28. února 2012 19:31 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Divná půjčka. Brooksová měla policejního koně

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Rupert Murdoch a Rebekah Brooksová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rupert Murdoch a Rebekah Brooksová | foto: ČTK

LONDÝN Britská policie půjčila jedné z hlavních postav britského mediálního impéria Ruperta Murdocha na dva roky vysloužilého koně. O bizarní zápůjčce koně pro bývalou šéfredaktorku zrušeného nedělníku News of the World (NoW) Rebeku Brooksovou informoval Scotland Yard.

Brooksová byla také do roku 2009 šéfredaktorkou dalšího Murdochova bulváru The Sun.

Policie a kauza s odposlechy

Policie byla kritizována za to, že když skandál poprvé propukl v roce 2006, tak ho dostatečně nevyšetřila a spokojila se s tím, že k odposlechům se uchyloval jediný reportér NoW. Vyšetřování nechtěla znovuotevřít ani v roce 2009, přestože list The Guardian přišel s novými tvrzeními o rozsahu odposlechů. Teprve když loni v červenci The Guardian zveřejnil informaci, že novináři NoW nechali odposlouchávat hlasovou schránku unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové, vyvolalo to pobouření veřejnosti a skandál otřásl politickou a mediální scénou v zemi. Vedl i k tomu, že policie vyšetřování znovu otevřela a zatkla desítky lidí.

Pak řídila společnost News International spravující všechny Murdochovy britské listy až do loňského července, kdy byla nucena odstoupit kvůli aféře kolem odposlechů v NoW.

Policie ji loni spolu s dalšími desítkami lidí, včetně bývalého mluvčího premiéra Davida Camerona, kvůli odposlechům zatkla.

Brooksová, která je na svobodě na kauci, měla policejního koně půjčeného v letech 2008 až 2010. Měla ho ve svém sídle v zámožné části hrabství Oxfordshire nedaleko Cameronova domu. Brooksová ráda jezdí na koni a její manžel Charlie Brooks je jezdeckým trenérem.

Policie trvá na tom, že nešlo o dar, ale o běžnou praxi zapůjčování koní, kteří jsou již příliš staří na policejní službu. Brooksová tak dostala na zápůjčku jednoho z 12 koní, které policie takto v roce 2008 uvolnila. Mluvčí Brooksové uvedl, že byla pro koně něco jako pěstoun.

Zvláštní vyšetřovací komise vedená soudcem Brianem Levesonem již od podzimu zkoumá okolnosti odposlechů i těsné vztahy mezi policií a News International.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
Adria SONIC PLUS I700SL_150HP_6MT
Adria SONIC PLUS I700SL_150HP_6MT

r.v. 2017, naj. 2 km, diesel, servisní kniha
2 418 790 Kč (s DPH)