Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Do krvavých střetů v Jeruzalémě se zapojují i dvanáctileté děti

Evropa

  7:00
JERUZALÉM - Jeruzalém a další izraelská města se v minulých týdnech stala dějištěm mnoha vražedných útoků a střetů palestinských demonstrantů s izraelskými bezpečnostními složkami. Jen za poslední měsíc při nich zemřelo více lidí než za poslední dva roky dohromady. V předních liniích jsou přitom často školáci a někdy i dvanáctileté děti.

Palestinské děti se účastní střetů s izraelskou policií a armádou. foto: Reuters

Během podzimu se v Jeruzalémě odehrálo několik útoků. Koncem října přejel Arab autem několik lidí na nástupním ostrůvku a zabil ženu a tříměsíční dítě. Následoval pokus o vraždu izraelského rabína, další dva Izraelci zemřeli pod koly palestinského auta, v Tel Avivu byl zabit voják a na Západním břehu ubodal Palestinec mladou ženu, načež ho zastřelila policie. Kompletní výčet by však byl mnohem delší.

Izraelské pořádkové síly odvádějí palestinského demonstranta.
Střety izraelských pořádkových sil s Palestinci (ilustrační snímek).
Izraleské pořádkové síly pálí projektily s plynem na demonstrující Palestince.
Palestinský protestant polévá izraelskou vlajku hořlavinou.

Poslední mrtví přibyli toto pondělí, když izraelské úřady oznámily ubodání muže v centru Jeruzaléma. Ten samý den byl nalezen oběšený palestinský řidič autobusu. Izraelská policie označila čin za sebevraždu, spekuluje se ale i o lynčování.

Nejmladší obětí střetů byl jedenáctiletý Saber Mahmúd, kterého ve čtvrtek zasáhl do obličeje gumový projektil, vypálený jedním z izraelských vojáků. Nízký věk není v tomto případě výjimkou, nejvíce střetů se odehraje kolem mezi sedmou a devátou ráno a čtvrtou a šestou odpoledne - v době, kdy školáci míří do, respektive ze školy.

Intifáda s aktovkami na zádech

„Přijdou (na demonstrace) s aktovkami na zádech,“ řekl pro Washington Post mluvčí izraelské policie Micky Rosenfeld. „Snažíme se varovat rodiče: ‚Prosím, nedopusťte, aby váš syn získal záznam v trestním rejstříku. Nedostane se na vysokou školu, nedostane práci.‘“

Právě díky zapojení mladistvých dostaly nepokoje přezdívku „dětská intifáda“ - s odkazem na druhou intifádu, během níž v letech 2000 - 2005 zahynulo přes 6000 lidí. Izraelský policejní komisař a generální inspektor Yohanan Danino však tvrdí, že o intifádu nejde, ačkoli střetů a mrtvých přibývá. „Shromažďujeme si o útočnících informace, ale často jde o děti staré sotva 12, 13 let.“

Riman Barakat, zástupce ředitele think tanku Izralesko-palestinské Centrum pro výzkum a informace, označuje mladé útočníky jako „znuděné děti, často za školou, sociálně znevýhodněné a žijící ve špatných ekonomických podmínkách.“ Palestinci tvoří více než třetinu obyvatel Jeruzaléma, městské služby je však podle zprávy izraelské Asociace pro lidská práva diskriminují.

ČTĚTE TAKÉ:

Ačkoli izraelský premiér Netanjahu sveřepě opakuje, že za útoky stojí palestinští politici z Fatáhu a ještě radikálnějšího Hamásu, mladíci se k žádné politické straně ani hnutí nehlásí.

Na otázku, proč se protestů účastní, odpověděli někteří z nich, že jen chrání mešitu al-Aksá na Chrámové hoře. V jejím okolí se v poslední době odehrála řada střetů mezi židovskými aktivisty, kteří se na hoře chtějí modlit. To jim muslimská samospráva této části města zakazuje. Právě návštěva Ariela Šarona na hoře v roce 2000 se stala rozbuškou pro druhou intifádu.

„Je to válka“

„Je to válka,“ říká šestnáctiletý Hakim, „jenom ji ještě zatím nevyhlásili.“ Na otázku, jestli mají nějaké židovské přátele, odpověděli všichni mladíci záporně. „Židé nás chtějí pozabíjet,“ řekl jeden z nich, „chtějí zničit naši mešitu.“

ČTĚTE TAKÉ:

Izraelské úřady minulý měsíc na jeden den uzavřely mešitu al-Aksá poté, co se v její blízkosti odehrály střety protestujících a pořádkových sil. Mahmúd Abbás z palestinské strany Fatáh to označil za „vyhlášení války“.

Z dřívějších rozhovorů s jinými mladými účastníky protestů a střetů přitom vyplývá, že Mahmúda Abbáse považují za hlupáka. Příliš si neváží ani jeho politické strany jako takové, ještě hůř dopadl radikální Hamás.

„Tyhle děti nikoho neposlouchají. Ani rodiče, ani politiky, mě... nikoho,“ řekl Issa Salém Issa, jeden z významných duchovních vůdců, uznávaných palestinskou společností. Walid Salem k tomu pro Times of Israel dodal, že „Jeruzalém je nyní město bez skutečného vedení“ a že palestinské frakce jsou slabé a neschopné protesty kontrolovat. 

2 Israelis killed in terror violence Monday: Dalia Lamkus, 26, and IDF Sgt. Almog Shiloni, 20 http://t.co/6TCl1womnz pic.twitter.com/vLRZI0F8zE

— Haaretz.com (@haaretzcom) 10. Listopad 2014

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...