Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Mendelovo zakladatelské dílo genetiky bylo nejméně rok mimo Česko. Jednalo se o repatriaci

Je to jen dvanáct rukou hustě popsaných dvoulistů z roku 1865 a protokol o předání do časopisu, kde studie rok nato vyšla. Jde o revoluční spis Versuche über Pflanzen Hybriden (česky O pokusech s hybridy rostlin), o zakladatelské dílo genetiky. Autor? Gregor Johann Mendel.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KJ

18. 3. 2017 12:48

Versuche über Pflanzenhybriden - nemuzete opsat aspon ten titul te prace korektni nemcinou?

0 0
možnosti

J. Škodák

18. 3. 2017 13:10

Pane Jirous ta neschopnost je ignorance ze strany česky mluvících a psaných médií. Zatímco je snaha v německy mluvících médiích správně vyslovovat naše česká jména známých osobností, na naší straně je to česká arogance vyslovovat, nebo psát názvy, příjmení... Kdybychom tak činili ve francouzském či anglickém jazyce, tak se znemožníme! Dokonce i v italském rozhlase se snaží u toho našeho příjmení Dvořák, to nevyslovitelné „ř" nějak vyslovit.

0 0
možnosti
KJ

18. 3. 2017 16:05

Naprosty souhlas. Kombinace lenosti a polovzdelanosti, projevujici se ve vysledku arogantni bohorovnosti. Je to bohuzel nejen v mediich, staci vzit do ruky treba jidelni listek v jakekoli radoby luxusni restauraci, to ovsem aspon dobre poslouzi k obveseleni turistu..

0 0
možnosti
JP

J. Prečuch

18. 3. 2017 22:36

Pane Škodáku rád bych si všiml , že to co tvrdíte je pravdou. A nemám důvod o tom pochybovat, ale v mojí aplikaci na hledání stanic s CNG od německé firmy je místo Brna Brunn a místo Jihlavy Iglau. A pokaždé když se vracím z Francie, která si nedělá násilí a německá cílová města píše na svém území ve francouzské verzi, vidím jak jenom česká dálnice posílá na Dresden a nikoliv Drážďany, kdežto německá naviguje na Pilsen. Naštěstí už v Rakousích přestali posílat na Pressburg a mají Bratislavu.

0 0
možnosti
PS

19. 3. 2017 6:25

Rad bych vedel, jak se to ma s Prahou. Praha, Prag, Prague. Praha urcite nemuze byt puvodni nazev, slovanske reci H neznaji, takz se zda, ze pubodne to byla Praga. A kdy zapadni Slovane zacali pouzivat H a proc? Zrejme od Nemcu, tedy vlastne od germanskych kmenu, zadni Nemci ani Cesi jak je zna,me dnes, neexiatovali..Toto je vec, o ktere historikove nejradeji mlci. A o jeste jedne veci: kdy se poprve objevil slovo Cech,Cechy, misto bohemian, Bohemie, zname uz davnym Rimanum. Jak jmenuje Kosmas toho dedu, co udajne lezl na Rip? Cecj urcite ne. Ty zmrsene, vymyslene dejiny a legendy , to je problem. Vime sice jak byl sv.Vaclav zbozny a ze umel latinsky jako kdyz bicem mrska, ale odkud, pisemne zaznamy o nem temer nejsou, jedna, dve vety. Historici by meli dejiny zbavit pitomych legend a vymyslu.

0 0
možnosti