Diskuse k článku: Byla uvnitř oka hurikánu, Barbuda se pak na 13 hodin odmlčela. 90 % domů je zničených, ostrov neobyvatelný

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 24
  • Poslední: 10.9.2017 18:53
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
M. Jindra 9.9.2017 18:25

Všihni dobře vědí, co je to blesk, ale obecně se zřejmě vznik silového pole spojuje jen s magnetickými materiály a proudem ve vodiči. Přitom vzduch a hmota vodních par má také určité energetické vlastnosti, spin elektronů a zřejmě i schopnost vytvářet silové pole, v důsledku pohybu elektrických nábojů. Bylo by tak vhodné, staré Ampérovo pravidlo pravé ruky, přenést i na vzdušné proudy tak, že uchopíme li proud stoupajícího horkého vzduchu tak, aby palec ukazoval směr proudu horkého vzduchu, prsty ukazují směr siločar, které působí rotaci v okolní atmosféře. No a to je konec pohádky o tom, jak se rodí hurikány.

S. Vor 10.9.2017 18:53

máte pravdu,ale je tam i vliv tření a vzájemného působení částic už tak různě nabitými podle toho kde se nalézají jestli blíže zemi nebo v kumulech.Konvekce je účinná výměna tepla,tedy energie (druhý termodynam. zákon).Vemte v úvahu,že mnohem více dochází k bleskovým výbojům v popelu pevných částic sopeč. mraku,než v hustém prostředí atmosfer. srážek a jejich skupenství.Viz.středoškolské rovnice a výpočty o kolik je třeba dodat více tepla(energie) k ohřátí a ochlazení určitého objemu vody.

S. Vor 7.9.2017 16:54

totéž se stalo 3.lodstvu admirála Halseyho za války ve Filipínském moři a přesto přišel jen o tři staré torpedoborce.Všechny lodě přežily,měly jen zprohýbané obšívky a pancéřování na trupu pod čarou ponoru i nad ní.Žádná lidská stavba nemůže odolat takovému tlaku a síle větru.Přemýšlím o tom,kde by to bylo bezpečnější,jestli na moři nebo na ostrově.Ale asi by to vyšlo na stejno,vlny měly tenkrát přes sedmnáct metrů a lod,která by se dostala do mezivlní nemá šanci se otočit proti vlnám,kormidlo nereaguje.Na zemi jim zase spadne ostrov na hlavu,takže jediné řešení je tyto ostrovy už dávno opustit.

J. Škodák 7.9.2017 10:09

Bando jedna všivá, to je tedy úroveň těch vašich příspěvků! Klimatlogové zjistili, že když se zvýší teplota nad hladinou moře o 1 stupeň, tak se zvětší síla větru asi o 20 km. To je objektivní skutečnost a tak bychom měli o tom přemýšlet a ne plácat takové nesmysly!

Z. Lapil 7.9.2017 12:07

Když pominu, že ani klimatologové nejspíš neměří sílu v kilometrech, tak rozdíl mezi 350km/h a 370km/h mi ve výsledku nijak zásadní nepřipadá. I když se zamyslím a uvědomím si, že síla (teď opravdu myslím sílu) větru roste s druhou mocninou jeho rychlosti, tak je rozdíl nějakých 11%.

Rozhodně mi připadá, že tlačit tisíce miliard do pochybného způsobu ochlazení planety někdy za sto let je markantně dražsí a složitější, než pro příslušné ostrovy teď(!) vymyslet baráky buď dostatečně pevné, nebo naopak lehké skládací. Jak tu někdo zmínil - lehké chtrče, co se během týdne postaví znova, jsou taky řešení. V Japonsku tak fungují odjakživa, i když tam je problém spíš zemětřesení než vítr.

J. Škodák 7.9.2017 15:29

To je jen o jeden stupeň. Hurikány však získávají sílu nad přehřátou hladinou moře a není to jen jeden stupeň a jak víme, tak hurikány jsou poslední dobou silnější, tedy ta souvislost tam je! Neřeším konstrukci staveb, ale vliv oteplování. Do jaké míry se na tom podílí lidstvo s razantním průmyslovým vývojem je už jiná otázka.

Z. Lapil 7.9.2017 16:16

Tuším včera byl na Neviditelném psu článek pana Kremlíka, kladně hodnocený i jeho notorickými oponenty, že s tím "zhoršováním" hurikánů to není tak žhavé (aktuální má být někde v polovině 25 nejhorších, a podobné statistiky). Nevím, většina mých znalostí pochází z novin, takže jsem přesně v té situaci, že věřím tomu, co se mi líbí.

