Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

PETRÁČEK: Stalin není alibi. Česká krajina nese pečeť neblaze pojaté moderny

Chcete-li v Praze cizinci ukázat pozůstatek stalinismu v ryzí podobě, jak přežila třeba v Moskvě či Varšavě, nabízí se jen hotel International. Nenápadněji, leč výrazněji se éra stalinismu zapsala do české krajiny. Sami poukazujeme na neblahé projevy jejího uvažování, arogance, monstróznosti a drtivé síly, jako bychom v tom cítili jakési alibi. Ale má to své háčky.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

26. 9. 2018 21:38

V upomínku Stalina páně tu máme třeba i ten pomník-sochu Koněva. Protože RA nás neosvobodila, ale dobyla a toto dobytí nás uvrhlo do sféry CCCP, zrušilo debaty o Marshalovu plánu atd. atd. atd. až nás to stálo prosperitu, úpadek a bolševický teror. Tak se někdy ptám, kdo v době svobody staví (nechává stát) sochy svých dobyvvatelů a okupantů.

0 0
možnosti

24. 9. 2018 21:56

Ty lany rodinných domků, bez ladu a skladu, bez jakéhokoliv urbanistického a architektonického záměru, to ukazuje na rýži zoufalost našich samospráv a moc rychlokvašenych boháčů. Z toho by se pozvracel i Stalin.

0 0
možnosti

J. Škodák

25. 9. 2018 10:06

Srovnáváte nesrovnatelné, ale s tím, že by se Stali z toho bez ladu a skladu pozvracel máte asi pravdu, protože u takového diktátora musí být vše v lajně! Tací, kteří se do té lajny nevešli, tak poslal do lágrů a ti, kteří byli proti tak fyzicky likvidoval! Vlastně ani s tím zvracením nemáte pravdu, protože masový vrah z takových prkotin nezvrací!

0 0
možnosti

Komunisté žádný komunizmus nebudovali, šlo jim jen o moc, o pronásledování, týrání a zabíjení těch, kteří odmítali s nimi dobrovolně jít v jednom šiku. A nezměnili se. Dnešní komunisté patří k nejbohatším lidem.

0 0
možnosti

P. Cis

24. 9. 2018 14:36

Přesně pane Petráčku! - Nikoli však jen velkolány Babišovy, celý Agrofert je produktem žijícího dědictví stalinismu a evropských dotací...

0 0
možnosti

J. Škodák

24. 9. 2018 12:04

Velmi dobře to popsal a vystihl již v nadpisu pan Petráček. Ano, nejen česká krajina nese pečeť neblaze pojaté moderny. Ideologové komunismu se našli v pojetí architektury Le Corbusiera v ideích kolektivismu, tzv.„kolektivní dům" , který je součástí velkého stroje společně s továrnami. Tento internacionální sloh, nebo také Bauhaus, našel zvláště v Československu uplatnění. Tak např.vedle barokního domů na náměstí starobylých měst bezohledně nacpali strohé škatule ve stylu Bauhaus. Ne všude se to podařilo a dnes bychom to nazvali brutalismus! Brutálně to pojali architekti komunistické totality a podle toho se vybudovala paneláková sídliště a mohutné škatule obchodních domů v historických centrech. Na venkově si lidé stavěli podle tohoto vzoru škatule, které tam nepatří a dodnes hyzdí naší krajinu!

0 0
možnosti

24. 9. 2018 8:38

S tou pudou je to fakt. Koupi jsem si jen tak pro srandu 1ha. Tam, kde byl zamokreny jsem zasadil topoly a vrby. Tim se to vysusilo. Zbytek nechavam ladem. Zasadil jsem tam jen par ovocnych stromu a lipu. Myslel jsem, ze budu jen sekat 2x rocne travu, ale nic moc tam neroste. Po "zemedelcich" to je popraskana poust. Ale priroda si casem poradi - rozhazel jsem tam "nosy" z javoru a nejaky katalpy. Kupodivu se neco ujalo.

0 0
možnosti

23. 9. 2018 21:18

Může Stalin i za ty hnusné satality okolo Prahy ?

Je to děs co se staví, bez ledu a skladu, bez architektonických záměru, prostě je vytriskat prachy. A jako spřátelení k tomu skladová města :-D

0 0
možnosti

V. Kotas

23. 9. 2018 13:55

Není to náhodou to, jak vypadá současná krajina/zemědělství především práce polistopadových politiků/novodobých svazáků ? Ti první z nich volali - všechno dovezem. Žádné restituce sedláků, kteří měli podíli i odbytových družstvech, potravinářském průmyslu, atd., se nekonaly. Církevní ano, o způsobu a cenách raději nemluvit !

0 0
možnosti

J. Sovák

23. 9. 2018 11:14

Dávat malá políčka v Rakousku za vzor je hloupost. U nás jsme schopni vyrobit potraviny levněji a bez velkých dotací co mají v Rakousku. V Rakousku a Německu mimo to vzniká velký problém v tom, že majitelé těchto malých farem nemohou najít nevěsty, protože v dnešní době již žádná žena nechce dělat od vidím do nevidím a také o sobotách a nedělích. I velké celky jsou schopné kvalitně a dobře hospodařit s půdou i vodou je to však třeba po nich vyžadovat, třeba i pod pohrůžkou sankcí.

0 0
možnosti

J. Pluk

23. 9. 2018 13:09

I u nás teď jeden zemědělec sklidil nezralou kukuřici a odvozil do bioplynky. Hned v srpnu zasel znovu - opět kukuřici. Samozřejmě nestihne dozrát; čeká ji bioplynka. Chtělo by se říci - fuj jak necitlivý přístup... jenže to pole nepatří zemědělci ale vlastníkům, kteří se již léta snaží ze všech sil dosáhnout vyjmutí z půdního fondu a změny územního plánu. Investujte pak úsilí do pole které pak někdo nechá zastavět. A to je ve zkratce problém proč půdu u nás zemědělci nechrání. Nepatří jim a nemají šanci si ji odkoupit. Když už je náhodou k prodeji, přeplatí je spekulant nebo zahraniční investor, který si velmi dobře dovede spočítat výnosnost a pronájem nastaví tak aby akorát schramstl dotace. To je třeba i rozdíl proti Polsku, které na zemědělství vydělává mnohem více - legislativa tam totiž brání proměně půdy v investiční nástroj. Ročně se do zahraničních rukou prodá jen par set hektarů - v celém Polsku!

0 0
možnosti

23. 9. 2018 11:12

Pane bože a co lány ve Francii nebo dokonce v USA či Kanadě. Jsou to oškliví stalinisté.

0 0
možnosti

P. Burda

23. 9. 2018 12:11

On je trochu rozdíl mít 50ha lán na 500ha nebo 5000ha rovině a u nás na svahu.

0 0
možnosti