Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Beneš se stal ideálním českým obětním beránkem, říká francouzský historik

Po dlouhé době u nás vychází velký životopis Edvarda Beneše, který je určen pro běžného čtenáře. Přečtěte si rozhovor s jeho autorem Antoine Mar`esem, který se snaží vysvětlit, proč Češi většinou svého druhého prezidenta buď nekriticky vynášejí, nebo naopak zuřivě zatracují.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

J. Škodák

31. 10. 2016 20:35

Beneš nezastupoval zájmy Čechů,Moravanů,Němců, Slováků,Maďarů...,tedy všech žijících národností v mnohonárodním Československo,ale zájmy internacionální organizace,jako člen významné lóže. Plnil poslušně vůli mocných tohoto světa a tak učinil z mnohých obětní beránky,aby na konec sám takto skončil!

0 0
možnosti

31. 10. 2016 16:32

Kdyby Svoboda byl jako Pinochet

Osudy starickeho Gen Svobody,nebyly jednoduche. Kdyz byl vyzvan K. Gottwaldem, aby podporil t.zv. vladu narodni fronty, coz byl kryci nazev pro prevzeti moci komunisty, na jejiz stranu se postavila SNB a Lidove Milice, misto projevu podpory armadou, dostavil se na Hrad s tankovym plukem. Jiz v prvnich hodinach boju se zastrelil K. Gottwald se slovy: Umiram, aby svoboda a demokracie zily!.V dalsich dnech bylo zatceno a internovano na Srahovskem stadionu nekolik tisicovek komunistu a desitky jich bez soudu zastreleni. Armada ustanovila radu generalu, v jejimz cele stanul Svoboda. Pronasledovani komunistu trvalo jeste nekolik let. Cetnymi prehmaty a veznenim komunistu jako Kopeckeho, Slinga, Novotneho, Zapotockeho a dalsich byla pobourena mezinarodni verejnost. Vlnu odporu vyvolala vrazda tajemnika KSC a predsedy exilove vlady Slanskeho, zijiciho v emigraci. Byl zastrelen na ulici v Moskve, pravdepodobne agenty Svobodova prazskeho rezimu.

0 0
možnosti

31. 10. 2016 16:33

V nasledujicich letech tvrdost Svobodovy vlady povolila. Byla povolena existence tech politickych stran, ktere nebyly ve spojeni s Moskvou. Do zeme byli povolani zahranicni odbornici na ekonomii, bylo zruseno znarodneni a podporovana soukroma iniciativa. Soubezne doslo k t.zv. ceskemu hospodarskemu zazraku a Ceskoslovenska republika mela nejvyssi zivotni uroven v regionu. Spocastne s uvolnovanim polirickym, Svoboda ustupoval do pozadi a nakonec starnouci marsal abdikoval a podepsal zakony o svobode, ale pohrozil, ze se vrati, pokud by zacala znova hrozba komunismu. Mezitim se Ceskoslovenska republika stala zakladajicim clenem Evropske unie a NATO. Svoboda nakonec byl jmenovan dozivotnim senatorem, zarucena beztrestnost a odesel do ustrani. Nyni generalovo hodnoceni obcany rozdelilo. Nekteri v cele se starymi soudruhy, vyjadruji nadeji, ze konecne muze dojit k potrestani Svobodovych zlocinu a k objasneni strahovskych zverstev.

0 0
možnosti

31. 10. 2016 16:18

Bermeš byl veskrze levicový člověk, takže vinit ho, že se nespojil s nějakou v té době vlastně neexistující pravicí je hloupost. Ovšem otázka je, zda to byl ještě ten samý Beneš, jak třeba za první republiky. Již v Londýnském exilu, to byl těžce nemocný člověl, nezapomente, že když měl jet do Moskvy, na schůzku se Stalinem, tak prodělal mozkovou mrtvici, po níž dokonce na dva dny oslepl a schůzka musela být odložena. A to samé po válce když prodělal několik slabších mozkových příhod. Jak mluví svědkové jednání s Gottwaldem a komunisty, tak Beneš jako raněné zvíře se každou chvíli odlížil do vedlejšího pokoje na pohovku, kde mu lékař dával posilující injekci. Jenže svoboda tisku již nebyla taková, aby řekla národu, že ho vede těžce nemocný člověk, který podepíše vše, jen aby měl pokoj,

0 0
možnosti

D. Stirský

31. 10. 2016 13:07

Beneš byl velmi mstivý. Možná ještě více než Zeman.

0 0
možnosti

31. 10. 2016 17:07

Přesně tak!

