Diskuse k článku: Nixon snímku nevěřil. Odcházející fotograf Ut změnil pohled na válku ve Vietnamu

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 14
  • Poslední: 3.4.2017 9:54
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
J. Řezák 3.4.2017 9:54

Nesem si jist, kdo ten napalm na holčičku nastříkal. Někde jsem četl, že to byl Vietkong a ti Amerikánci nopak chtěli děti odchytit, aby je ošetřili, jenže děti bez sebe z nesnesitelné bolesti utíkaly.

V. Kún 16.3.2017 11:34

Ty plačící děti nejsou jen vystrašené a poraněné oběti vypálení a vyčištění (od partyzánů) jedné vietnamské vesnice. Američtí vojáci je v té právě dobité vesnici jednoduše posbírali a jako kdysi nacisté z nich sestavili živý štít, chránící jejich patrolu před odvetnou palbou. Proto také před lhostejnou hlídkou nejsou žádní dospělí - ti už leží postříleni ve svých chatrčích.

J. Krásenský 14.3.2017 11:11

"Nixon snímku nevěřil" oprávněně. Filmový záznam, který není tajný, vyznívá jinak, než co ze snímku vyčetli levicoví aktivisti. Dohledejte si. Od té doby manipulace (nejen) válečných zpravodajů značně pokročily - nejde o skutečnost, ale o háelpéčko.

V. Novák 14.3.2017 11:15

Nebuďte enigmatický a poučte nás - oběti Utovy manipulace. Kde že je ten záznam, na němž se ona holčička napalmu vesele směje?

J. Řezák 3.4.2017 9:51

No jasně. Mě postříkat záda napalmem. tak se smíchy neudržím.

F. Lesniak 24.3.2017 6:21

A jinak je docela zdráv?

A. Reček 14.3.2017 7:08

Válku na jihu Vietnamu začali a soustavně podporovali soudruzi z Hanoje. Bohužel válečným následkům se nevyhnou nevinní lidé.

J. Čížek 14.3.2017 7:46

Přesně tak!

Č. Berka 14.3.2017 11:31

Za druhé světové války byl Vietnam obsazen Japonskem. Po válce byla vyhlášena nezávislá republika v čele s Ho Či Minem, která osm let bojovala s Francouzi, které Vietnamci nakonec u Dien Bien Phu porazili. Američané začali podporovat režim císaře Bao Daie a pak zkorumpovaného katolického presidenta Ngo Dinh Diema- Na Diema bylo spácháno několik neúspěšných atentátů, roku 1963 byl nakonec vojenským převratem sesazen a společně se svým mladším bratrem bez soudu zastřelen.... Takže USA podporovaly ten "lepší" režim ;-) ... Stálo to miliony mrtvých- a žádný Jižní Vietnam už není...

J. Vintr 14.3.2017 11:53

Jižní Vietnam nenapadl Severní Vietnam. Vojáci jižního Vietnamu nikdy nevstoupili na území severního Vietnamu (a samozřejmě nemohli vraždit po desetitisících severovietnamské civilisty) a neposílal na území severního Vietnamu "partyzány (aby dělali totéž). Jižní Vietnam nepoužíval k napadání Severního Vietnamu sousedního Laosu. A po odchodu Američanů neporušil Jižní Vietnam mírovou dohodu a neobsadil Severní Vietnam (a pochopitelně také nevraždil a nezavíral desetitisíce severovietnamských civilistů). Američané podporovali (otevřeně) Jižní Vietnam, Rusáci podporovali (neoficiálně, ale o to více) Severní Vietnam. Chcete stále tvrdit, že Američané nepodporovali ten lepší Vietnam?

V. Kún 16.3.2017 12:16

Vietnam byl po válce jen jeden, Včele stál Ho či min, který dokázal vyhnat Francouze a zbavil zemi kolonializmu. Po osvobození země měli v celém Vietnamu proběhnout svobodné volby a ustanovena z nich vzešlá nová vláda - tomu však Američané přes všechny dohody a ujednání zabránili, protože si spočítali, že volby by jejich feudální a kolaborující kandidáti proti oblíbenému a úctě se těšícímu Ho či minovi a jeho straně nevyhráli. Takže nastolili vlastní loutkovou vládu, kterou severní Vietnam neuznal a rozhodl se obě části země spojit a konečně v nich uspořádat dohodnuté volby.

Američané ovšem dál podporovali svou kolaborantskou vládu a po sehrané provokaci v tonkinském zálivu Severní Vietnam barbarsky napadli. Na USA přitom nedopadla jediná severovietnamská puma, zatímco Američané svrhli na severní Vietnam víc pum, než kolik za 2. SV svrhli všichni vítězní spojenci na Německo. A to nemluvím o napalmu, agentu Orange, atd. Právem byli z Vietnamu vypráskání.

J. Vintr 19.3.2017 23:34

Četl jste špatnou historii. Samozřejmě že komanči si ji vyrobili po svém. A Ámeričani nebyli z Vietnamu "vypráskáni". Odešli po té, když Severní Vietnam po vojenské porážce jeho ofenzivy podepsal mírovou smlouvu, kde se zavazoval respektovat hranici s Jižním Vietnamem. Chyba byla jen v tom, že Američani nezůstali (jako třeba v Německu nebo v Jižní Korei), protože pro bolševiky je podepsaná smlouva jen cár papíru ...

J. Vintr 14.3.2017 11:54

Nejen soudruzi z Hanoje, ale i soudruzi z Moskvy ...

K. Čtvrtý 14.3.2017 6:01

Za tohle a podibna zverstva by se meli mnozi skvarit v pekle.Najdete na Lidovky.cz