Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

MACHÁČEK: Proč Němci spojují morálku s ekonomií

V anglosaském tisku, resp. v jeho podstatné části, bývá německý názor na ekonomii či hospodářskou politiku často vysmíván. Němci se dívají na dluh jako na něco hříšného, koneckonců mají Němci stejné slovo pro vinu i dluh. Podle Němců se má šetřit, mají se vytvářet rezervy na doby příští a mají tak činit všichni a pořád, ať se děje,co se děje. Oslavují se přebytky, zatracují se schodky, jako kdyby to nebyly hodnotově neutrální veličiny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

2. 1. 2018 14:59

Nase republika byla nasimi oligarchy pod zastitou expezidenta Klause a prezidenta Zemana rozkradena a lid jasa. To je nase moralka i ekonomie dohromady. Stezovat si, ze nas nemecke firmy odiraji je taky podvod. Jak je to mozne, ze nemame dostatek ceskych firem? Odpoved je jednoducha. Republika byla pri privatzacich rozkradena a firmy se prodaly prave Nemcum. Kellner prodal privatizovanou firmu jeho soukmenovcum v Italii. Firma Generali je povestna svymi podvody. Okradla napriklad obeti nasismu. To je taky nase moralka.

0 0
možnosti

P. Zvolánek

21. 12. 2017 7:08

Jak vypovídá o morálce novináře, když se nechá platit STBákem a pracuje podle jeho pokynů? Dá se takové morální selhání omluvit, když možnost obživy je možná i jinde? Lidl platí dobře a pořád shání lidi, není třeba se z existenčních důvodů upisovat ďáblu.

0 0
možnosti

K. Kořinek

20. 12. 2017 21:19

Pane Macháček. měl jste také uvést, že Němci nezaplatili reparace za 2.svěovou válku. To se to pak vesele žije.

0 0
možnosti

J. Škodák

21. 12. 2017 3:06

Reparace skončily v roce 1962, Československo obdrželo z celkového objemu reparací 4,57% celkem 4,23% smluvně přiznaných pařížskou konferencí. Celkem z požadovaných reparací dostalo 14,5 milionu USD (1938),

Na vědomost se dává všem magorům jako je Kořínek. K tomu se musí započítat zabavený obrovský majetek vyhnaných občanů německé národnosti, kde Československu ještě hrozilo, že bude muset za to platit vítězným mocnostem.

0 0
možnosti

K. Kořinek

20. 12. 2017 18:02

To že nemají rádi dluhy nevypovídá nic o jejich morálce.

Nebudu připomínat jejich zvěrstva během 2.světové stačí vzít dobu nedávnou. Merkelová si pozve do Německa, bez ohledu na názory jiných zemí, pseudouprchlíky a imigranty. A vychloubavě říká, my to zvládneme, je to velký impuls pro naše hospodářství, postavíme pro ně 300 000 bytů. A skutek, jejich zločiny a podvody se zamlčují a Merkelová začne žvanit o tom, že s ní máme být solidární. Proč ? Že německé firmy tady naše lidi odírají nestydatě na platech ? To je ta germánská solidarita ?

0 0
možnosti

J. Zima 869

20. 12. 2017 18:19

Problém Němců je, že když jsou přesvědčeni, že je něco správné, tak u toho setrvají bis zum bitteren Ende i když je jasné, že to dál nevede. Proto podlehnou dost snadno různým ideologiím. Nejdříve o výlučnosti německého národa, pak o rasové nadřazenosti a dneska zelené a dobroserské. Jejich politici to dovedou dobře využít ke svým cílům.

0 0
možnosti

J. Škodák

20. 12. 2017 14:32

Pane Macháček, srovnáváte nesrovnatelné a mystifikujete! Zničené poválečné Německo a v míru hospodařící Řecko nelze srovnávat !

0 0
možnosti

J. Škodák

20. 12. 2017 14:27

Výše německých dluhů přitom zdaleka nedosahovala závratných dluhových výšin Řecka. Jednalo se o 16 miliard marek z válečných reparací, jimiž bylo Německo potrestáno po porážce v 1. světové válce, a 16 miliard marek z poválečných úvěrů, poskytnutých na obnovu válkou zničené země. Věřitelé se v Londýně dohodli, že Německu umažou zhruba polovinu dluhu a zbývající dlužnou částku kolem 15 miliard marek rozloží na více než 30 let. Ovšem tím nejdůležitějším rozhodnutím byla klauzule o tom, že Německo bude splácet dluhy, jen pokud dosáhne pozitivní obchodní bilance. Splátky nesměly přesáhnout 3 procenta z exportních příjmů. To věřitelské země nutilo podporovat německý export a dovážet zboží z Německa, čímž významně napomáhaly obnově a růstu německé ekonomiky. Netrvalo dlouho a Německo se opět stalo ekonomickou velmocí. 3. října 2010 odvedlo svoji poslední splátku ve výši 69,9 milionů eura.

0 0
možnosti

20. 12. 2017 20:17

Ať se to komu líbí, ci-li nic, to že jsou Němci schopnější než třeba my, není chyba jejich, ale naše.A ať se to Kořínkovi líbí, nebo ne :-/

0 0
možnosti