Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

‚Muž se zlatou paží‘ zachránil svou krví přes dva miliony australských dětí. Na odběru byl 1173x

Více než deset let byl Australan James Harrison obyčejným dárcem krve. V šedesátých letech si však vědci všimli, že jeho krev obsahuje neuvěřitelně vysoké množství vzácné protilátky, která může zachraňovat životy. Za svůj život daroval krev 1173krát. V pátek daroval krev naposledy ve svém životě.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ČL

Č. Ludvík

16. 5. 2018 11:50

Frajer!

0 0
možnosti
JN

J. Nový

16. 5. 2018 11:10

Snad měli alespoň trochu slušnosti a za ty odběry mu dali nějaké finanční odškodnění.

Tedy předpokládám, že i když má nemocnice krev "zdarma" od dárců, tak pokud ji následně využije při operacích, tak pojišťovně ji vyúčtuje. Nebo se pletu? Fakt nevím, než se do mě pustí hejno dobrosralů :-)

0 0
možnosti
PK

P. Kubáč

16. 5. 2018 10:59

Údaj že Australan zachránil 2 miliony dětí je patrně přehnaný. Princip je v tom, že pokud má žena krevní skupinu RH- a otec krevní skupnu RH+ je 85% pravděpodobnost, že jejich společné dítě bude mít krevní skupinu RH+ tudíž jinou než matka. U prvního těhotenství to většinou nevadí, ale při porodu dojde k průniku malého množství krve dítěte do oběhu matky, která se tak imunizuje proti krvi dítěte. Při dalším těhotenství ( se stejným otcem je opět 85% pravděpodobnost RH pozitivity ) pronikají protilátky matky přes placentu a ničí krvinky plodu.

Proto se ženám s RH- skupinou dává už před porodem protilátka proti RH zvaná Anti-D ta vychytá krvinky dítěte a pak se odbourá. Díky tomu matka tak nezačne produkovat vlastní protilátky, které by dělaly problémy při dalších těhotenstvích.

0 0
možnosti

16. 5. 2018 10:09

To jsem ani netušil, jak málo jsou Australské děti odolné.

Nebo novináři zase něco zmatlali ?

0 0
možnosti
ČL

Č. Ludvík

16. 5. 2018 11:54

James Harrison si poprvé nechal odebrat krev v 60. letech poté, co vědci zjistili, že krevní transfúze může pomoci ženám, které mají krevní skupinu s negativním Rh faktorem a čekají dítě, jež má Rh faktor pozitivní. Kvůli tomu se v krvi nastávající matky vytvoří protilátky proti Rh pozitivní krvi a ty pak napadají červené krvinky plodu. Dětem tak mohou způsobit mimo jiné i těžkou anémii. Pomoci jim může dárce, jehož krev obsahuje látku anti-D globulin.

(Zdroj Echo24)

Ale v článku se to píše, ne?

0 0
možnosti
PK

P. Kubáč

16. 5. 2018 9:26

Angličani začátkem 80. let nakazili většinu svých hemofiliků AIDS z krevních konzerv importovaných z kolonií, protože AIDS ještě nebyl znám, ale v krevních derivátech už byl. Proto - kvůli dopodud neznámým virům si má každý stát vyrábět své vlastní krevní deriváty, aby nešířil choroby ze zahraničí.

Pracoval jsem proto na projektu výroby Anti-D ( stejná protilátka jako v článku ) v Česku a tento projekt nám zarazila Česká hematologická společnost, protože od domácího výrobce by profesoři neměli takový vývar jako od zahraničního distributora.

Mimochodem příčina proč Australan měl tak vysokou hladinu Anti-D byla patrně imunizace z krevních konzerv podaných navzdory RH nekompatibilitě při té operaci v dětství .

0 0
možnosti
JB

16. 5. 2018 8:26

Nevím, jak to chodí, ale jestli dobře počítám 1173 vs. přes dva miliony, tak by musel každý jeho odběr v průměru zachránit skoro dva tisíce dětí. Tomu se zdráhám uvěřit.

0 0
možnosti

I. Vermis

16. 5. 2018 11:58

Ono je psáno "Ten, kdo zachrání jednu duši Izraele, jako by zachránil celý svět." - takže je docela možné, že vlastně zachránil celý svět. Každopádně je možné, že většina těch zachráněných dětí měla později vlastní děti, vnuky ...

0 0
možnosti