Diskuse k článku: Příběh Mašínů není černobílý. Bratři se mýlili, nešlo o válku, míní filozof Sokol

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 435
  • Poslední: 23.3.2017 13:28
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Čížek 23.3.2017 13:28

http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/o-zenach-znasilnenych-rudou-armadou-ceska-historie-mlci_337061.html

J. Babicka 23.3.2017 1:27

Ono to hrdinství 5 chlapců v polobotkách a nalehko oblečených, se 3 pistolemi kdy proti nim bylo zmobilisovýno 20 000 německých a sovětských vojáků

je inspirující.

Já bych jen chtěl zabrousit do historie. V době kdy v USA existovalo otrokářství, nesmiřitelný odpůrce otrokářství John Brown, zorganisoval skupinu lidí a začli proti tomuto systému bojovat na vlastní pěst. Podle kriterií pana Sokola, to byli sprostí vrazi. Nebyla žádná válka, otroctví bylo legální a oni zabíjeli nevinné lidi, kteří jenom dodržovali zákony a vlastnili otroky.

A tak pro jedni to jsou vrazi a po jiné idealisté, kteří neváhali nasadit svůj zivot za to co věřili a také ho skoro všichni obětovali.

Když pak začala válka, tak vojáci šli do ní s písničkou o jejich statečnosti a to jim pomáhalo v boji.

U nás kdyby nedej Bože k něčemu došlo a bude nutno nasazovat život ya vlast, tak si nikdo nevzpomeno, ta takové filosofy, koho by inspirovali k oběti ?

Ne ale budou moci říc jděte a budte stateční jako Mašínové.

J. Čížek 23.3.2017 6:59

Pěkně napsáno!

J. Babicka 23.3.2017 0:41

Čánek pana Sokola jsem četl. Z té doby víme že sami komunistě přiznali, že nebyla dodržována zákonost.. To pana Sokola nevyvedlo z míry, podle něho, ale ostatní lidí zákony dodržovat měli. Zrovna tak komunisté bezohledně vraždili nevinná lidi, ale ku podivu bylo nesprávné, když se proti tomu někdo postavil se zbraní v ruce. Prostě se věeho vyplývá, že právo zabíjet meli jen komunisté.

O Mašinových vyšla dost obsažná kniha, nepochybuji, že ji pan Sokol četl, přeci by nečetl jenom to, co o věci napsali komunisté. A tak mi vadí, že některá fakta přechází a uvádí jen své doměnky. Gen Mašín v poslední zprávě před smrtí, jasně synům přikazuje, aby, pokud se země zase uchopí vlády tyranie, tak aby bojovali. Misto toho jen nadhodí, že možná měla vliv nějaká výchova. Navíc postupovali stejně jako protinacistický odboj, i ten komunistický. To znamená sehnat zbraně a peníze, což je nezbytné k provádění aktivního odboje.

J. Babicka 23.3.2017 0:42

A zásada odboje je, že nesmí zůstat svědek, to by byl konec všeho. A tak když se zmocnili zbraní bylo nutno usmrtit příslušníka SNB. Protože nechtěli aby trpěl, tak ho uspali chloroformem a pak mu otevřeli tepnu na krku, aby vykrvácel. A tady volil pan Sokol šikovně slova. Oni ho podřezali ! A to si hned každý představí rozříznutý krk, hluboko od ucha k uchu a pohoršení je dosaženo. To že když se chtěli zmocnit peněz, tak že se ozbrojený pokladních pokusil Ctirada zastřelit. Ctirad byl v té době neozbrojen, bleskurychle se na něho vrhl, podařilo se mu v zápase mu zkroutit ruku a zastřelit ho jeho vlasní pistolí? Jaksi se to takto nehodí. Ovšem tam jako odbojáři selhali, že nechali svědky naživu. Pak se kolem nich začal stahovat kruh a museli se probojovat do zahraničí.

