Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Česká rodina vyhodí přes tunu odpadků ročně, říká zakladatel ‚bezobalové‘ iniciativy

Velké sklenice plné čočky, fazolí, mouky, ale i ořechů. Nově také drogistický sortiment. V Praze funguje od října již druhý „bezobalový“ obchod. Zboží zde není v plastových obaleh, ale váží se. Bez obalu. Ten si musíte donést sami, nebo si v prodejně koupit papírový či látkový sáček. „má trojnásobnou rozlohu, nabízí možnost samoobsluhy a širší sortiment, včetně čerstvých potravin, pečiva, ovoce, zeleniny, drogerie a kosmetiky. Seženete tu takřka vše potřebné na jednom místě. Zatím máme v sortimentu přes 500 položek,“ říká zakladatel iniciativy Bez obalu Petr Hanzel.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

2. 12. 2017 7:45

Já bych chtěl zblízka vidět, jak prodávající 'Bez obalu' dodržují přísné hygienické normy, které zvláště po vstupu do EU zpřísnily. Co je tenhle článek za blábol?! O třídění odpadů se ví, že v Česku jsme prakticky nejlepší z EU! Pochopitelně výjimky jsou a špíny lidé také, což mohou napravit starostové zvýšením úklidu obcí a měst. Nemálo odpadu nadělají turisté a zahraniční dělníci. Kolem cest je odpadu až na blití. To může napravit ŘSD. Za dálniční známky se dálnice stejně neudržují a nestaví, tak aspoň ten úklid kolem nich. No a třídit soudruzi, třídit!

Já mám svoz komunálních odpadů jednou za čtrnáct dnů a tříčlená rodina máme problém naplnit popelnici zpoloviny. Jednou měsíčně svoz tříděných odpadů u nás dává pytel až dva plastů, pytel až dva papíru(v naprosté většině námi nechtěné letáky) a co dva měs. po pytlu skla a kovu konzerv. Platíme ročně sedm stovek za odpady. Kdo na to máte v té EU?!

0 0
možnosti

1. 12. 2017 14:22

a co na to Okresní hygienik?

0 0
možnosti

I. Veselý

1. 12. 2017 9:52

Tak nevím kdo za mě ty stovky kilo odpadu produkuje. Odvoz popelnice v dvoutýdenním intervalu s jedním sáčkem z koše (max. kilo a půl) jednou za pět, šest týdnů tříděný odpad - pytel plastu tak do kil pěti, pár sklenic a obalů tetrapack, nějaké plechovky do kovového odpadu a nejvíc asi papíru protože nemám na schránce odmítnutí letáků. Jo, a mám zahradu takže bio odpad do kompostu. To za jednoho člověka.

0 0
možnosti

1. 12. 2017 8:55

Vyrobky bez obalu maji jednu velkou vyhodu - prodejce muze sidit na kvalite i mnozstvi. Zakaznik nema sanci si precist slozeni, zemi puvodu, ani nic jineho. Predpokladam, ze nemaji prodejnu nejak hermeticky uzavrenou, takze se tam obcas dostane i mouch, ci muska, ktera pred tim sedela na buhvi cem.

0 0
možnosti

V. Kotas

1. 12. 2017 8:34

A co jí tak asi jiného zbývá , když jsou obaly úmyslně dělány co největší ? Když je dnes hospodářství z velké části postaveno na odpadech. Obaly počínaje a většinou spotřebních výrobků ( výdrž max. 5let ) konče. Na co šetřit, zdrojů je zatím dost.

0 0
možnosti

J. Nový

1. 12. 2017 7:27

Tašky a sáčky jak z papíru, tak z polyetylenu, které mají krátkou životnost, zatěžují životní prostředí. Nahrazení plastu papírem zde z ekologického pohledu nemá smysl. Také při výrobě papírových tašek dochází k plýtvání vzácnými zdroji. Papírové tašky se většinou vyrábí z pevného papíru, při jehož produkci se přidává síranová celulóza. Výroba této celulózy je náročná na spotřebu energie a může způsobovat značné zatížení vod i ovzduší . Některé firmy vyrábějí tašky ze 100% starého papíru. Produkty rozkladu papíru a lepenky při skládkování zatěžují prosakující vodu a přispívají k vytváření skládkových plynů.

Výroba tašek z polyetylénu na rozdíl od pevného papíru vyžaduje menší množství energie a méně zatěžuje odpadní vody.

0 0
možnosti

V. Kotas

1. 12. 2017 8:37

Obal z polyetylénu, byl před léty " brán jako spása světa ", jak se ukazuje, je to jedna ze slepých uliček, protlačovaných zelenými.

0 0
možnosti

J. Nový

1. 12. 2017 7:26

Britská instituce Enviromental Agency spustila výzkum zaměřující se na ekologický dopad několika druhů nákupních tašek: papírových, bavlněných, biologicky rozložitelných (ze škrobu a polyesterových polymerů) a čtyř tašek s různou hustotou polyethylenu.

Tyto čtyři tašky zahrnovaly standardní tašky z vysokohustotního polyethylenu (HDPE) a znovupoužitelné tašky s nízkohustotním polyethylenem.

Výsledky nedopadly příznivě pro látkové (bavlněné) tašky. Podržte se, zelení stoupenci – opětovné použití plastové tašky třikrát má stejný dopad na životní prostředí jako použití látkové tašky 393krát!

Hlavním problémem látkových tašek je jejich výroba. Spolknou více materiálu než klasické HDPE plastové tašky. Během produkce vypustí do ovzduší 271 kg oxidu uhličitého oproti 1,6 kg v případě plastových tašek! Vyžadují dvojnásobné množství elektřiny. A konečně vyprodukují při výrobě čtyřikrát více odpadu než plastové HDPE tašky.

0 0
možnosti