Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Společnost byla vždy rozdělená, sociální sítě to ale ukázaly, tvrdí odborník na data

„V sociálních bublinách jsme žili už dříve, ale moc jsme o tom nevěděli,“ tvrdí odborník na analýzu dat Josef Šlerka. Unikátní výsledky projektu serveru Lidovky.cz, které ukazují, že je společnost rozdělena, ho prý nepřekvapují. „Je to normální, že lidé čtou zpravodajství ze serverů, které jsou jim bližší,“ připomíná v rozhovoru.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Nezapomněli jste soudruzi ještě na lidi, které žádné sociální sítě nezajímají, kam ta zařadíte?

0 0
možnosti

H. Poláková

1. 12. 2016 9:28

Zařazuje se každý sám. Třeba svými příspěvky v této diskusi:-)

0 0
možnosti

P. Seník

1. 12. 2016 2:17

Ani slovo o realitě neo-konzervativců, zato doporučení kupovat si "pomalé a tendenční" tištěné noviny. Jestli si prostě pánové nelžete do kapsy o tom, že lidé jsou hloupí, a oni vás jen zaskočili tím, že využili internet k tomu, aby vám naznačili, že nejsou. Například když TV večer ve zprávách jaksi "opomene" informovat o něčem důležitém (třeba protesty v Belgii proti Bruselu), tak se nedivte, že si lidé čtou alternativní weby. Ono opravdu nejde o jednotlivosti a pak je vidět tu hrozivou úroveň "analýz" hlavních médií - opět se nedivte, že internet nabídne odvážnější analýzy, které samozřejmě bude vždy obtížnější "dokládat zdroji", ale i to se dá, neboť část například US establishmentu se bouří také a ty informace přináší, dalším zdrojem jsou úniky od insiderů, wikileaks nebo Snowden, pak lidé se zkušenostmi a nadhledem (typ Stone). Dnes už nestačí pomluvit "Chomského" jako levičáka, jeho film "média a získávání souhlasu" je na netu, stejně jako info dalších seriozních analytiků.

0 0
možnosti

P. Seník

1. 12. 2016 2:29

Takže lidé mají možnost dohledat si serioznější informace - viz třeba protesty bývalého šéfa 2000-2005 sekce CIA pro Blízký Východ, pana R. Pillara, který prostě obvinil administrativu USA a Bushe z manipulací tajných služeb, v případě Iráku a ZHN - sérií článků v r.2006 ve Foreign Affairs, což se dá na netu dohledat (narozdíl od "papírových" archivů velmi rychle a snadno). Takových "insiderů" je víc, včetně akademiků a skvělých analytiků (Carroll Quigley studoval US CFR od r.1945 do r.65 a napsal o tom dvě knihy, Evolution of civilization a pak Tragedy and Hope, profesor Sutton na Stanfordu v USA vydal celou sérii knih, jsou i dnes na Amazonu za 15 usd k dostání). Tohle nejsou anarchisté ani "hloupí konspirátoři" bez zdrojů, tito lidé mají nejlepší schopnosti a dokonce občas i zdroje (interní archivy CFR, Hooverův archiv na Stenfordu, atd.). Tady se samozřejmě establishment vždy bude kroutit (viz 11. září) a nebude chtít přiznat, že někde něco pohnojil. Viz Lennon vs USA (film na ČT).

0 0
možnosti

S. Vor

30. 11. 2016 23:33

celkem vzato nejrealističtější popis bubliny tohoto typu byla éra socialismu....ta praskla a nyní poletujeme jako papír od sekaný v nějakej globální společnosti se všemi důsledky,které jste chytře popsali a hodili do placu jako soc. bublina.Mimochodem,každej chce mít v životě klid a tak mu bubliny přijdou vhod.

0 0
možnosti

P. Seník

1. 12. 2016 3:42

Jejich interpretace kritiky je už jak za bolšána, to máte pravdu - kdo kritizuje, ten je protistátní (proti-demokratický) živel, který "podlehl propagandě nepřítele". Tyto dnešní elity si lžou do kapsy tak, že se snaží přesvědčit občany-voliče, že "spálit se o kamna čtyřikrát za sebou" - tedy v Iráku, Libyi, Sýrii a na Ukrajině - je "zcela normální". Ovšem kdo není schopen se poučit a současně odmítá dobře myšlenou kritiku jako "nepřátelský akt", ten dopadne jako bolšáni - rozpadne se.

