Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Šedá léta normalizační a éra levných energií. Jak se stavělo?

Za uplynulých sto let formovali tvář republiky politici, vědci, umělci i vojáci. Snad nejvýrazněji se ale na její fyzické podobě podíleli architekti. Krátký seriál připomíná styly, které na našem území po roce 1918 dominovaly. A také jména těch, kdo jim na rýsovacích prknech dávali konkrétní podobu. Po stavbách ze svěžích šedesátých let je dnešní díl věnován bezčasí let sedmdesátých a osmdesátých.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

20. 11. 2018 16:29

Mrtvej komunista, dobrej komunista. A teď se ty paneláky zateplí a za pár let se jim rozreznou od sebe panely ::)) A miliony kubíků polyše fuč ::)))

0 0
možnosti

P. Harabaska

14. 11. 2018 7:50

Povídky jsou to pěkné. Důležité je ale podívat se, kolik lidí ještě dnes bydlí v těch tzv. králíkárnách. Neměl ale každý to štěstí, aby jeho "děd", jak vznešeně říkal Havel, byl stavitelem, a mít byt na nábřeží Vltavy naproti Hradu. Jistě lze očekávat, že dnes stavěné byty jsou na vyšší úrovni. Také od stavby těch let paneláků uplynulo pár desítek let. Ovšem když se podíváme na dnes stavěné domy, i tak vidíme, pokud jde o arch. řešení, stále se opakující stereotypy. Právo na slušné bydlení by mělo být v moderním státě právem základním. Ale dnes jde jen o prachy. Jako ve všem. Statisíce lidí koukají s otevřenými hubami, jak rostou byty, na které oni nemají nebo se kvůli nim zadluží na celý život. Láska a pravda zvítězily. Hlavně na bankovních kontech.

0 0
možnosti

J. Zima 869

14. 11. 2018 9:49

Vy se velmi mýlíte. Paneláky se sice stavěly běžně i na Západě (viz např. předměstí Paříže), ale v trochu jiné kvalitě. Že se kvůli bytu/domu někdo zadluží třeba na 20 let je tam také naprosto běžné. Vysoká cena bytů u nás (zejména v Praze) je ale způsobena zejména administrativními omezeními a byrokracií při povolování staveb. Vyřízení všech povolení trvá i 7 let, než se začne stavět. Tady máme co děkovat zvláště různým zeleným aktivistům a také úřednické mafii, která z toho složitého řízení žije. K tomu ji napomáhají také různé (opět zejména zelené) nesmysly z EU jako EIA a podobné hlouposti.

Bylo už několik pokusů o zjednodušení a zrychlení stavebního řízení, ale všechny vyšuměly do ztracena právě díky úřednické lobby.

0 0
možnosti