Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

MACHÁČEK: Trump tlačí na Německo, aby zastavilo Nord Stream 2

Podle amerického deníku The Wall Street Journal navrhuje americký prezident Donald Trump Německu, aby se vzdalo projektu Nord Stream 2, tedy dalšího rusko-německého plynovodu pod Baltským mořem, který se vyhýbá tranzitním zemím a který zvyšuje závislost na Rusku, ale i na Německu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

22. 5. 2018 16:24

Politicky i ekonomicky je přece správné dovážet plyn bez nějakých násosků cestou.

0 0
možnosti

F. Navr8til

19. 5. 2018 14:13

Ono by stačilo, aby Ukrajina povolila instalovat na svých hranicích měřiče příchodu a odchodu tranzitních dodávek plynu. Rozdíl by byla ukrajinská spotřeba, za kterou by Ukrajina zaplatila normální sazbu, jako ostatní státy. Bohužel Ukrajina plyn vykrádá a navíc nemá peníze na zaplacení ani uznaných dodávek. EU a další iniciátoři majdanu také platby odmítají. Co s tím? V tom spočívá celý problém s nutností postavit Nord Stream, který by se rizikovému území vyhýbal.

0 0
možnosti

19. 5. 2018 7:31

Kiska,což pak sobecké ale hlavně nebezpečné od státu který plyn považuje za zbraň nátlku. Nužno dodat ze suroviny jsou daleko efektivnější v době míru než jakokoviv armáda a nátlak na zemi která nemá altrnativní přistuo k této komoditě je zdrcujicí a Rusové to dobře vědí.

0 0
možnosti

19. 5. 2018 4:04

Nakonec začnou ruské filcky opěvovat Angelu Merkel, zatímco Donalda Trumpa zatratí. Tomu říkám koloběh života.))

0 0
možnosti

18. 5. 2018 18:21

Nord Stream 2 bude ve svém výsledku větší závislost Evropy na dodávkách z RF. Proto Polsko s Dánskem začalo stavět plynovod z Norska a počítá se i s ropovodem. Plynovod by měl kapacitu pro země V4 a tyto by nebyly pak závislé nijak na RF. Samozřejmě se počítá s tím, že pak z Polska by plynovod vedl i na Ukrajinu. S ropovodem to bude stejné. Krátce řečeno zamezit závislosti na Moskvě. Vše to má být hotovo do r. 2023.

0 0
možnosti

J. Křivan

18. 5. 2018 22:34

Dnes v Soči, po jednání Merklová - Putin, ruský prezident přislíbil, že i nadále bude Rusko používat pro dopravu do Evropy ukrajinskou tranzitní síť. Navíc podle něho, zásoby plynu v Norsku a VB jsou před vyčerpáním a tak bude Evropa potřebovat ruského plynu ještě víc. Zatím dovoz zkapalněného plynu z USA do Evropy je podstatně dražší a tamní dodavatelé břidlicového plynu na každém vydělaném $ až 13%.

0 0
možnosti

18. 5. 2018 17:23

Lze jen doufat, že Don nebude presidentem sto let. Toto období skončí a bude zase jiné období. Vždy to zatím tak bylo, že každý jednou skončil a dá se předpokládat, že to tak bude i nyní.

0 0
možnosti

18. 5. 2018 15:15

Nord Stream je praktickou ukázkou německých protiruských sankcí.

0 0
možnosti

18. 5. 2018 16:27

Sankce by neměly bolet toho, kdo je vyhlašuje.

Němci nebudou kvůli Ukrajincům mrznout ani sedět potmě.

A Rusko už může prodávat plyn komukoli - má tři námořní terminály na stlačený zemní plyn - v Usť Luze, na Jamalu a nedaleko Nachodky. Není odkázáno na trubky, i když i ty buduje. První větev Turk Streamu je položena, druhá se buduje, Sila Sibiri je už na hranici s Čínou.

0 0
možnosti

18. 5. 2018 14:48

Ukrajina by Nordstreamem přišla o svůj vydírací potenciál k EU. Postup Trumpa je srovnatelný s politickým nátlakem SSSR na své satelity. Německo se má vzdát levnějšího plynu odměnou za nezavedení amerických sankcí ve formě cel.

V pozadí jde o následující princip - USA se velmi bojí spojené Evropy na ose Berlín-Moskva, která by se mohla stát nejsilnější světovou mocností díky technologické vyspělosti Německa a surovin a zbraní Ruska.

0 0
možnosti

J. Nový

18. 5. 2018 14:03

"Hlavní americký argument proti plynovodu Nord Stream 2 je ten, že učiní Ukrajinu jako tranzitní zemi mnohem zranitelnější a méně odolnou vůči ruskému vlivu.

.

Je velmi dojemné, že USA leží na srdci zájmy Ukrajiny.

0 0
možnosti

18. 5. 2018 16:31

Ovšem je taky zajímavé jak USA NEleží na srdci zájmy jejich evropských spojenců...

0 0
možnosti

18. 5. 2018 13:50

Využívat obchodní vztahy k politickému nátlaku patří k největším porušením práva v mezinárodní politice. Stejně tak jako snahy USA o exteritorializaci svých zákonů a protiprávní sankce. Ukrajína si své problémy způsobila zejména sama cestou protiruských radikálů. Základem řešení tohoto problému je uznání práva na sebeurčení národů resp. obyvatelstva. Jestli si obyvatelstvo východních regionů , v převážné většině asi ruské národnosti, přeje nezávislost na Ukrajině (a v případě Krymu to bylo vyjádřeno zřetelné), je potřeba to respektovat. Rusko potřebuje mít se svými sousedy mírové soužití bez ohrožování i své bezpečnosti. Ať produktovody z Ruska odpovídají potřebné obchodní efektivnosti a ne deformované politice. Ukazuje se jasně, že pokud nebude k dispozici jasná strategie řešení mezinárodních problémů, a to bez vazalství a pochybné skupinové mentality, budou problémy narůstat. To se týká i vztahu k USA. A nezatahovat zase "železnou oponu", je potřeba se poučit z odkazu H.D. Genschera

0 0
možnosti

18. 5. 2018 17:28

Znáte to, America First, Deutschland über alles, atd. Vše ostatní je druhotné. I ty jakési "smlouvy, dohody". Platí:

"Treaties are like roses and young girls. They last till they last". (de Gaulle)

0 0
možnosti