0 0
možnosti

K. Konavi

30. 11. 2016 23:20

Stanislav Huml: Lež a nenávist jsou hybatelem pod heslem pravda a láska. Žijeme v době absurdit. Vládní ministr jde na protivládní, chcete-li protirežimní demonstraci. Chce ocenit strýčka, který přežil holocaust a pár týdnů předtím místo účasti na tryzně v Terezíně za oběti holocaustu, jede na sjezd „milých krajanů“, jejichž dědové se na něm podíleli. No není to blázinec?. ..

0 0
možnosti

S. Vor

30. 11. 2016 23:23

svět se v prd*l obrací....

0 0
možnosti

K. Konavi

30. 11. 2016 23:16

Ilona Švihlíková: Současná mezinárodní dělba práce se od koloniálního systému nijak zvlášť neliší. Jen bývalé koloniální státy nahradily nadnárodní korporace. Logika fixace nerovnosti, prohlubování závislosti a transferu bohatství z chudších zemí do bohatších zůstala zachována. Pokud jde o státní aparát, kolonizátoři zůstali někde na půlce cesty – nezlikvidovali ho (zavést vlastní koloniální správu by bylo drahé), jen oslabili a dbají na to, aby u moci zůstávali jejich příznivci (z našeho pohledu kolaboranti). ..

0 0
možnosti

Š. Apolen

30. 11. 2016 23:22

Ilona Švihlíková vždy plácala nesmysly.

0 0
možnosti

V. Dlouhý

30. 11. 2016 22:53

nechci tu muslimský teroristy,přirovnám to k talíři bonbonu ,jeden je jedovatý spíše korektně polovina vemte si

0 0
možnosti

S. Vor

30. 11. 2016 22:40

bubliny byly ústředním motivem obrazů malířky Kim Poor už před 40 lety.:-)) To ještě žádné poblité sociální sítě nebyly

0 0
možnosti

D. Stirský

30. 11. 2016 22:40

Redaktorům z Lidovek se hlavně líbí výraz sociální bublina. Jenže bublina je křehká a může kdykoli prasknout.

0 0
možnosti

S. Vor

30. 11. 2016 22:44

mně taky..))

0 0
možnosti

Č. Ludvík

30. 11. 2016 22:35

Je tu, podle mě, ještě jeden faktor související s novými médii. Zatímco dříve byli lidé formováni kultivovanými články profesionálních novinářů, kteří pracují s ověřenými fakty, dnes světonázor mnoha lidí formují pochybné weby, sociální sítě a nejrůznější diskuse. Dochází tak k "hloupnutí", tj. k masovému sdílení lží a polopravd, k hrubnutí, k utvrzování se že moje horší já je vlastně OK... A je tu ještě jedna věc. Na sociálních sítích, v diskusích a na pochybných webech nenajdeme průřez celé společnosti. Těchto debat se účastní převážně jen určité skupiny obyvatelstva. Ne každý má čas a chuť přispívat, ne každý má žaludek nechat se neustále urážet...

0 0
možnosti

H. Poláková

30. 11. 2016 22:49

Přesně tak. A ještě bych dodala, že nástup internetu, virtuálních diskusí, sociálních sítí atd. byl strašně rychlý a "neumíme s tím". Každý, kdo chce, má dnes okamžitý přístup k obrovskému množství informací a asi nikdo to nedokážeme úplně zvládat. Navíc v takové sociální síti znáte jen virtuální obraz. Ve skutečnosti partner v diskusi může být nějaký zoufalec, nebo dokonce nastrčený profil, nebo troll, ... Je pravděpodobné, že mnoho lidi se virtuálně baví a notuje si s někým, o koho by si v reálném světě "neopřeli ani kolo". V sousedství třeba máme chlapíka, co má vždycky velkohubé řeči, přitom je to ubožák, co si neudrží práci, barák mu padá na hlavu, žena od něj utekla, .... Nikdo ho nebereme vážně, ale dovedu si představit, že pokud ty své kecy píše po netu, tak mu na to mnozí skočí:-)

0 0
možnosti

30. 11. 2016 22:31

Společnost byla vždy rozdělena na chytrý a blbý. Obou je cca třetina. Zbývající třetina se střídavě přiklání na tu či onu stranu. Například v poslední prezidentské volbě v Česku se většinově přiklonila k blbým. To na vysvětlenou, proč máme blbýho prezidenta.

0 0
možnosti

Č. Ludvík

30. 11. 2016 22:42

Jedna věc se Zemanovi povedla, a to ten známý citát, který si kdysi, v roce 92, v parlamentu vypůjčil. Stále je pravdivý. A co je legrační, platí na jeho voliče jako prd*l na hrnec.

«Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina obyvatel této země má podprůměrný intelekt. (...) Těmto lidem - je to tedy polovina národa - uniká ona složitá mnohotvárnost, komplementarita, mnohoznačnost světa.»

0 0
možnosti