J. Babicka 23.3.2017 1:06

A bylo vhodně uvést ,což neudělal, že komunisté zavraždili nejen jejich dva spolubojovníky, ale i jejich strýce, kterému se podařilo za války odpálit dvě nálože v Berlíně, Hitlerovi přímo pod nosem. A jejich matku, A tak nevědí kde jsou jejich rodiče pochováni.To je jaksi nevhodné. ono by to mohlo vrhnout špatné světlo na komunistický režim.

A ještě poznámka. Pan Sokol to hodnotí dnešními měřítky a s pohodného křesla. Ale uvědomte si, jaká byla tehdy situace ve které žili. Komunisté vystupnovali teror a zaíárali a i popravovali lidi, které oni znali, i přátele jejich otce. Noviny byli plné zpráv o odhalování odbojových skupin a všech možných záškodníků proti režimu. Oni tehdy nemohli vědět a nevěděla to ani většina lidí, že si tato obvinění komunisté vymysleli, aby mohli zajistit a i zlikvidovat antikomunisty, než se stačí k nejakému odboji zorganisovat. Ne, jak oni to viděli, jiní lidé bojují proti diktatuře a oni nesmí zůstat stranou, ale musí se snažit jak se to dá splnit odkaz.

J. Čížek 22.3.2017 19:16

http://www.sinagl.cz/postrehy-a-komentare/7129-filosof-jan-sokol-masinove-se-mylili-neslo-o-valku-ano-bylo-to-horsi-nez-valka.html

M. Viška 20.3.2017 14:12

Tak tohle plácání pana filozofa je jen dokladem toho, že mnoho filozofů a tzv. intelektuálů je naprosto odtržených od reality a v okamžiku, kdy se chopí moci podobný režim jako je komunistický a nebo nacistický, jdou pak jako bezbranné ovce na porážku a nevzmůžou se na sebemenší odpor. Pan filozof se hrubě mýlí, pokud tvrdí, že v době působení skupiny bratří Mašínů nebyla v naší zemi válka. Ta válka tu byla, vždyť sami komunisté hulákali o zostřujícím se třídním boji a o nemilosrdném boji proti třídnímu nepříteli a to oni popravovali po naprosto nezákoných procesech lidi jako byl generál Píka či doktorka Horáková, to komunisté zadrátovali a zaminovali hranice a stříleli po lidech co se nesmířili s komunistickým režimem a chtěli opustit Československo, to komunisté tu kradli majetky a zavírali do vězení svoje odpůrce, to komunisté tu měli ruky od krve kupříkladu československých vojáků, kteří bojovali na západě či východě proti nacismu za svobodu Československa a komunisté je za to pak

Babul 18.3.2017 20:28

Máš pravdu, filozofe. Je jen černý.

M. Jindra 14.3.2017 18:42

Se státem hrůzovlády a diktatury proletariátu jde vždy o válku, jede totiž o to buď my, nebo oni. Mašínové byli svou nesmiřitelností k bolševickému státnímu režimu příkladnou odbojovou skupinou a jejich cíl, probít se z tohoto novodobého komunistického koncentráku, byl nesporně hrdinstvím. Více takových hrdinů se ale nezorganizovalo, tak nedošlo k občanské válce proti moci komunistů.

E. Moucha 15.3.2017 5:32

Pane Jindra,který s činu Mašínů ublížil režimu? Porovnejte to z činy skupiny Černý lev s kterou spolupracoval pan Hasil.Je zvláštní že o hrdinství těchto lidí se v tisku moc nepíše

J. Čížek 15.3.2017 12:53

Jistěže bolševikům uškodil. Už třeba jen tím, jak si s komouši vytřeli (_!_) a přes všechny ty manévry jim utekli! Jinak by nebyli na ně tak alergičtí až do dnešních dní včetně současných rudochů i na zdejších diskusích.

D. Šimáček 16.3.2017 10:12

no vidíte, já o Černém lvu nic neslyšel, má chyba, ale hlavně chyba těch znalých, co o nich mlčí. vAle v dnešní době přeci není problém se o znalosti podělit, a při takovýhle příležitostech své vědomosti šířit. Ale odvahu a hrdinsví Mašínů tím neumenšíte.

