Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

KAMBERSKÝ: Sprosté slovo stávka. Proč berou zdejší dělníci míň než Němci i Slováci

Rekordně nízká nezaměstnanost, velmi nízká inflace – česká ekonomika vypadá jako malý zázrak. Davy lidí bez práce a neustále rostoucí ceny trápily Evropu celou druhou půli dvacátého století. Takzvaný Index ekonomické mizérie (součet míry inflace a míry nezaměstnanosti) ještě dnes přesahuje v některých zemích jižní Evropy dvacet procent, v Česku je rekordně nízký.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JF

4. 7. 2017 19:35

Druhé pokračování:

Zcela naivní je se domnívat, že na zahranični firmy je možno vyvíjet neúměrný tlak na zvyšování platů! Tyto firmy mají halt lepší karty v rukou, mohou totiž přesunout svoji produkci i někam jinam!

Mimochodem, bylo by velice zajímavé si představit, co by se stalo, kdyby Volkswagen v Mladé Boleslavi teoreticky zavedl německé platy (t.j. 100-120 tisíc Kč brutto měsíčně). Nehledě na to, že na něčem takovém by Němci samozřejmě nemohli mít žádný zájem, myslím si, že by si to ani česká strana z pochopitelných důvodů nemohla přát!

Osobně se domnívám, že cesta k vyrovnání rozdílů v příjmech mezi Českem a západními státy bude jistě velmi dlouhá a svízelná! Protože ta cesta vede především přes výrazné navýšení české výroby s vysokou přidanou hodnotou. A to bude opravdu moc těžká záležitost!

0 0
možnosti
JF

4. 7. 2017 19:07

Pokračování:

Jednu možnost, podle mého mínění, ovšem Český stát nevyužívá a to je připustit zvýšení zadluženosti státu. Současná zadluženost Česka ve výši 40-45 % HDP je totiž ca. poloviční ve srovnání se zadlužeností západních států! Z peněz, které by byly při vyšším zadlužení státu pak navíc k dispozici, by se mohlo financovat navýšení platů v celém státním sektoru. A vyšší platy ve státním sektoru by mohly nakonec iniciovat navýšení platů i v soukromém sektoru! A při nízkých úrocích by splácení takového dodatečného dluhu neměl být také zásadní problém! Nakonec s tím splácením západoevropské státy také žijí a ne špatně!

Cudně se nakonec ovšem zamlčuje, že státu utíká díky korupci a špatnému hospodaření odhadem 100 miliard Kč ročně. A tyto peníze chybí samozřejmě ve státní pokladně! To je ten poslední důvod pro zmíněné rozdíly v příjmech!

0 0
možnosti
JF

4. 7. 2017 18:37

Slabé odbory v Česku je ovšem jen jeden důvod této mizérie.

Pár čísel nejprve pro srovnání: průměrný výdělek v Rakousku je v současnosti téměř 2700 euro brutto měsíčně (14 krát do roka). I když se vezmou v úvahu vyšší životní náklady v Rakousku ve výši ca.30-40 %, je ten rozdíl v příjmech stále velmi vysoký!

(Mimochodem, v těchto dnech byla v Rakousku uzákoněna minimální mzda ve výši 1500 euro! )

Fakt je ovšem také, že produktivita v Česku značně pokulhává za západní Evropou (HDP/GDP, vztaženo na 1 obyvatele: Rakousko 44 498 dolarů, Česko 18 286 dolarů). To je druhý důvod pro rozdíly v příjmech!

Třetí důvod je, že těch 40 let komunismu nám halt nikdo neodpáře! Ty nám prostě chybí a to po všech stránkách!

Je zajímavé v této souvislosti, že Zaorálkem v Česku avizovaných 40 ooo Kč průměrného platu za 5 let je už dnes realita, například ve Škodovce a asi i v jiných zahraničních firmách v Česku!

0 0
možnosti

4. 7. 2017 11:42

Na tuto otázku vám každý politik odpoví jen vágními frázemi.Nikdo vám neřekne,kde berou tamější majitelé továren(včetně zemědělců),kde berou svoje zisky,když zaměstnanci mají proti našim trojnásobné platy!Od kopáče po lékaře.Lopata je stejná v Němacku i u nás.Stroje ve fabrikách většinou také a ještě jedou na vyšší výkon.Ale kupodivu třeba stavby dálnic jsou dvojnásobně dražší a trvají podstatně déle.Minitr,který chtěl najmout na jednu takovou stavbu německou firmu,velmi rychle byl odvolán.Odbory u nás nikdy v historii nehájili zájmy dělnictva.Kvůli nim ani nebyly založeny.