0 0
možnosti

31. 10. 2016 8:01

Když jsme u obětních beránků. Jestli byl někdo obětní beránek tak to byl Hácha. Právě Beneš který na Háchu naléhal aby presidentoval pak přispěl k jeho neblahému osudu, že se ho nezastal. Docela mne tato fakta vyrazila dech když jsem viděl dokument o Háchovi na ČT.

0 0
možnosti

30. 10. 2016 21:41

četl jsem, že Štefánik byl 4.5.1918 sestřelen proto, že vyhrožoval Benešovi trestním senátem za to, že v pařížském kasínu prohrál 6 milionů US dolarů, významný to dar americ.Čechů mladé republice.--- Také se dost hovořilo o paní choti presidenta, paní Anny Vlčkové--t.j. Hany Benešové, která bydlele u policej. presidenta Václava Oliče ve 3.pok-bytě, asi pramen informací o čs hnutí inteltuálů, také doklad na jmenování JUDr byl v Praze shledán jako podvrh. Až pražs komise, ve kt.pracoval TG Masaryk, Benešovi absolutorium udělila. atd atd

0 0
možnosti

30. 10. 2016 15:52

Beneš svou slabostí zavinil II. světovou válku!

Čtěte o Nečasové misi do Francie!!

Dne 15. září 1938 přiletěl do Paříže zvláštnívyslanec československého prezidenta Edvarda Beneše s tajným posláním. Jehoúkolem bylo kontaktovat předsedu francouzské socialistické strany Léona Bluma apředat jeho prostřednictvím poselství francouzské vládě. Obsahem tohoto poselství byla žádost prezidenta Beneše, abyFrancie a Velká Británie jako tajní zprostředkovatelé nabídli Adolfu Hitlerovia jeho nacistickému Německu československé pohraniční území o rozloze 4-6 tisíckilometrů čtverečních přibližně s jedním a půl až dvěma milionyčeskoslovenských Němců.

0 0
možnosti

30. 10. 2016 17:10

Teda větší blbost jsem v životě neslyšel. Máte toho v zásobě ještě víc?

0 0
možnosti

30. 10. 2016 11:24

Beneš je stejný zrádce jako Francouzi s tím rozdílem, že on zradil svůj národ a oni svého soojence.

0 0
možnosti

31. 10. 2016 15:54

Lidi ve Francii nechtěli válku, vláda která by se rozhodla pro válku s Německem by v té době byla smetena. Nebylo možno ani prosadit výdaje na zbrojení a tak francouzká armáda, nebyla ne válku připravena. Bylo to podobné jako dnes v česku. češi by nešli do války za třeba Litvu a pronikavě zvýšit výdaje na zbrojení se neodvážila žádná česká vláda.

0 0
možnosti

F. Jetel

30. 10. 2016 11:00

Benešovo jednání se se nesmí srovnávat se současnou dobou. Za tehdejšího politického dění jednal nanejvýš uváženě. Náckům leží v žaludku jeho dekrety a opakovaně se je snaží zpochybnit. Buďme rádi za Zemana. Ospalej Kníža by nás už dávno prodal a od Rakovníka na západ by se šprechtilo, z Ještědu by zněl allgemeine-zeitung a nápisy budov by byly dvojjazyčné. Sakra, o tomhle jsem už něco četl a viděl na filmovém plátně. Pryč od toho.

0 0
možnosti

30. 10. 2016 11:28

to bys byl se svou jazykovou výbavou a IQ skutečně v řiti :-)

0 0
možnosti

30. 10. 2016 10:39

Doba ve které Beneš působil byla složitá, něco jako rovnice o mnoha neznámých. Nedokázal navázat na Masaryka a vyjít dobře s většinou politických stran. Po válce nedemokraticky omezil soutěž politických stran, v letech 1945-8 se už směřovalo k socialismu a ve výsledku se neměl o koho opřít.

V zahraniční politice stál před neřešitelným úkolem. Mnichov nebyl pro něho žádným překvapením, byl logickým vyústěním tehdejší politiky našeho hlavního spojence Francie a Anglie. Proto jeho koketování se Stalinem, který mu za války vyšel vstříc, ale ve výsledku to bylo pro nás zničující. Myslím, že zradu Západu v Mnichově a na Jaltě by jiný politik na jeho místě také nedokázal vyřešit.

0 0
možnosti

M.Halasek

30. 10. 2016 10:46

Po válce nic neomezil, už za války. Jeho největší zločin byl cesta do Moskvy za Stalinem a následné odkývání Stalinem nadiktovaný Košický vládní program. Vše podtrhly nejštastné volby 1946 a jeho totální selhání při puči 1948. Jako vrchní velitel ozbrojených sil měl za úkol vyhlásit stanné právo. Puč nastal záměrně, před volbami v létě 1948, komunisté ztratili sympatie .

0 0
možnosti