Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dítě ve veřejném prostoru

Česko

Dojet tramvají číslo dvacet z Dejvic na Anděl trvá asi půl hodiny, to je doba, která stačí k naštvání hned po ránu, pokud stejným číslem jede malý rozmazlenec. Vyleze si na jednu z volných sedaček a zimními botami vytrvale buší do kovové bedny pod sedačkou. Rány rezonují celým vozem se stejnou intenzitou, s jakou duní snad jen tamtamy před válkou. Naštěstí má sedmiletou holčičku na starosti příčetná babička ze „staré školy“, takže svoji vnučku po chvilce okřikne. Ta pak buší o trochu tišeji, takže spolucestující přejde chuť jí nožičky svázat a mohou si třeba doposlechnout nové album oblíbené kapely. Kdyby dítě jelo s jedním z „moderních“ rodičů, kteří spíše než ve výchově jedou v diskusi, asi by si půlka osazenstva přesedla.

Patřím ke generaci, která do první třídy nastoupila až po revoluci, v roce 1991. Ještě pro nás neexistovaly alternativní postupy výuky, všichni jsme bez milosti „šmudlali“ krasopis do písanky, bez rozdílu pohlaví háčkovali a snad zázrakem jako první pokusná třída dostali možnost se v osmi letech učit cizí jazyk. Nikdo se nás na nic moc neptal, nikdo s námi jako s dětmi nediskutoval. Do světa dospělých jsme vstupovali potichu, v restauracích většinou seděli jako oukropečci, protože nás do nich rodiče nebrali každý den, neměli jsme žádné speciální výhody ani vyhrazená místa. Pokud jsme dělali „bordel“ v tramvaji nebo autobuse, někdo z dospělých nám dal jasně najevo, že takhle se slušné dítě nechová. Nepřijde mi ale, že by ze mě a z mých spolužáků kvůli tomu vyrostli zakřiknutí jedinci, kteří to v životě nikam nedotáhnou, ani bytosti bez špetky individuality.

Někteří v dnešní době operují tím, že u nás stále ještě nemáme veřejný prostor uzpůsobený pro to, aby se v něm pohybovaly děti. Že nám dětský hluk leze na nervy, přestože je přirozený. Že třeba Německo nebo Švédsko jsou v tom mnohem napřed, že jsme si odvykli se s dětmi kvůli poklesu porodnosti setkávat, protože jich už tolik po kavárnách neběhá.

„Kvůli dlouhé rodičovské dovolené a absenci zařízení předškolní péče děti vymizely z veřejného prostoru. To, že nejsou příliš dostupná zařízení péče o děti mladší tří let, ukazuje na to, že česká společnost považuje výchovu mladších dětí za čistě soukromou záležitost rodičů, která se má odehrávat v ústraní rodiny,“ upozorňuje socioložka Lenka Formánková, která působí v Sociologickém ústavu Akademie věd. A dodává, že česká společnost vykazuje mnoho znaků, podle kterých rodiče s malými dětmi do veřejného prostoru nepatří, byť jen tím, že všude není dovoleno vjet s kočárkem. V posledních letech ale odrodila generace Husákových dětí. Přibývají mateřská centra, kavárny pro maminky i speciální víkendové akce pro rodiče s dětmi v luxusních restauracích. Právě v místech, kde není vymezen prostor, kde si děti mohou hrát, vznikají třecí plochy: na jedné straně nadšení rodiče, kteří si myslí, že není špatný nápad ještě v devět večer vláčet kojence do restaurace, na druhé straně lidé, kteří se chtějí po celodenní práci v klidu najíst. Najít hranici mezi tím, kde končí sobecký single bez dětí a kde začíná sobecký rodič, je hodně tenká.

Příčetný rozum by měl umět svému majiteli poradit, kdy je vhodné vzteky ječící tříleté dítě usměrnit, a naopak naučit ostatní trpělivosti, pokud se novorozenec v peřině poprvé veze tramvají a srdceryvně brečí. Že není vhodné kojit okázale vždy a všude, „protože můžu“, že přebalování patří ideálně na toalety, a ne na jídelní stůl a že ne každý si rád nechá říkat teto či strejdo a tahat se za sako, zatímco vede důležité obchodní jednání. Bezdětní by se zase mohli přestat pohoršovat nad hromadným žvatláním v občerstvovně IKEA. Stačí tam jezdit ve všední den večer.

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...