Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

,Nemočte do toho, to je exponát!‘ Před sto lety vyvolal pisoár debatu o umění

V neděli přesně před sto lety vyvolal bouři nevole na piedestalu vystavený pisoár a spustil dodnes trvající debatu o tom, co je ještě umění. Je jím Warholova plechovka? A co rudé trenky nad Hradem českých Ztohoven? Čím výtvarníci provokují a proč?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MJ

M. Jandáková

10. 4. 2017 21:48

Je pro Vás podvůdek umění? )

0 0
možnosti
MJ

M. Jandáková

10. 4. 2017 21:46

Estetika = etika.

"Je uměním prodat zlo-čin jako umění"? Jak pro koho!

Pro jedny je to skvělé, angažované umění,

pro jiné nekulturní barbarství. Politika rozděluje. Ne však umění.

0 0
možnosti
TH

10. 4. 2017 17:33

Já bych souhlasil s tím, jak je to definováno v Ottově slovníku naučném, a tedy „úmyslné tvoření nebo konání, jehož výsledek nad jiné výtvory a výkony vyniká jistou hodnotou již při pouhém nazírání a vnímání, tj. hodnotou estetickou“

0 0
možnosti
RH

R. Hanuš

10. 4. 2017 18:07

No, do naučného slovníku bych se asi na definici umění nedíval. Např. velká část barokního, ale i renesančního malířství je zajisté esteticky skvělá, ale jinak zcela prázdná. Obrazy Diany na lovu a jiné odkazy na Antiku byly sice řemeslně skvělé, ale v křesťanské Evropě zcela bez kontextu a obsahu. Stejně tak reje andělíčků na oblacích vyrostly v barokní kýč. Oproti tomu křesťanské obrazy např. Malevitche mají neuvěřitelnou sílu, přestože se již reálnému zobrazení velmi vzdalují. A některé z nejslavnějších a nejsilnějších moderních děl, jako např. Munchův výkřik spíše nahánějí hrůzu.

0 0
možnosti
MP

10. 4. 2017 17:22

Co je nebo není umění, je zcela jedno a nikomu do toho nic není. Autor díla klidně může tvrdit, že umělecky nakousl jablko. Ve skutečnosti se jedná o peníze, tedy kdo se chce na pisoár či nakousnuté jablko dívat a dávat jejich autorům prostor v médiích, kdo za to chce platit peníze na výstavách a kdo si přeje, aby autorům pisoárů šly peníze z veřejných zdrojů. Odpověď je jednoduchá: žádné dotace, transparentní veřejné zakázky (pokud to např. chce nějaký úřad koupit a vystavovat) a pak rozhodnutí, co je a co není umění, lehce můžeme nechat na těch, kteří si případně něco takového koupí.

Jinak podle mě to umění není. Kdo chce vidět umění, ať zajde třeba do Obrazárny Pražského hradu.

0 0
možnosti
RH

R. Hanuš

10. 4. 2017 17:56

Víte, kadou větou prozrazujete, že o umění, jeho historii i současnosti vůbec nic nevíte. Je zajímavé, že k teorii strun či teoretické fyzice obecně, se v podstatě laici nevyjadřují. Zato na umění je odborník každý. A podotýkám, že jsem inženýr.

0 0
možnosti