Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Byla uvnitř oka hurikánu, Barbuda se pak na 13 hodin odmlčela. 90 % domů je zničených, ostrov neobyvatelný

Malý ostrov Barbuda s více než 1800 lidmi byl jedním z prvních obydlených míst, které rekordně silný hurikán Irma na své cestě Atlantikem zasáhl. Přešlo přes něj oko hurikánu s okolními větry o rychlosti v nárazech 350 km/h ve středečních ranních hodinách SEČ. Irma tam napáchala obrovské škody, většina domů je zničených, polovina populace ostrova zcela přišla o domov.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

9. 9. 2017 18:25

Všihni dobře vědí, co je to blesk, ale obecně se zřejmě vznik silového pole spojuje jen s magnetickými materiály a proudem ve vodiči. Přitom vzduch a hmota vodních par má také určité energetické vlastnosti, spin elektronů a zřejmě i schopnost vytvářet silové pole, v důsledku pohybu elektrických nábojů. Bylo by tak vhodné, staré Ampérovo pravidlo pravé ruky, přenést i na vzdušné proudy tak, že uchopíme li proud stoupajícího horkého vzduchu tak, aby palec ukazoval směr proudu horkého vzduchu, prsty ukazují směr siločar, které působí rotaci v okolní atmosféře. No a to je konec pohádky o tom, jak se rodí hurikány.

0 0
možnosti

S. Vor

10. 9. 2017 18:53

máte pravdu,ale je tam i vliv tření a vzájemného působení částic už tak různě nabitými podle toho kde se nalézají jestli blíže zemi nebo v kumulech.Konvekce je účinná výměna tepla,tedy energie (druhý termodynam. zákon).Vemte v úvahu,že mnohem více dochází k bleskovým výbojům v popelu pevných částic sopeč. mraku,než v hustém prostředí atmosfer. srážek a jejich skupenství.Viz.středoškolské rovnice a výpočty o kolik je třeba dodat více tepla(energie) k ohřátí a ochlazení určitého objemu vody.

0 0
možnosti

S. Vor

7. 9. 2017 16:54

totéž se stalo 3.lodstvu admirála Halseyho za války ve Filipínském moři a přesto přišel jen o tři staré torpedoborce.Všechny lodě přežily,měly jen zprohýbané obšívky a pancéřování na trupu pod čarou ponoru i nad ní.Žádná lidská stavba nemůže odolat takovému tlaku a síle větru.Přemýšlím o tom,kde by to bylo bezpečnější,jestli na moři nebo na ostrově.Ale asi by to vyšlo na stejno,vlny měly tenkrát přes sedmnáct metrů a lod,která by se dostala do mezivlní nemá šanci se otočit proti vlnám,kormidlo nereaguje.Na zemi jim zase spadne ostrov na hlavu,takže jediné řešení je tyto ostrovy už dávno opustit.

0 0
možnosti

J. Škodák

7. 9. 2017 10:09

Bando jedna všivá, to je tedy úroveň těch vašich příspěvků! Klimatlogové zjistili, že když se zvýší teplota nad hladinou moře o 1 stupeň, tak se zvětší síla větru asi o 20 km. To je objektivní skutečnost a tak bychom měli o tom přemýšlet a ne plácat takové nesmysly!

0 0
možnosti

Z. Lapil

7. 9. 2017 12:07

Když pominu, že ani klimatologové nejspíš neměří sílu v kilometrech, tak rozdíl mezi 350km/h a 370km/h mi ve výsledku nijak zásadní nepřipadá. I když se zamyslím a uvědomím si, že síla (teď opravdu myslím sílu) větru roste s druhou mocninou jeho rychlosti, tak je rozdíl nějakých 11%.

Rozhodně mi připadá, že tlačit tisíce miliard do pochybného způsobu ochlazení planety někdy za sto let je markantně dražsí a složitější, než pro příslušné ostrovy teď(!) vymyslet baráky buď dostatečně pevné, nebo naopak lehké skládací. Jak tu někdo zmínil - lehké chtrče, co se během týdne postaví znova, jsou taky řešení. V Japonsku tak fungují odjakživa, i když tam je problém spíš zemětřesení než vítr.

0 0
možnosti

7. 9. 2017 8:50

90% domů zničených ? A byly to opravdu domy ? Nebo jen "chaloupky strýčka Toma" ? Tím stylem, jak se tam staví "domy", stavěli před válkou své chaty trampové na Sázavě. Mnozí si stavěli i sruby, a ty jsou pevnější než to, co se staví v Karibiku.

0 0
možnosti

7. 9. 2017 8:59

Papírové stěny a rákosové střechy myslíte? :) Kdybych žil v takovém podnebí, taky bych jinak nestavěl. Proč, když vám tu střechu každou chvíli odnese nějaký hurikán.

0 0
možnosti

7. 9. 2017 8:29

Afera se z toho vetru dela jen proto, ze fouka v Americe. Kdyby se to stalo v Indii, tak po tom nestekne ani pes.

0 0
možnosti

I. Lyčka

7. 9. 2017 13:29

Kdybyste nepindal. Co chvíli jsou tady zprávy o cyklonech a tajfunech v Asii.

0 0
možnosti

7. 9. 2017 7:55

Je to sice hrůza, ale naděje pro mír ve světě. USA jsou extrémně křesťanistický stát, jeho prezidenti si předávají tajná psaníčka o světovém vůdcovství s pomocí Boží apod. Můžeme doufat, že tamní státní modláři pochopí tento živel jako Boží znamení - "Boží vítr" , který je odradí od pokračování celosvětové vojenské agrese., zejména v Koreji a na Ukrajině.

0 0
možnosti

7. 9. 2017 8:02

:-D dobrý ... no

0 0
možnosti

7. 9. 2017 2:16

Kde je informace o tom, že za to může globální oteplování/změna klimatu?

0 0
možnosti

7. 9. 2017 7:01

Může za to oteplování Kikiny Klause

0 0
možnosti