Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Do Británie přijel hledat bezpečí, ale našel tam smrt. První obětí požáru je syrský uprchlík

Svět

  16:31aktualizováno  17:23
LONDÝN - Nejméně 30 obětí si vyžádal středeční požár v londýnském bytovém domě Grenfell Tower. Toto číslo však pravděpodobně stále není definitivní, 65 osob je stále pohřešováno. První pojmenovanou obětí je podle televize BBC syrský uprchlík Mohammed Alhajali. Britská policie v těchto dnech pokračuje ve vyšetřování události.

Mohammed Alhajali. foto: Reuters

Třiadvacetiletý Alhajali přišel do Británie v roce 2014 a studoval zde obor civilní inženýrství. Ve středu zemřel v bytě ve čtvrti North Kensington, který se nacházel ve 14. patře. Tam bydlel společně se svým bratrem Omarem, který neštěstí přežil.

Pár se pokusil utéci společně, ale při cestě dolů po schodech se sobě muži ztratili. Zatímco Omara zachránili hasiči, Mohammed se vrátil do svého bytu a snažil se dovolat svým příbuzným do Sýrie. „Mohammed dvě hodiny telefonoval s přítelem v Sýrii a čekal na záchranu,“ uvedla podle BBC ve svém prohlášení organizace The Syria Solidarity Campaign, která pomáhá lidem zasaženým syrskou revolucí.

Spojit s rodinou se však prý kvůli situaci v Sýrii Mohammedovi nepodařilo. Svou rodinu tak viděl naposledy před čtyřmi lety. „Podstoupil nebezpečnou cestu skrz válku a smrt v Sýrii, aby ji našel ve Spojeném království ve vlastním domově,“ uvedla dále organizace, která nyní volá po důkladném prošetření celé události.

Britská královna Alžběta II. navštívila přeživší požáru londýnského bytového...
Britská královna Alžběta II. navštívila přeživší požáru londýnského bytového...

Některé byty byly jako pece. Z lidí skoro nic nezbylo, obětí budou desítky, říká hasičský expert

Mohammedův bratr Omar průběh záchranné akci v rozhovoru pro BBC popsal. „Ten oheň byl hrozně blízko. A pak někdo přišel a oheň byl i ve vedlejší místnosti,“ popisuje Omar. „Kouř se nahrnul do pokoje, jak otevřeli dveře a křičeli na mě pojď, pojď a já přes něj neviděl vůbec nic.“

„Viděl jsem jen oheň a kouř a neustále do mě strkali. Myslel jsem, že nás vedou všechny. Nemohl jsem mluvit, nemohl jsem se rozhlédnout. Neviděl jsem vůbec nic, ani své vlastní prsty,“ uvedl dále. Poté, co ho hasiči vyvedli z budovy, svému bratrovi volal. „Ptal jsem se ho, kde je, a on mi řekl, že v bytě. Říkal jsem mu, proč nešel se mnou, když nás vyváděli, proč zůstal uvnitř. Jen se mě zeptal: ‚Proč si mě opustil?‘“ v tu chvíli se již Omar při hrůzostrašných vzpomínkách neovládl a rozplakal se.

„Viděl jsem oheň v oknech bytu. Sledoval jsem jak byt hoří a můj bratr byl uvnitř. Víte, přijeli jsme ze Sýrie, abychom byli v bezpečí a teď tu umíráme,“ dodal Omar.

Jako film Skleněné peklo a 11. září dohromady, popsal požár v Londýně hasič

Oba bratři se měli v sobotu zúčastnit charitativní akce The Great Get Together, která je naplánována od pátku do neděle. Původně se měla konat na počest britské poslankyně Jo Coxové, kterou v roce 2016 zavraždil britský neonacista Thomasem Mairem během kampaně před referendem o členství Spojeného království v Evropské unii. Nyní se však její smysl rozšířil a lidé zde připomenou právě oběti londýnského požáru včetně Mohammeda.

Rodina Alhajaliho se nyní snaží získat víza, aby mohla z Damašku přijet do Británie identifikovat tělo svého syna.

Hasiči a policie v Londýně pokračují v práci na likvidaci následků neštěstí. Britská premiérka Theresa Mayová nařídila, aby byl požár důkladně vyšetřen. Předmětem vyšetřování byl mohly být například otázky, které se týkají dodržení protipožárních předpisů v domě, který nedávno prošel rekonstrukcí.

V obecních bytech žilo podle britských médií 400 až 600 lidí z převážně sociálně slabších vrstev.

Mayová slíbila finanční pomoc

Britská premiérka Theresa Mayová v pátek slíbila vytvořit fond s pěti miliony liber (150 milionů korun) na pomoc obětem požáru bytového domu v západním Londýně. Peníze mají pokrýt naléhavé potřeby lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, včetně potravin a oblečení, uvedla agentura Reuters.

Premiérka, která dopoledne navštívila osoby, jež utrpěly zranění při požáru výškového obytného domu, se odpoledne sešla s obyvateli budovy, příbuznými obětí a s představiteli místní komunity.

Mayová čelila ostré kritice, že místo neštěstí nenavštívila, jak před ní učinil například starosta Londýna Sadiq Khan nebo královna Alžběta II.

Autoři: , ,