P. Vavruch 14.3.2017 16:14

Je to jednoduché: hrdinové byli, ale komunistům čili jejich propagandě značně prospěli. Komunistům na pár životech nezáleželo.

M. Krátký 14.3.2017 15:05

pane Sokole, nechte Mašíny na starost někomu jinému - zkuste se vyjádřit k aktuálním záležitostem, které na nás šijou magoři z Bruselu - dnes úplně zčerstva k počtu patron v zásobníku pušek a pistolí - zdalipak se tím budou řídit i muslimové - já si myslím, že by se tahle kravina mohla použít k úplné jejich likvidaci - ten tiskopis s tou kravinou rozeslat do každé muslimské rodiny, obce, klanu, města, regionu a i do ostatních muslimských států a máme vyhráno - umlátěj se smíchy a bude od nich pokoj

J. Čížek 14.3.2017 6:42

http://neviditelnypes.lidovky.cz/polemika-bratri-masinove-cernobile-du8-/p_spolecnost.aspx?c=A170312_222952_p_spolecnost_wag

S. Stardust 13.3.2017 22:57

Vidíte, dnes je tomu 40 let, kdy komunistické STBácké hovada umučili pana Patočku - v době komunistické totalitní hrůzovlády o trochu míň krvavé než byla ta v 50. letech, kdy si komunisti pro svou typickou krvelačnost beztrestně vraždili a zabíjeli jako urvaní z řetězu! V době, kdy měli komunisté ze všech lovnou zvěř, kradli majetky na které přišli aby pak nakonec všechny občany okradli o to poslední vyhlášením měny v roce 1953, tak v této krvavé komunistické době se odvážila odbojová skupina bratrů Mašínů postavit se na odpor se zbraní v ruce. No a o 25 let později v 70-tých letech komunistické bestie ještě umučí 70-ti letého pana Patočku, který ani neměl zbraň jako ten vypnutý kolaborantský šmejd. Co se stalo těmto komunistickým STBáckým gestapákům? Nic - komunistické bestie mohou asi mučit a vraždit do sytosti a pokud ještě nezdechli, tak dodnes pobírají tučnou STBáckou rentu! Proto křiku kolem skupiny Mašínů - odlákat pozornost od STBáckých vrahů 50-tých let i z let pozdějších!

S. Stardust 13.3.2017 22:57

http://www.lidovky.cz/odkaz-jana-patocky-udrzet-svobodu-dr7-/lide.aspx?c=A170313_111531_lide_ELE

J. Vlk 13.3.2017 17:53

I kdyby vraždili ve více státech než 2 a celá Evropa je odsoudila, pár kreténů asi soukmenovců je bude uctívat. Prý odbojářská skupina ? DVA vrazi ?!?!?!

Vzkázal bych jim - styďte vrazi se. Ale stydět se mohou pouze lidi.

V. Klíma 13.3.2017 21:12

1) bylo jich 5

2) co vzkazujete masovým vrahům bolševikům?

E. Moucha 13.3.2017 22:14

Takže připouštíš že to byli vrazi když je přirovnáváš k těm bolševickým. Dnes a denně se přepadávají auta s penězi a někdy dojde i k zabití ochranky budeme taky za pár let říkat o těchto lidech že byli hrdinové.Třeba se jim taky nelíbí tento režim

V. Klíma 13.3.2017 22:21

Ano, klasický zoufalý blábol, který na základě pouhé vnější podobnosti v úplně jiné situaci a době implikuje stejné motivy.

Š. Apolen 14.3.2017 0:23

Asi máte potíže s chápáním textu Moucho. Ovšem to už jsem zjistil mnohem dřív. Pan Klíma nepřirovnal Mašíny k bolševickým vrahům. Jak já to chápu, když Vy považujete Mašíny za vrahy, tak co vzkazujete bolševickým masovým vrahům. Mašínové zabili v ČR tři lidi a v DDR jednoho policajta. Kolik tisíc zabili komunisti.

