13. září 2010 15:41, aktualizováno  16:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš vyhodil ředitele fondů EU a člena TOP 09. Kvůli auditu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jan Vitula | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Vitula | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Ministr školství Josef Dobeš (VV) odvolal ředitele sekce pro čerpání z programů EU Jana Vitulu (TOP 09). Důvodem je prý špatný výsledek skončeného auditu ohledně čerpání evropských peněz, sdělil Vitula. Vitulu, který v této funkci působil skoro tři roky, nahradí prorektor Českého vysokého učení technického Jaroslav Kuba.

Ministr zatím nechtěl personální změny komentovat, podrobnosti prý sdělí v úterý na tiskové konferenci. Podle kritiků by mohlo propouštění úředníků sekce ohrozit čerpání evropských fondů.

"Špatné výsledky personálního auditu," odpověděl Vitula na otázku, proč byl odvolán. Konkrétní výsledky auditu prý ale také neviděl. Ministr přistoupil k prověrce v sekci pro čerpání evropských fondů proto, že podle něj tento odbor nepracoval efektivně. Už dříve Dobeš avizoval, že propustí až 30 procent úředníků, kteří měli čerpání peněz na starosti. K propuštění přistoupil i z úsporných důvodů.

Kritikové však upozorňují, že snížení počtu zaměstnanců může ohrozit čerpání evropských miliard, projekty na nová vědecká centra nebo na zkvalitnění výuky by totiž neměl kdo vyřídit. Nejmenovaný zdroj z ministerstva ČTK sdělil, že už minulý týden museli oznámit některým úspěšným žadatelům, že kvůli nedostatku úředníků si na peníze budou muset ještě počkat.

Podle informací Radiožurnálu přitom Evropská komise doporučila ministerstvu naopak přijmout během příštího půl roku až 70 nových lidí, a to právě kvůli zvýšenému počtu žádostí o evropské dotace. Tito úředníci jsou navíc z 85 procent placeni z EU, ministerstvo tudíž jejich propouštěním příliš neušetří. Pokud navíc Dobeš zruší některá pracovní místa, musí vyhozeným zaměstnancům zaplatit odstupné ze státní kasy.

Za dva měsíce ve funkci odvolal Dobeš kromě Vituly také náměstka pro vysoké školy Vlastimila Růžičku a náměstka pro regionální školství Petra Špirhanzla. Růžičkovo místo obsadil Kryštof Hajn, který se stal zároveň prvním náměstkem. Regionálnímu školství nově šéfuje Ladislav Němec.

ČTK, Lidovky.cz
Najdete na Lidovky.cz