Diskuse k článku: Minimální mzda, zima a smrad. Česká novinářka utajeně pracovala v provozech: Nejhorší byla drůbežárna

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 174
  • Poslední: 20.9.2017 12:30
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
W. Libl 20.9.2017 12:30

Neni and zkusenost v cizine, zvlaste kdyz neovladate jazyk, nemate penize ale mate vzdelani ktere vam nepomuze protoze to v te zemi bud neuznavaji anebo proto ze se zrejme nemuzete domluvit. A tak velmi rychle prijdete na to ze penize nesmrdi. Takovych zamestnani je vsude dost a prave diky tem si vetsina, zvlaste emigrantu, dokaze postavit na vlastni nohy. Mam v tom celkem vlastni zkusenost .

A. Nemec 18.9.2017 13:28

Klobouk dolu pred novinarkou Uhlovou.

podobne repotaze popsal i nemecky novinar o zivote tureckyh delniku v Nemecku a v mnoha dalsich reportazich.

Vim, ze t.zv. pravicaci v Cesku budou na takove novinare

nadavat, ale je to pro vnimave lidi poucne.

Necetl jsem celou diskuzi, ale jiste tam byly navrhy, at si ti lide najdou lepsi praci nebo zalozi svoji firmu.

Babis by se take mohl zajimat, jak se pracuje v jeho firmach

K. Jirous 15.9.2017 9:25

Cesi narikaji, ze si vuci zapadnim zemim EU pripadaji jako obcane druhe kategorie, jsou odirani v zapadnich firmach a museji kupovat podradnejsi zbozi, a zjevne jim pritom nevadi, ze se v jejich vlastni zemi toleruje vytvareni dvou kategorii lidi, ne-li cosi jako moderni otroctvi, a jeste to tu nekteri primo obhajuji coby skutek jakehosi milosrdenstvi.

At si to pan L.Nemec zkusi ten "tejden nebo dva" to v te drubezarne vydrzet, treba ho to kafrani tady pak prejde; je to stejna ubohost, jako sveho casu napadani Havla za jeho udajne "fesacky" kriminal, a sedet pritom u nekde u piva a jinak drzet v praci hubu a krok

A. Novák 15.9.2017 10:28

nejde o lidi druhé kategorie. Prostě došlo k dělbě práce, ti, co nechtějí pěstovat kuřata na dvorku, si je raději koupí v supermarketu. A tam je musí někdo dodat.

Stejně tak někdo musí odvážet odpadky, když je nechceme pálit v kamnech...

K. Jirous 15.9.2017 11:30

Neslo mi o produkci kurat ve velkodrubezarnach jako takovou (ac ta je samozrejme taky kapitolou sama pro sebe), ale o vytvareni pracovnich podminek, hlavne placeni za praci, podle statni prislusnosti.

L. Němec 14.9.2017 17:02

No jo, no, novinářka dělá svojí práci. Akorát s malym rozdílem : ona tam v tom humusu vydrží tejden nebo dva, a pak se vrací do svýho luxusu. Kam se můžou vrátit ty ženský z těch drůbežáren ? Mě to připadá tak, jak kdyby si nějaká Uhlová odskočila kvůli svý " práci " do koncentráku, aby mohla přinýst zajímavý informace, tejden to tam vydržela, a pak se vrátila domů, hezky se vosprchovala, navoněla, nažrala, napila, zařádila s manželem, který se vrátil z cest po světě, potěšila se s dětma, a druhej den vodpoledne začala psát, jak je to tam na prd. Majitel drůbežárny se posééére strachy, když si přečte, a těm nebožkám hned přidá na 30.000 , vykachlíkuje sprchy a z ubytovny udělá hotel A "čtvrtá hvězda".

M. Henrik 14.9.2017 17:27

A pointu máte kde? Mně její postup naopak přijde logický. Proč by měla kvůli jedné reportáži pracovat v drůbežárně dva roky???