Ale vlastně přemýšlíme podobně. Přesně souhlasím s tím, že vlastně tak úplně jistě nevíme, jaký vliv my lidé na oteplování máme. PROTO mi přijde hloupé utrácet bilióny do omezení jednoho z mnoha vlivů (CO2, samozřejmě), když existují výrazně levnější a účinnější postupy, které řeší situaci určitě a teď, nikoliv možná někdy.

Odbočka - viz povodně. Není třeba stavět baráky na kopci nebo absolutně vodotěsné, stačí takové, aby přišedší povodeň zase odtekla, ze sklepa se vyházelo bahno, odepsaly se zavařeniny a žijeme dál. Nic příjemného, ale ne katastrofa.

Osobní zkušenost: řada +- totožných chat, ty s mizernou maltou v podezdívce spadly, ty s kvalitní nikoliv.

L. Křivan 7.9.2017 8:50

90% domů zničených ? A byly to opravdu domy ? Nebo jen "chaloupky strýčka Toma" ? Tím stylem, jak se tam staví "domy", stavěli před válkou své chaty trampové na Sázavě. Mnozí si stavěli i sruby, a ty jsou pevnější než to, co se staví v Karibiku.

S. Donát 7.9.2017 8:59

Papírové stěny a rákosové střechy myslíte? :) Kdybych žil v takovém podnebí, taky bych jinak nestavěl. Proč, když vám tu střechu každou chvíli odnese nějaký hurikán.

J. Tachovský 7.9.2017 9:23

Pokud je pod tim betonovy sklep, tak proc ne.

Z. Lapil 7.9.2017 16:18

Mě spíš zaujalo 90% domů zničených, ale jen 50% lidí bez přístřeší.

J. Tachovský 7.9.2017 8:29

Afera se z toho vetru dela jen proto, ze fouka v Americe. Kdyby se to stalo v Indii, tak po tom nestekne ani pes.

I. Lyčka 7.9.2017 13:29

Kdybyste nepindal. Co chvíli jsou tady zprávy o cyklonech a tajfunech v Asii.

M. Vaněk 7.9.2017 7:55

Je to sice hrůza, ale naděje pro mír ve světě. USA jsou extrémně křesťanistický stát, jeho prezidenti si předávají tajná psaníčka o světovém vůdcovství s pomocí Boží apod. Můžeme doufat, že tamní státní modláři pochopí tento živel jako Boží znamení - "Boží vítr" , který je odradí od pokračování celosvětové vojenské agrese., zejména v Koreji a na Ukrajině.

V. Hamáček 7.9.2017 8:02

:-D dobrý ... no

J. Novotný 7.9.2017 8:55

Nedivím se, že se svým charakterem přeješ tisícům nevinných lidí, že přišli o střechu nad hlavou, a ještě se tomu bavíš. Člověk může jen za to, co si způsobil - třeba věčným chlastem, válením se a sprostým řvaním ztrátu práce, chlastem v těhotenství nemoci dětí, zlodějnami a podvody problémy apod. Takové lidi bych nelitoval.

M. Vaněk 7.9.2017 9:17

Jestli extrémistický vojenský režim v USA začne válku v Koreji, budeme všichni mrtví.

J. Novotný 7.9.2017 9:25

Ale prd začne, nechtějí umřít, na to se mají moc rádi.

Nás v Evropě mohou převálcovat akorát tak muslimové. Ti naopak umírají rádi, těší se, jaká je za jejich vraždění čeká od Alláha odměna.

M. Vaněk 7.9.2017 9:51

Pro vojáky věřící ve svou násobnou převahu je válka neodolateným pokušením. A v USA vládne armáda, služby, zbrojaři a petrolejáři. Je to jasně vidět.

V. Hamáček 7.9.2017 10:51

a v Rusku pokrokový lid .... my víme, Žvaňku :-)

S. Donát 7.9.2017 2:16

Kde je informace o tom, že za to může globální oteplování/změna klimatu?

V. Hamáček 7.9.2017 7:01

Může za to oteplování Kikiny Klause

D. Inzenyr 7.9.2017 7:20

Tentokrat nevedou stopy do Ruska?

V. Hamáček 7.9.2017 7:35

Vedou. Vždyť to píšu, ty idi0te :-)