V. Klíma 14.3.2017 0:30

Přesně tak jsem to myslel. Děkuji.

E. Moucha 14.3.2017 5:18

Přečti si to ještě jednou co jsem napsal a hlavně se to snaž pochopit,pak někoho kritizuj. Ti Mašíni byli stejní vrazi jako ti bolševici.Akorát ti bolševici měli těch mrtvých daleko víc.ještě ani jeden jste mi nevysvětlil čím Mašíni tomu režimu ublížili.Co kdyby jsi si přečetl můj příspěvek kde obdivuji hrdinský čin pana Hasila který aniž by někoho zabil udělal komunistům daleko víc problémů

S. Stardust 12.3.2017 21:59

Pro každého, kdo se zde pohoršuje nad pár klukovinami statečných mladíků z protikomunistického odboje v porovnání s doslova kvanty komunisty a jejich kolaboranty beztrestně zavražděných a zabitých občanů, kteří se jen chtěli dostat z komunistického pekla jako dnes vidíme v zadrátované komunistické Severní Koreji alias komunistickém koncentráku, kterým byly před listopadem 89 i komunistické státy ve Východní Evropě. Níže pár odkazů proti ztrátě paměti, což se dá u starých komunistických rakovin v jisté míře čekat:

http://www.totalita.cz/seznamy/seznamy1.php

https://www.ustrcr.cz/uvod/dokumentace-usmrcenych-statni-hranice/

http://www.ceskapolitika.cz/Komunismus/Zlo%C4%8Diny/Seznam_zatrelen.html

http://www.radio.cz/cz/rubrika/udalosti/282-lidi-naslo-smrt-na-hranicich-totalitniho-ceskoslovenska

http://www.reflex.cz/clanek/historie/52841/obeti-rezimu-rakusane-spocitali-mrtve-na-hranici-s-ceskoslovenskem.html

http://www.pametnaroda.cz/?gclid=CJLt0PWCz9ICFcLGGwodvqYPIQ

E. Moucha 13.3.2017 3:27

Třetí protikomunistický odboj se od činů Mašínů distancuje.S jejich bojem který se zakládal na tom aby bylo co nejméně obětí na životech se to neslučuje.Kromě toho někteří historikové tvrdí že to s odbojem nemá nic společného

J. Čížek 13.3.2017 7:25

Který je ten první a druhý protikomunistický odboj, Emile?

E. Moucha 13.3.2017 18:52

Proč Jirko děláš ze sebe takového hlupáka,kde jsi vzal to že ty dva předchozí byli protikomunistický . To číslo tři je pořadové číslo odboje v naší vlastí.První odboj působil v letech 1914 až 1918 proti Rakousku-Uhersku a jeho výsledkem byla samostatná Československá republika. Druhý odboj byl v letech 1938, 1939 až 1945, odboj proti německým okupantům, jeho výsledkem byla obnova samostatného, relativně demokratického Československa. Třetí odboj byl odboj proti komunistům.Toto rozdělení je záměrné, protože třetí odboj měl určitá specifika, kterými se odlišoval od dvou předchozích odbojů. Jak v prvním odboji, tak zejména v druhém byl nepřítel jasný. Byli to utlačovatelé, okupanti, kteří se snažili zbavit nás svobody, demokracie, snažili se nás dokonce vyhubit. Za komunistů to tak jasné nebylo.

J. Čížek 13.3.2017 19:43

Pitomec jsi ty, když to neumíš ani česky napsat. Aby to bylo jasné, měl jsi naspat:

"Třetí, protikomunistický, odboj ..." , potom by to bylo jasné. Nemohu za to, že píšeš jak de6il, a pak jiné označuješ, že jsou hlupáci.

Jinak to označení zrady jako "první odboj" je nesmysl, byť je zaužívané to tak psát. Ale to už bys vůbec nepochopil ...Najdete na Lidovky.cz