L. Němec 14.9.2017 18:33

Proč by to mělo mít pointu ? Jakou pointu má to Uhlový slídění ? Třeba si ty Rumunky nebo Bulharky řikaj : je to v zimě, smradu, ale na naše poměry si vyděláme dvakrát tolik. Rok tady dělám, pak jsem rok doma s rodinou. A začne do toho šťourat nějaká novinářská šťoura, nedej bože zasáhnou nějaký úřady a máme po výdělku. Blbym sice, ale furt lepšim než u nás. Tak vám děkujem, Uhlová. A ta už mezitim ty svoje hrdinský zážitky vo potkanech a blití teď vypráví kámoškám někde na baru. Přesně jak řikal pan Sládek-Lanďák v Havlově Audienci Vaňkovi : " Ty se jednou vrátíš mezi ty svoje hérečky, budeš se na ně vytahovat, jak si koulel s cikánama v pivováře sudy, ale kam já se můžu vrátit ?"

M. Henrik 14.9.2017 18:40

Minimálně správně upozorňuje na flagrantní porušování zákoníku práce, bezpečnosti práce apod. To není je o minimálním platu, víme?

M. Henrik 14.9.2017 18:40

-jen-

P. Masek 14.9.2017 10:57

Kdo nechce dělat za špatný peníze, jde jako zdejší génius Denemark do sámošky někam za hranice, jak jednoduché.

J. Novák 14.9.2017 12:02

Jiné řešení jak nedělat za "špatné peníze" vás nenapadá?

J. Šrámek 14.9.2017 9:46

Pěkný článek,ale to je vše.Problémem stále zůstává,že mejitelé jsou ovlivněni socialistickým školstvím.Ti cizí se pochopitelně rychle přidali.Co se učilo?Že firma vydělává jen tehdy,pokud jsou zaměstnanci mizerně placeni a šikanou drženi.Slova největšího českého podnikatele,že každý zaměstnanec je jeho spolupracovníkem bez ohledu na vykonávanou práci,že úmyslně platí vyšší mzdy,aby výrobky měly větší odbyt,protože když lidé mají bídu,prodělávají všichni,včetně majitelů firem.Bída plodí jen bídu.Sebevlezlejší reklamy nepomůžou,když lidé nemají peníze.Žádná vláda,včetně těch ČSSD,nemá odvahu vydat a požadovat dodržování nějakého zákoníku práce s ohledem na dělníky.Soudci,lékaři,učitelé,úřednictvo státu,poslanci a další,ti všichni mají halasné zastánce a stát jim zvyšuje až meúměrně platy.Klidně mohou mít 100-150 tisíc měsíčně jako v EU(starých státech),ale ať je minimální mzda 1000 euro,plat kvalifikovaného dělníka 2000 euro!Na vysokých školách školné.

J. Novák 14.9.2017 10:36

Zajímalo by mě, jestli aspoň mlhavě tušíte, co všechno tvoří cenu produktu...

P. Masek 14.9.2017 10:56

A když opomenu nulovou souvislost s komentovaným příspěvkem, můžete prostému davu rozehnat mlhu nad tvorbou ceny produktu?

J. Novák 14.9.2017 12:01

Pokud tu zřejmou souvislost nedivíte, pak ta mlha bude skurtečně velmi hustá. Ale zkuste se zamyslet nad tím, jestli se do ceny produktu náhodou nepromítne i výše mzdy, kterou výrobce zaplatí svým zaměstnancům.

J. Novák 14.9.2017 12:02

-nevidíte-

M. Henrik 14.9.2017 17:30

Jaký podíl tvoří náklady na mzdu na výsledné ceně produktu? Deset - dvanáct procent?

J. Komárek 14.9.2017 19:26

Zjednodušeně. Přijde na produkt a na způsob zpracování a hromadu dalších věcí. Ale pravda je také zjednodušeně že jsme na rozcestí budeme automatizovat a práce vše přesune k jiným dovednostem. Firma která nebude na automatizaci mít bude více a více snižovat náklady na práci až stejně nakonec zavře. Problém je co s těmi kteří neměli dost rozumu nebo schopnosti se změně přizpůsobit. Na druhou stranu rozumná politika bude moci použít dostatečně vysoké výnosy ze zvýšené produktivity k tomu aby tito lidé nepropadli do absolutní bídy přenosných nemocí drog a kriminality.

