Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Radši smrt než kapitulaci. Asadův boj s povstalci vítězstvím v Aleppu nekončí

Válka v Sýrii bude pokračovat dál a její prezident Bašár Asad má stále k vítězství daleko. Nic na tom nemění ani nedokončené obsazování zbývajících čtvrtí Aleppa, které už je v podstatě rozhodnuté. Co se však dá očekávat, je změna charakteru syrského konfliktu k partyzánštějšímu vzdoru rebelů. Obzvláště pokud jim zůstane materiální podpora Kataru a dalších spojenců.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

16. 12. 2016 20:45

"Nedá se ani čekat, že by režim ustoupil od násilného řešení." hm...

Ono to asi s ozbrojenými protivníky jinak nejde.

Jak si novináři mylsí, že povstalci východní část Aleppa ovládli a drželi ? Řečmi to nebylo.

0 0
možnosti
PP

16. 12. 2016 13:50

O umírněných rebelech se stále mluví, dostávají zahraniční podporu, ale v reálu jsou vidět jen islamisté vyzbrojení zbraněmi ze Západu prostřednictvím Saudů a Kataru.

Věřím, že Trump nebude podporovat ty neznámé údajně umírněné bojovníky, ale nevěřím, že by přestala americká podpora iráckým Kurdům, s těmi syrskými je to už složitější.

Když hodnotíme syrskou situaci tak máme tendenci to vidět evropskýma očima. Ale tam je směsice národností a náboženství. Asadovi Alavité byli pouze menšinou.Syrští Kurdové by chtěli autonomii jako iráčtí proti čemuž je Asad i Erdogan. Asad se dohodl se Šiíty.

Militantní část sunitů byla a bude proti němu neustále jak se správně píše v článku. Ti také tvoří základ IS.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

16. 12. 2016 15:10

Zbraně jsou i ze skladů bývalé Varšavské smlouvy. Říká se tomu balkánská cesta, hlavně z bývalé BLR.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

16. 12. 2016 11:08

Tenhle článek je už fakt přes čáru. Potom že neexistuje cenzůra.

Nejlepší je ovšem vyjádření velitela M16, že Asad bude ovládat především pustinu a spálenou zemi.

Zatím to je přesně naopak. Kdopak se to snaží změnit. Asad to není.

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

16. 12. 2016 11:10

Asi tam M16 ztratila hodně svých džihádistů.

0 0
možnosti
JH

J. Hanke

16. 12. 2016 10:45

Hezký, slavné heslo Che Guevary "Patria o muerte" po mohamedánsku.....

0 0
možnosti
LW

L. W.

16. 12. 2016 10:07

Západ ,pokud by se řídil zdravým rozumem by podporoval Asada. Ten by nás nijak neohrožoval a všelijaké ty umírněné a neumírněné hrdlořezy by držel na uzdě.Ono se ale po nástupu Donalda Trumpa všechno hne správným směrem.

0 0
možnosti
PD

P. Dvořáček 459

16. 12. 2016 9:54

Jakub to vidí jak Hurvajs válku; umírněné teroristy bylo potřeba postavit ke zdi a ne je na přání Kerryho odvážet do bezpečí.

0 0
možnosti
KL

16. 12. 2016 9:17

Čím déle bude válka v Sýrii trvat, tím pro nás i pro celý Západ lépe. Když se muslimští fanatikové různého zaměření rozhodli vzájemně vyvraždit, tak proč jim bránit? Kdo bojuje v Sýrii, tak přece nemůže dělat problémy v Evropě nebo USA. V Evropě a USA nemůžete džihádistu zabít, v Sýrii ano. A jestliže se nějaký muslim v Evropě zradikalizuje, tak proč mu bránit odejet do Sýrie nechat se tam zabít jiným fanatikem. A dokonce myslím, že takové odchody by měly organizovat přímo zpravodajské služby. Prostě snadno tam, ale v žádném případě zpátky!

0 0
možnosti

16. 12. 2016 9:44

Tak to dělají rusové:-)

0 0
možnosti
JS

16. 12. 2016 9:03

Jediné řešení v Syrii je opravdu Asad. Vpodstatě všichni kdo s ním nesouhlasí - tedy většinou Islamisté jsou teď koncentrovaní v Idlíbu. Ostatním Syřanům zas až tolik nevadí. I kurdové s ním spolupracují. Daesh je ve smrtelných křečích a pokud se Asad domluví s kurdy a Putin s Trumpem, tak je v Syrii zlikvidují. Pak už zbývají jen Turci a jejich nohsledi islamisté (rebelové). Ale i pokud se Idlíb a severní Alepo připojí k Turecku, tak Asadovi zbyde velká čast Syrie, kurdové prosadí federaci a Israel si ponechá Golany. Největší neznámá je islamistické Turecko. Daesh lze zlikvidovat, ale diktatura v Turcku nás bude ještě dlouho strašit.

0 0
možnosti
JS

16. 12. 2016 8:50

Lidovky jen papuškují prázdné fráze západních médií. Ty otevřeně podporují Obamu a radikální islamisty.

0 0
možnosti

M. Čihák

16. 12. 2016 8:44

Prvním krokem k míru je fakt, že někdo musí válku vyhrát. Asad je asi největší homogenní síla v Sýrii a nevím kdo jiný by měl větší šanci zajistit stabilitu na co největší porci území bývalé Sýrie. Autor, zdá se mi, s lítostí sleduje ztráty sunitů. Nech ́t si představí, jak by asi situace vypadal, kdyby Sýrii ovládli nepřehledné skupiny daleko radikálnějších sunitů, které by jedříve zmasakrovali šííty a pak se začali vraždit mezi ssebou. Nebo jaké řešení v Sýrii by si autor představoval?

0 0
možnosti
JS

16. 12. 2016 9:10

Sunité nejsou homogeny skupina. Někteří jsou s Daesh, někteří s Al-kaidou, s Tureckem, Katarem, Saudy nebo bojují sami za sebe a naopak nesnáší vměšování cizinců a islamistů. Asad nebo kurdové se dokáží s některými skupinami dohodnout. Obamovi naopak trvalo hrozně moc dlouho než se naučil rozlišovat. Zřejmě na to kašle nebo tomu nerozumí - jako většině věcí. Ale nakonec udělal dvě správné věci. Nechal Asada na pokoji a zachránil Kobane.

0 0
možnosti