0 0
možnosti
PC

P. Cis

4. 7. 2017 9:51

Slováci mají dvojnásobnou nezaměstnanost než Češi, ale přesto berou o více než čtvrtinu vyšší plat než Češi

A nemůže, zčásti, býti záhada příčinou?

0 0
možnosti
RT

3. 7. 2017 18:30

Odborari nemaji cas stavkovat. Snazi se ridit stat a organizovat zivot neorganizovanym.

0 0
možnosti

4. 7. 2017 7:54

Jde o to, že naši odboráři nestávkují za vyšší mzdy, ale volně soutěží v barvách ČSSD a KSČM podle čl. 5 naší ústavy.

0 0
možnosti
RS

3. 7. 2017 18:24

Pan Kambersky nechape, ze nase vyrobky musi byt lepsi nez nemecke. Ty dotace a majetek ktery si privlastnil Babis a jini oligarchove to melo jit do vyvoje a vyskumu. Jsme mala zeme a v takove zemi by mely byt male a stredni firmy pateri naseho hospodarstvi.. Pro nas by melo byt prikladem Svycarsko a ne Nemecko. Ve Svycarsku je taky poradek. Tam nevladnou lide jako je Babis. A tak budme spokojeni. Jak se rysuje vysledek voleb, muze to byt horsi.

0 0
možnosti

4. 7. 2017 8:11

Víte, co znamená pojem dotace, pane Starý? Asi ne. Dotace si totiž nikdo nepřivlastňuje. Pouze je pobírá. Aby je mohl někdo pobírat (tu možnost má každý občan) musí je před tím někdo nabízet. A tím někým, kdo dotace nabízí a rozdávají jsou socani a to nezávisle na tom v které politické straně momentálně sedí. A Babiš a jiní bohatí lidé dotace také berou jen proto, že jim je socani vnucují. A nejsou to žádní oligarchové. Pojem "oligarchie " znamená vládu několika osob.Bohatí lidé jsou prostě bohatí lidé. Obvykle to jsou lidé chytří, schopní a pracovití. Pojem "oligarcha" na ně byl vztáhnut lenochy a povaleči. Hloupými a neschopnými lenochy. Ono totiž i zde platí že "hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere". A k tomu, aby se někdo stal bohatým člověkem zásadně nestačí nepřejícná závist. Jinak s Vámi naprosto souhlasím, zejména v tom, že pro naši zemi by mělo být vzorem zejména Švýcarsko. Obzvláště švýcarský politický systém, švýcarská zastupitelská demokracie. Nikoliv politické systémy, k

0 0
možnosti
ŠK

Š. Krastovski

3. 7. 2017 17:56

Je to rebel! Navádí poddané do stávek. To si Trautenberk nenechá líbit.

0 0
možnosti
PM

P. Mach

3. 7. 2017 11:13

Odpověď je celkem jednoduchá. Protože český daňový systém je extrémně složitý a máme jedno z nejvyšších zdanění práce. Samozřejmě, že se zaměstnavatelé brání zvyšovat mzdy, když zvýšení o 10 % zvedne zaměstnavateli náklady na zaměstnance o 20 %.

0 0
možnosti
KL

3. 7. 2017 11:25

Mame 5 x nizsi zdaneni prace nez Nemci, ty vysko. Ale proti Indii, Barme, Filipinam ho mame opravfu vyssi, to mas svatou pravdu. Jejich mzdam se musime priblizovat.

0 0
možnosti
JH

J. Horáček

3. 7. 2017 10:02

Neměl by už konečně někdo prozradit podobným pisálkům, že u nás nikdy nebudou platy jako v Německu ? Je to opravdu tak složité pochopit, že existují země na špici, jako je Německo a potom ty další, které nejsou v čele ? Není lepší se radovat, že se máme lépe než Bulhaři, Maďaři, či Slováci ? ( Zatím !!! ) Touha, mít podobné platy jako v nejvyspělejší zemi světa, v zemi nejšpičkovějších produktů a výrobků na světě, tedy produktů s vysokou přidanou hodnotou, zůstává pro pragmatika těžko pochopitelným sněním. Škoda, že průměrně mentálně disponovaný našinec vidí jen ty platy a zná příp.ceny potravin v akci v tamních marketech. Opravdu ho nezajímají výše nájmů, služeb, poplatků, cen v restauracích, kultuře, atd. ?

0 0
možnosti
JN

J. Nový

3. 7. 2017 10:21

Souhlas.

0 0
možnosti