19. dubna 2010 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Do středy má pršet, déšť pročistí vzduch od sopečného prachu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
bouře a deštníky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy bouře a deštníky - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Do středy má pršet, déšť pročistí vzduch od prachu z islandské sopky. Lidé by neměli pocítit zhoršení ovzduší, prach se pohybuje ve vyšších vrstvách atmosféry. ČTK to sdělili meteorologové Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve středu sice bude vát čerstvý vítr, který částice prachu rozfouká, zhoršení rozptylových podmínek by však nastat nemělo.

Po třech dnech bude dnes v poledne také znovu otevřen český vzdušný prostor, provoz bude obnoven i na všech mezinárodních letištích. Letiště byla uzavřena kvůli prachu, který chrlí islandská sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull na velkou část evropského nebe.

"Je předpoklad, že nedojde k žádnému většímu vzestupu koncentrací toho sopečného prachu, a i teď o víkendu, kdy vlastně ten oblak šel přes střední Evropu, tak téměř nedošlo ke vzestupu koncentrací prachu," uvedl meteorolog. Prach se prý totiž pohybuje ve výšce několik kilometrů nad zemí. Navíc je velmi jemný, a tak se do nižších vrstev propadá velmi pomalu.

Vzduch se navíc pročistí deštěm, první přeháňky budou dnes na východě území. Během úterý pak bude pršet na většině republiky, odpoledne se mohou vyskytnout i bouřky. Ve středu se navíc k dešti přidá čerstvý vítr o rychlosti do osmi metrů za sekundu. "Ten prach bude transportován pryč," uvedl meteorolog s tím, že rozptylové podmínky by měly zůstat dobré.

Podle odborníků by se tak neměla opakovat situace z března 2007, kdy kvůli prachové bouři nad Ukrajinou padal i v Česku blátivý déšť, který za sebou zanechával šedý mazlavý prach.

Lidovky.cz, ČTK
Najdete na Lidovky.cz