Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Dobrodružná archeologie: Kam mají vědci psát?

Hlavní editor vědeckého časopisu Památky archeologické nedávno shrnul výtky k hodnocení kvality článků ve svém oboru: archeologii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Archeolog

Systém je skutečně poněkud
Systém je skutečně poněkud něšťastně proveden, ale plačící archeologové by si měli uvědomit, že i když jsou zařazení v humanitním ranku, tak ty nenáviděné body z IF časopisů mohou získat. Paleolitici to dobře vědí a ono to jde i v jiných obdobích, jen se to musí dělat na jiné úrovni a také soustavně nepotlačovat pravěkou archeologii, která má rozhodně větší potenciál než slovanská a středověká, která doslova plevelí jedno pracoviště za druhým. Další věc, archeologů-absolventů přibývá závratným tempem bez ohledu na kvalitu. Tady jde taky o body a "jen" peníze univerzit, ale kvalitně vést studenty, aby důstojně reprezentovali tento obor je už tolik nezajímá. Jak tedy ty schopnější pracovníky hodnotit než RIVem? Spousta odborných či akademických pracovníků nejsou schopni vydat více než jeden článek za rok a někdy i to ne. Takoví nemají v oboru co dělat. Dost takových lidí je na odborných pracovištích živeno nebo tiše podporováno na úkor těch, kteří hodně publikují, mají vyžádané přednášky atd., ale právě proto jsou potíráni a často musí z osobních důvodů opouštět obor. Takže jen pro shrnutí: v současné situaci, dokud se nevymyslí lepší způsob, RIV ano všemi deseti a hlavně podle toho hodnotit pracovníky, což se neděje. A v článku nade vše řazené monografie? To už je pověstná třešnička na dortu, ale ne vrchol vědeckého bádání na začátku 21. století. Nežijeme před sto lety.
0/0
2.7.2013 2:41
Foto

Černoušek

úpadek
Dříve věda žádné impakt-faktory a RIVové body neměla a rozhodně nelze říci, že by jí to sebeméně překáželo v existenci - viz vědní boom 19. a 20. století.  Pak přišlo pár méně schopných vědců, kteří si usmysleli, že místo vědy budou radši organizovat jiným vědcům život a hrát si na nepostradatelné manažery. Tehdy vznikly tyhle nesmysly a dál už to jen běží samospádem a neustále to narůstá.  Na to, že se bez toho věda donedávna obešla, si už nikdo nevzpomene. Dokud to budou vědci jako samozřejmost a normálnost přijímat, do té doby budou běhat jak křečci v kole továrny na výrobu RIVových bodů.
0/0
30.6.2013 17:54