“, z níž je třeba se poučit a která se nesmí nikdy opakovat. V komentáři na svých internetových stránkách to v noci na úterý napsal Lidový deník, který vydává vládnoucí čínská komunistická strana. Deník tak prolomil mlčení, které provázelo pondělní 50. výročí začátku kulturní revoluce.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

P. Boko

17. 5. 2016 18:02

Nic nového pod sluncem. Je otázkou, zda budou ochotni přiznat negativní roli Velkého kormidelníka v kulturní revoluci.

0 0
možnosti

D. Stirský

17. 5. 2016 14:37

Moje neteř v Číně studovala - čínštinu. A když jsem se jí ptal, zda jim o této hrůzné etapě (tj. o kulturní revoluci) něco říkali, sdělila mně, že ano. Zhruba v duchu "politováníhodné omyly", "chyby", atd. Takže si nejsem jist, zda jde o nějaké zásadní prolomení mlčení. Mao je tam hlavně turistický suvenýr. Čína je opravdu zemí svého druhu, byl jsem tam asi 10 dnů jako turista, čili vím skoro kulový. Ale je mně jasné, že lidé tam uvažují poněkud jinak než většina z nás v Evropě. A pak: je jich 1,4 mld., což znamená, že nějaký ordnung zvláště ve velkých městech tam být musí.

0 0
možnosti

17. 5. 2016 17:40

Kulturní revoluce začala jako studentské demokratizační hnutí - kritikou nadřízených, což bylo vždy v Číně tabu. ČLR to přejala.

Teprve pak přišli Mao a Lin Piao a ty naivní študentíky, kteří najednou získali moc, použili pro likvidaci skutečných i potenciálních nepřátel. Když jich zlikvidovali dost, poslal je Mao "na převýchovu" na vesnice, kde spousta rudých gardistů pomřela. Byli městské děti a na čínském venkově neměli šanci.

A tady je možné najít vysvětlení potlačení další studentské demokratizační revolty - té z r. 89 na Tchien An-men. Teng, kterého málem zabili a jeho syna zmrzačili, evidentně uviděl paralely a rozhodl se, že tentokrát žádná další Kulturní revoluce a Rudé gardy nebudou...

0 0
možnosti

17. 5. 2016 14:26

Tak tu bude Valerián smutný.... tolik tomu věřil.... Už jednou se mu zhroutil svět s rozpadem Sovětského svazu, a teď tohle...

0 0
možnosti

S. Hammer

17. 5. 2016 14:19

Čína, ekonomický obr na super nekvalitních plagiátorských nohou jejíž švindl hospodářstrví (Recko je proti nim houžvička) je světem tolerováno jenom proto, jak je to obrovský trh a že si svět pořád myslí (spíše jen makléři) že Čína bude mít ty svoje dluhy a nalhané výsledky jednou z čeho splácet.

Což už tu bylo cca deset let zpět, když se půjčovalo přes hodnotu nemovitosti a co to strhlo za lavinu.

0 0
možnosti