O. Prokop 14.9.2017 9:38

Nevím kolik mladá paní váží, ale byla v nemocnici třeba na interně na příjmu, kde útlé sestřičky zvedají pokálené pomočené agresivní narkomany, které pak musí omejt, napojit na přístroje a dále dělat odbornou a pečovatelskou práci i 300 hodin měsíčně - za pár šupů? Kdo z vás by to dělal za 20 tis, nebo 30 tis, nebo i více?

J. Chaloupka 14.9.2017 9:36

Dcera z rodiny, která si ze státu udělala dojnou krávu, tak se nedivte, holt práce smrdí, ale peníze ne.

P. Hlosta 14.9.2017 8:32

Špatně placená práce je neodmyslitelný fakt u spodní sociální vrstvy. Dostat se do takové sociální skupiny je samozřejmě hrozný životní fakt. Toto bylo i za socialismu, akorát se o tom dnes už tak nemluví. Za socialismu navíc nebyl vůbec žádný úřad, který by dával nějaké peníze. Vlastně byl Sociální odbor, kde se peníze přidělovaly, tenkrát se jim říkalo cikáni, dnes se jim říká Romové. Kdo nepřišel začátkem roku nárokovat, ten nedostal už nic.

Nikdo dnes nemusí dělat špatně placenou práci. Za socialismu mu byla přidělena a když z ní utekl, šel do lochu za bulky. Taková práce byla vlastně politický trest. Kdo nedržel hubu a krok, toho sejmuli.

J. Komárek 14.9.2017 8:22

Je to dobrá práce, sice rozhodně nejsem socialista na druhou stranu země kde není žádná sociální politika si v ničem nezadají s totalitou kterou si ti ubožáci nakonec zřídí. Jo jo to že se máme dobře je křechké a k těm dole je třeba se chovat tak jako bychom sami chtěli aby se chovali k nám. Skrze menčiny se nějak zapomíná na to že základ je právo jednotlivce a ne právo většiny. Právo menšiny je něco mezi a stačí málo a máme tuprávo silnějšího nejdříve kapitálem a pak většiny a jsme tam kde jsme byli.

P. Jášek 14.9.2017 7:00

Víš co, Sašo... a užívej si tam ty "granty"!

S. Hammer 14.9.2017 5:47

Jinak kdo v době současné konjunktury dělá za minimální mzdu, musí být úžasné hovado. O takovém je zbytečné se bavit.

M. Henrik 14.9.2017 17:32

Tak v Praze si určitě najdete lépe placenou práci. Na Osoblažsku u polských hranic to bude horší...

S. Hammer 14.9.2017 18:43

Neřekl bych, nabídek - těch veřejných - veřejných je všude spousta. Co musí být jinak, když se někde zeptáte nebo osobně vás někdo osloví?

L. Novák 14.9.2017 2:29

Vážím si toho, že se novinář(ka) rozhodne vyzkoušet si na vlastní kůži, zač je toho loket, aby o problematice, které se věnuje, nepsala jen "z doslechu" a tím pádem i spoustu hloupostí odtržených od reality. Je správné si to zažít na vlastní kůži a pak o tom psát pravdu. Na druhé straně je to lehce úsměvné, protože to, co spousta zaměstnanců zná a vidí kolem sebe ve firmách, pro něž pracuje a bere to jako exces procesů, které v námezdní práci probíhají kontinuálně, pro novinářku, která tohle nikdy předtím nezažila, to musí být velmi šokující. :-) Dnes už asi neexistují provozy v mlékárnách, kde se myjí a dezinfikují skleněné zálohované láhve, do nichž se opakovaně plní mléko pro obchod. Kdysi za komunistické totality v 70. letech jsem na školní exkurzi v mlékárně (Brno, Bubeníčkova ul., která je už dávno zbouraná) viděl, jaký šílený randál je u takové linky, kde skleněné láhve narážejí jedna do druhé. A pracovníci, kteří tam pracovali, byli na první pohled z kategorie mentálně postiženýc

L. Novák 14.9.2017 2:31

Text byl odstřižen hloupě nastaveným omezením...

R. Doubravský 14.9.2017 1:05

Na závěr si dovolím hypotézu: Za socialismu byla nekvalifikovaná špatně placená práce daleko snesitelnější, protože ani inženýři a doktoři nebrali víc.