6. prosince 2013 11:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do Česka přijde náledí, varují meteorologové. Hrozí i silný vítr

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ledovka, slabá vrstva uježděného namrzajícího sněhu a silný vítr komplikují dopravu na silnicích v Plzeňském kraji. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledovka, slabá vrstva uježděného namrzajícího sněhu a silný vítr komplikují dopravu na silnicích v Plzeňském kraji. | foto: ČTK

PRAHA V celé zemi nadále hrozí silný vítr a s výjimkou jižní Moravy i náledí, na horách na severu se mohou tvořit závěje, varovali meteorologové. Ve vyšších oblastech většiny krajů by si lidé měli dát pozor i na sněhové jazyky. Výstraha platí do sobotního odpoledne, u náledí až do nedělního rána, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Silný vítr do Česka už v noci na dnešek přinesla bouře Xaver, která postupuje severem Evropy.

Na vysoký stupeň nebezpečí tvorby závějí meteorologové upozornili pro místa nad 900 metrů nad mořem v Pardubickém, Královéhradeckém, Libereckém, Ústeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. U náledí, silného větru a sněhových jazyků platí jen nízký stupeň nebezpečí. Sněhové jazyky se mohou tvořit v místech nad 600 metrů nad mořem ve všech krajích s výjimkou Prahy, středních Čech a jižní Moravy.

ČTĚTE TAKÉ:

Do střední Evropy podle ČHMÚ proudí od severozápadu studený a vlhký vzduch. Vítr může během dneška vát podobně silně jako v noci na dnešek, tedy v nárazech rychlostí 70 až 90 kilometrů v hodině a na hřebenech hor kolem 110 kilometrů v hodině. V noci na sobotu vítr zeslábne. Náledí se bude podle meteorologů tvořit místy hlavně v pátek a v sobotu večer. "Během pátku a soboty očekáváme v nižších polohách většinou do pěti centimetrů nového sněhu, na horách deset až 35 centimetrů," uvedl ČHMÚ.

Kvůli očekávanému silnému větru meteorologové radí nepobývat v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny, v blízkosti větších stromů a nechodit do lesů. Řidiči by si měli dávat pozor na větrné poryvy a při cestách do hor si vzít s sebou sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Návštěvníci hor by měli omezit vycházení a nevydávat se zejména na hřebeny.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse