Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Stát zaplatí opravu potrubí pro milion lidí. V trubkách chybí 1,25 miliardy

Dlouho se v Česku tradovalo, že tu v zastaralém vodovodním potrubí chybí desítky miliard na zanedbaných investicích. Ministerstvo zemědělství začalo poslední dva roky sbírat data z terénu a porovnávat je, aby odhalilo, jak je to doopravdy. Čerstvá čísla, která mapují drtivou většinu trhu, ukazují, že není tak zle, nyní v trubkách chybí asi 1,25 miliardy. Zároveň ale platí, že by bylo třeba zdražit vodné i stočné, aby si na sebe infrastruktura vydělala, a že někdo bude muset chybějící peníze dodat.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PV

P. Vinš

2. 5. 2018 8:44

Ten článek je strašení lidí ,aby malé obce souhlasily s odprodejem vodovodní sítě a zdrojů velkým společnostem. Bydlím v malé obci (do 500 obyvatel), rekonstrukce 90 let starého vodovodu znamenala kompletně vše nové. Dělali jsme to bez dotace s úvěrem ve výši 80% investice. Celkem to bylo cca 15mil. Nakonec jsme úvěr vyčerpali z 90%. Cena vody dle kalkulace, kterou kontroluje stát a musí obsahovat všechny relevantní položky (včetně odpisů), je nyní 33korun vč DPH. Mnohem horší je to u stočného, tj. odpadní vody, kdy cena kanalizační sítě a čističky byla 35mil, peníze byly z dotace. Bohužel cenu stočného pak prakticky nadiktuje stát dle, velmi složitého, kalkulačního schéma EU. Malá obec si kanalizaci nemůže reálně provozovat sama a provozovatelé mají regionální monopoly. Cena stočného pak vyjde dost vysoká u nás 42kč, protože vychází z podkladů od provozovatele dosazených do kalkulačního schématu. Tento systém je třeba dodržet po dobu 10 let. Obec dostává od provozovatele nájemné.

0 0
možnosti
PV

P. Vinš

2. 5. 2018 8:59

Pokračování: Celkem obec získá při odběru cca 17tis m3 vody ročně, asi 450tis korun do fondu obnovy infrastruktury. Ten je povinnost vytvářet. Vzhledem k tomu ,že životnost rozvodů vody je cca 90let , kanalizace také a technologie čištění 10-80let ( podle toho co, elektronika a čerpadla nevydrží tolik co třeba nerezová dosazovací nádrž, atd..). Za tu dobu je nutné naspořit dostatečně velkou sumu na rekonstrukci, plus inflace. Co bude za 100let nevím a nebudu u toho, ale celý systém je sociálně a finančně udržitelný. Jen bych dodal, že se platba za vodné stočné zvedla asi o 40% oproti stavu před výstavbou kanalizace a rekonstrukce vodovodu. Obyvatelé za to získali , jisté dodávky pitné vody bez poruch a ztrát, nemusí se starat o vyvážení senkroven (cca 500-1000kč bez dokladu) a zhodnocení nemovitosti. Ono to jde , malé obce v naprosté většině hospodaří mnohem lépe než města , kde se krade ve velkém. Jen se o tom nikde nepíše a v televizi to nedávají. Tolik jen zkráceně.

0 0
možnosti
PF

2. 5. 2018 8:18

Zisky poslat skrz korupci zahraničním společnostem, pak se občané složí na náklady a najednou velký údiv, že není z čeho adekvátně zaplatit doktory. Mé vidění je takové, zkorumpované vlády zabíjejí svoje občany obdobně jako tvrdí diktátoři.

0 0
možnosti
VK

V. Kříž 191

2. 5. 2018 7:57

a o kolik miliard přišla jen Praha za posledních 25 let díky tomu, že "moudří" (ale hlavně spíš úplatní) zastupitelé nechali vydělat Veolii? myslím, že by se za ty peníze daly vyměnit všechny trubky, co jich máme. 87 korun za kubík vody??? Unicef nabízí zaplatit jako dar 360 korun, což poskytne ubožákům v Africe 200 kubíků. z Afriky dovážet tu vodu za 1,80 by mohl být docela dobrý kšeft

0 0
možnosti
JN

J. Nový

2. 5. 2018 7:34

Nebylo by lépe dávat peníze do takových zásadních věci, než je odvádět do EU a pak je žádat zpět s tím, že použity mohou být jen na věci určené EU, Třeba na ty rozhledny?

0 0
možnosti