Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Po atentátu na Heydricha vyráběli vězni rakve ve velkém, vzpomíná Jaromír Lisý

Jaromír Lisý byl gestapem poprvé zatčen 17. listopadu 1939. Pak se zapojil se do protinacistického odboje, ale končí jako vězeň v Malé pevnosti v Terezíně. Po atentátu na Heydricha putoval na Pankrác a později do několika lágrů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Mydloch

12. 7. 2016 19:57

Je dobře, že se nezapomíná na to jak byl za války těžký život a nikdo si tehdy nemohl být jistý jestli ho nezatknou a nepopraví....Bohužel se historie překrucuje a pomalu se děti ve škole budou učit, že Němci vlastně žádnou válku nerozpoutali....Stčí sledovat ty německé dokumenty o válce v TV, vše zhazují na Hitlera...A všichni dobře víme, že si demokraticky zvolili a dobrovolně šli s ním do války proti celému světu...

0 0
možnosti

S. Hammer

12. 7. 2016 12:30

A jaký vidíte rozdíl mezi zasloužilým náckem a zasloužilým bolševikem? To pan Lisý nečetl v padesátých rokách ty samé zprávy a propagandu, co četl za Rajchu? To neslyšel ani nečetl o popravených bolševiky? To neviděl, jak bolševik loupí majetky i mrzačí osudy vlastních lidí? Jak zachází s válečnými hrdiny?

0 0
možnosti

12. 7. 2016 13:45

Ale videl, to vite, ze videl. Jak pisi dole, aktivne se zucastnil "stalinskeho obdobi" budovani komunismu, bohuzel mu to nevydrzelo do dneska. Je z nej prikladny demokrat, jako ze vsech zdejsich "rusobijcu". Nikdy se nemel spatne, vzdycky se o nej "soukmenovci" postarali.

Jak mi rikal jeden v diskuzi: "Pani, vite, jak ja za komousu trpel? Dvakrat mne vyloucili z partaje!". Asi to myslel jako zert, ale jak jde o koryto, tak ta chatra nezna bratra. A o koryto jde vzdycky, pan Lisy neni vyjimkou. :-)

0 0
možnosti

S. Hammer

12. 7. 2016 12:07

"Pamětník o situaci debatoval se spolužáky ve Francii a na místě poznával, že československé naděje na to, že mají podporu u západních velmocí, jsou velmi naivní.

„Byl jsem zděšený, když mi jeden spolužák řekl, že jeho vlastenectví nesahá tak daleko, aby šel do války za svou vlast, za Francii. Došlo mi, že jestli se doma spoléhá na pomoc Francie, tak je to hodně na vodě a oni nám na pomoc nepřijdou."

Dokola omílané lži o pomoci Francie a Anglie Dr. Benešem měly podle mého jediný cíl: udržet mu koryto co nejdéle. Beneš všechno, co mu Anglie i Francie sdělila překrucoval, podstatné věci (stav armád obou zemí ) zamlčoval, zamlčovalo se i to, že máme kolem sebe jen nepřátele a hlavně proč je máme a kdo to nepřátelství způsobil. Sami sebe stále přesvědčujeme, jaké jsmy byli ublížené chudinky. Zamlčuje se i to, jak byla ČSR bohatá i jak bylo Německo na huntě.

0 0
možnosti

S. Hammer

12. 7. 2016 12:00

"Košice byly v době mého mládí takové mnohojazyčné a mnohonárodnostní město. Byli tam Češi, Slováci, Maďaři a Židé. Tyto národnostní skupiny tam žily v naprosté shodě. Nebyly tam žádné třenice, a to ani náznakem"

Pan pamětník si nějak špatně pamatuje, třenice mezi Slováky a Maďary existovaly, co ty dva národy žily vedle sebe. Po první světové válce, kdy čs armáda zabrala velkou část maďarského území, se ty třenice vyhrotily a před druhou světovou válkou přerostly v otevřené nepřátelství.

0 0
možnosti

12. 7. 2016 11:53

Jeste by bylo vhodne napsat pravdu kdo se po roce 1968 legalne dostal za hranice a proc. Co tam taky delal.

0 0
možnosti

S. Hammer

12. 7. 2016 11:52

Cituji:

"Otec pamětníka Karel Lisý bojoval čtyři roky na frontách první světové války. V armádě zůstal i po ní. Na začátku první republiky vnikly na Slovensko ozbrojené oddíly Bély Kuna a založily zde tzv. Republiku rad. Nově vzniklý československý stát to nemohl na svém území strpět. Otec Jaromíra Lisého tehdy se svým útvarem hájil hranice nově vzniklého státu."

To je ovšem jen Masarykovsko Benešovská propaganda. Žádné historické hranice Slovensko nemělo, kór na jihu s Maďarskem. Čs. armáda vymanévrovala (střílet do lidí se nikomu nechtělo) Maďary za Dunaj a hranice Slovenska najednou byly na jihu v místě, kde se o nich Slovákům nikdy ani nesnilo. Proto tam mají dneska tolik Maďarů, které ti jednošší jedinci ještě k tomu nesnáší. Slováci se o společný stát zasloužili prachbídně, z původních cca 15 tisíc dobrovolníků v legiích i Itálii například bylo jen necelá pětistovka Slováků. To jim nic nebránilo začít ihned nadávat na Čehúňov, že jim tam poslali armádu...

0 0
možnosti

S. Hammer

12. 7. 2016 11:56

... ačkoliv o intervenci čs. armády požáídali sami Slováci. Netrvalo dlouho těmto prapodivným tvorům a začali nadávat na Čehúňov zase, že jim posílajú iba žandárov, ve skutečnosti Slováci byli tak blbí, že vlastní četnictvo ani učitele neměli, taky doktory, nic. V dostatečných počtech. Proto museli čeští četníci, lékaři i učitelé na Slovensko. Jak se Čechům ti prevíti odvděčili v roce 1938 ani nemluvě, SNP bylo všecko, jen ne povstání slovenského pošahaného národa a jejich špecifiká (po jejich sprostota) vygradovaly v roce 1993. Po otci jsme Slovák, po matce moravský Slovák, a rodina na Slovensku to přesně takto jak to píšu prezentuje. :D :D

0 0
možnosti

12. 7. 2016 11:01

Doufam, ze ted, kdyz je pan Lisy opet clenem komunisticke strany, ze to rozjede to "po bolseviku" jako to delal v 50-tych letech za Gottwalda. Rozkradacu narodno majetku je tolik, ze je potreba kazde ruky. Zkusenosti ma, propagaci zvlada, ruskym samopalem strilet umi take, takze mnoho stesti soudruhu Lisy! Jen do nich! :-)

0 0
možnosti

12. 7. 2016 8:36

Moc děkuji za hezké čtení o zajímavém životě. A panu Jaromírovi hodně zdravíčka.

0 0
možnosti