Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Stoltenberg: Velký kybernetický útok by mohl spustit pátý článek

Případný závažný kybernetický útok by mohl vést k historicky druhému spuštění pátého článku severoatlantické smlouvy o vzájemné obraně. Potvrdil to ve středu v kanadské metropoli Ottawě generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
EM

6. 4. 2018 8:21

Pan Stoltenberg se musí snažit čím by se živil kdyby mu NATO zrušili

0 0
možnosti
DM

D. Martin 087

6. 4. 2018 13:57

Když se zruší Rusko,zajisté nebude problém omezit výdaje na NATO které vám tak leží v žaludku.Stejně tak jako komunistům.Podobnost je zajisté čistě náhodná...

0 0
možnosti
EM

6. 4. 2018 5:54

Největším nebezpečím pro světoví mír jsou Spojené státy ne Rusko. Kybernetické útoky, nikdo nedoložil důkazy kdo je provádí

0 0
možnosti
JK

J. Křivan

6. 4. 2018 14:14

A proto preventivně zaútočit.

0 0
možnosti
VL

6. 4. 2018 4:03

Severoatlantický pakt si jinými slovy otevírá zadní vrátka k budoucím agresím. Obvzlášť, jestli budou kybernetické provázeny důkazy o vině slovíčky typu "snad" a "asi", případně"tajná laboratoř v městě X, případně Y, a nebo v městě Z v jiném státě", jako v případě Skripal.

0 0
možnosti

5. 4. 2018 16:05

Kromě článku 5. nezapomínejte Stoltenbergu zejména na článek 1. !

No hlavně, aby jste ten "velký útok" nenafixlovali.

0 0
možnosti
JF

5. 4. 2018 13:25

Plošný anonymní kybernetický útok na infrastrukturu země je něco přesně podle Ruského gusta. Provést a mlžit, přesně jako v případu Skripala! Proto je třeba už teď dát Rusům jasně najevo, co by to mohlo pro ně znamenat. Přitom musí být všechny možné odvetné opce na stole! Ostatně Trump se už v této souvislosti dal slyšet, ze pro něj je i jaderná odveta za plošný kyberneický útok myslitelná. Ničemu jinému Rusové nerozumí!

0 0
možnosti
PF

5. 4. 2018 15:40

Trump se nejen dal slyšet, ale je to i oficiální jaderná doktrína USA. A máte pravdu, že Rusové tomu rozumí – probírali alternativu jaderného útoku na Rusko do detailu v panelu vědců, představitelů kultury a vojenských analytiků. Dospěli k jednoznačnému závěru, že z hlediska Ruska nemá pokračování lidské civilizace na této planetě bez Ruska smyslu. Stoltenberg mluví o konci lidské civilizace. Rozumíte tomu i vy?

0 0
možnosti
JK

5. 4. 2018 13:10

Navíc Kenetech soudním příkazem dosáhl zákazu prodeje veškerého zařízení Enercomu na americkém trhu. V následujícím roce Německo podalo odhad ztrát v důsledku americké průmyslové špionáže. Roční ztráty na ukradených vynálezech a výzkumných patentech činily minimálně 10 miliard dolarů.

0 0
možnosti
JK

5. 4. 2018 13:09

Méně informací je o kontraktu japonského Národního Výzkumného Koncilu (NRC) určeného do Indonésie kolem roku 1999, patrně na optická vlákna. Polovinu tohoto významného kontraktu dokázala získat americká telekomunikační společnost AT&T. Svou roli ale mohl zahrát i Glen Fukushima, ředitel NRC, který dříve v AT&T pracoval.

Během roku 1999 vyvinul německý výrobce větrných elektráren Enercon metodu, jak mnohem levněji než dosud vyrábět elektrický proud z větrné energie. Tato metoda byla vyvíjena tajně, nicméně existovala o ní dokumentace v laboratoři, která patřila firmě. Jeden ze zaměstnanců NSA popsal způsob, jak se napojil na telefonní a modemové linky spojující výzkumnou laboratoř s výrobním závodem a získal detailní plány zmiňovaného výrobního tajemství. Tyto stěžejní informace ihned putovaly do americké firmy Kenetech. Když se o nějaký čas později Enercon pokusil uvést svou metodu ve Spojených Státech, narazil na skutečnost, že Kenetech má patentovaný téměř identický výrobek. Navíc Ke

0 0
možnosti
JK

5. 4. 2018 13:08

Analýza systému Echelon se zaměřovala na kontrakty evropských a asijských firem, uskutečňované pro vlády mimoevropských zemí. NSA pomocí Echelonu odposlechla telefonní hovory hovořící o kritériích zakázek, ceně (úplatcích) a dalších a ty předala ministerstvu průmyslu a obchodu, které se (dosud nezmapovaným způsobem) dostaly k americkým firmám, jež měly ještě možnost do jednání vstoupit s výhodnější nabídkou.[1]

V roce 1993 byly odposlouchávány telefonické hovory francouzského výrobce letadel Airbus s vládou Saúdské Arábie a saúdskými aerolinkami ohledně dodávky jejích letounů. Kontrakt za více než 5 miliard dolarů nakonec získal americký Boeing a McDonnell Douglas.

V roce 1995 byla odposlouchávána jednání brazilských úřadů na vybudování satelitního systému k pozorování deštných pralesů firmou Thompson-CSF (ve hře byly i úplatky některým činitelům). NSA hovory předala americkému gigantu Raytheon, která kontrakt později získala. Jednalo se o 1,5 miliardy dolarů.

Méně informací je o kontraktu

0 0
možnosti
JK

5. 4. 2018 13:08

USA kyberneticky útočí i na své spojence neustále

0 0
možnosti
JK

J. Kotala

5. 4. 2018 12:42

Jenom hloupě žvaní.

0 0
možnosti