Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Karcinogenní kadmium na dětských hřištích? Může mít vliv i na plodnost, tvrdí odbornice

MAPA UVNITŘ. Téměř u všech testovaných pražských pískovišt byly překročeny limity koncentrace těžkého kovu kadmia. Ačkoli situace na hřištích není horší než jinde, Prahu toto zjištění odborníků z VŠCHT přimělo k jednání. „Rádi bychom ve spolupráci s městskými částmi zjistili, jak často by bylo ideální písek měnit,“ uvedla v rozhovoru pro Lidovky.cz vedoucí projektu S čím si v Praze hrajeme a odbornice na toxické látky Karolína Brabcová.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

10. 10. 2016 1:55

Pamatuji, ze v sedesatych nekde v Japonsku vypostela do more kadmiovy odpad. Kadmium se dostalo do ryb a z ryb do mistiho obyvatelstva. Vysledek: tezke odvapneni kosti, pster neudrzela vlastni telo, lide museli lezet ve vanach v tekutine. Takze ceskym detem by se mohla krivit pater, dalsi generace by chodila ohnuta, a nikdy by pater nemohli narovnat. To by bylo ovsem pro ty rovne , prime Cechy trapna podivana.

0 0
možnosti

J. Martínek 957

8. 10. 2016 21:04

A co tak CHEMTRAILS ? Podívejte se také na oblohu a uvidíte, co svinstva letadla vypouští. Spaliny z leteckých motorů se za malou chvilku rozplynou, ale to, co se sype z mnoha letadel, to se nerozplyne, ale dlouho to na obloze zůstává a vzdušné proudění a vítr to rozprostře po celé obloze. Pro redukci obyvatelstva země na "dostačující" půl miliardy pro ty, kteří vládnou zeměkoulí, není nic svaté.

0 0
možnosti

24. 10. 2016 2:18

Vy jste musel mít vyjímečně dobrého lektora na počítače. Když Vás při Vašem IQ naučil ovládat diskuzi na netu. Ale naučit se mačkat tlačítka asi nestačí.

0 0
možnosti

7. 10. 2016 11:26

Tak mi to nedalo a mrknul jsem, co je ta Brabcová za odbornici: "Po mateřské dovolené začala pro Arniku pracovat a od roku 2014 vede projekty týkající se toxických látek a ekoporadenství. S ekologií začínala v San Franciscu při vytváření konceptu Ekologické stopy. Má vystudovanou sociologii a historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působila jako koordinátorka světové sítě Health Care Without Harm právě v oblasti prevence použítávní PVC a jiných toxických látek ve zdravotnictví."

Takže žádná chemička s praxí v labáku. Sociologička!

0 0
možnosti

7. 10. 2016 12:20

Tak pokud nedelala analyzy tech vzorku, tak je to celkem jedno, ne ?

0 0
možnosti

7. 10. 2016 10:04

Jak je v něčem Arnika (Děti Země, Greenpiss, ....) smrdí to podfuckem.

0 0
možnosti

Riegr

7. 10. 2016 11:08

Souhlas! Článek zase představuje strašení, aniž by si autorka zjistila a uvedla věci na pravou míru, ač se to u nás v minulých letech řešilo v rámci studie MZV (http://apps.szu.cz/svi/cejph/archiv/2005-1-03-full.pdf). Tam se říká na základě průzkumu 127 půd ze školek, že odhadovaná dávka z tohoto typu expozice činí jen 0,5% celkového orálního příjmu - což je hlavně z potravin, minimálně pak z vody. Stejná studie nenašla souvislost zvýšených obsahů Cd v půdách školek s blízkostí silné dopravy. V různých studiích o toxicitě kadmia se taky říká, že souvislost s teratogenitou (ani plodností) nebyla prokázána. Na pozoru by se ale měli mít kuřáci a kuřačky.

Hlavně mi ale vadí, že není zmínka o těch zjištěných koncentracích v pískovištích, ani jakou metodou to "odborníci" z Arniky měřili.

0 0
možnosti

I. Veselý

7. 10. 2016 9:50

Dnešní přístroje už umožňují docela snadno měřit kde co a lidé, co si myslí na nesmrtelnost dělají rozbory snad všeho a výsledky měření si moc berou.Do mých padesáti let jsme měli vodoměr připojený olověnou trubkou, kterou takoví lidé také považují za jedovatou. A stále žiji bez následků i když piji "kohoutkovou" vodu.

Zrovna včera byla v tv reportáž o zvýšené úrazovosti dětí a psycholožka to tam zdůvodnila tím, že rodiče mají o své děti přehnané obavy a stále je chrání a ty děti si v raném věku neodzkouší např. pád, v té době z malé, výšky a pod. Tím si nevytvoří přirozené zábrany a potom mimo ochranu rodičů k, v tomto případě, výškám riskují z nezkušenosti. Získat tu zkušenost jim ale do té doby rodiče neumožnili.

0 0
možnosti

7. 10. 2016 9:17

A co pracovníci, kteří při práci denně pracují například s kadmiovanými šrouby při různých montážích?

Ti musejí být ohroženi mnohonásobně víc.

0 0
možnosti

7. 10. 2016 7:52

Hm, opravte mně, pokud se pletu, ale limity pro toxické látky se stanovují tak, aby byli o 2 až 3 řády (100 - 1000x) nižší, než je nejmenší dávka, způsobující otravu. Možné riziko je teda pouze v dlouhodobé expozici u látek, které se v těle hromadí. Nicméně, tady je v podstatě jedno, zda jsou naměřené hodnoty 0,4 nebo 0,8 mikrogramu. Výměna pískovišť je ale to nejmenší a nejjednodušší, co lze udělat už jen z důvodu znečištění od domácích zvířat (vidět pejskaře, venčící své psy na dětských hřištích není nic neobvyklé)

0 0
možnosti

7. 10. 2016 7:53

taky by mně zajímalo, kde v dopravě se kadmium vyskytuje: v pohonných hmotách, v pneumatikách nebo v silničním asfaltu?

0 0
možnosti

J. Nový

7. 10. 2016 6:23

"Vzhledem k tomu, že jsme ty stejné hodnoty naměřili na pískovištích i mimo ně, tak se na to nyní zkoušíme zaměřit.

.

Takže to kadmium je plošně všude, ale jistě přijde nějaké nařízení, jak často písek v pískovištích vyměňovat. Ovšem otázkou je...za jaký? Asi od certifikované firmy, která bude mít papír, že dodává písek bezkadmiový :-)))

0 0
možnosti

7. 10. 2016 11:19

Třeba od nás, z Bíliny. V nadloží uhelné sloje máme kvalitního písku miliony tun :-)

0 0
možnosti