Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Dobyto, hlásí policie v Riu

Česko

Obrněná auta a vrtulníky musela nasadit policie ve slumech v Riu, v nichž se opevnila narkomafie

SAO PAULO Symbolický moment korunoval v brazilském Riu de Janeiru zatím nejrozsáhlejší akci ozbrojených složek ve válce proti organizovanému zločinu. Od nedělního odpoledne se na nejvyšším místě obrovského slumu Complexo Alemao třepotá brazilská vlajka vedle vlajky vojenské policie města Rio de Janeiro. Jak obrovským trnem v oku to musí být všem „faveládos“ – členům drogových gangů, kteří si zde po léta dělali, co chtěli, a policie se bála do „jejich čtvrti“ vůbec vstoupit!

Něco takového se zdálo ještě před deseti dny naprostou utopií, možnou maximálně tak ve filmu. „Fantazie. To je přesně to, co jsme potřebovali,“ komentovala pro místní televizi zátah policie a armády na narkobarony ve slumech Ana Costaová. Ví, o čem mluví, protože sama žije pouhý blok od Complexa Alemaa, který je domovem pro téměř půl milionu lidí. „Už dlouho je to tady jako v blázinci. Násilí je tady na denním pořádku. Myslela jsem, že už se tohohle dne ani nedožiju,“ svěřila se.

Hlavní motiv? Fotbal Co se o víkendu stalo realitou, předznamenal letošní filmový trhák Tropa de Elite 2. Snímek o speciálních jednotkách vojenské policie, mimochodem asi nejlepších na světě v pouličním boji, ukázal v plné nahotě komplexnost a složitost řešení problému favel.

Je třeba přiznat, že obyvatelé města neočekávali tak silnou reakci ozbrojených složek na první incidenty. Ty nakonec v ulicích Ria nasadily i těžkou obrněnou techniku a vrtulníky.

Skutečnosti, které odstartovaly samotnou policejní akci, nicméně nebudou jediným důvodem pro samotnou otevřenou konfrontaci. Je pravda, že zapalování aut, ke kterému docházelo den ode dne častěji, nemá obdoby. Když navíc začaly hořet i autobusy veřejné dopravy, způsobilo to totální chaos a ještě více lidí to popudilo proti gangům. Tato vlna žhářství byla reakcí na přesun narkomafiánů do federálních věznic ve vnitrozemí, které jsou mnohem lépe hlídány.

Je také zjevné, že guvernér státu Rio de Janeiro začal přitvrzovat. Koneckonců volby už jsou za ním a podporu obyvatel favel tak už nepotřebuje. Naopak se zdá, že je ideální čas zkusit bezpečnostní situaci radikálně zlepšit. Proč? Jde hlavně o načasování – Rio bude za čtyři roky hostit fotbalové mistrovství světa. Je zjevné, že bezpečnost je jeho Achillovou patou, a čím dříve se situace zlepší, tím lépe. Nejde tudíž ani tak o blaho obyvatel jako hlavně o to, aby mezinárodní komunita měla čas zapomenout na boje a hořící autobusy. Zdá se tedy, že extrémní reakce gangů přišla možná i vhod.

Guvernér slíbil vyčistění všech favel, takže mimo jiné zbývá i největší na kontinentě – šestisettisícová Rocinha. Apo skončení bojů přijde na řadu trvalá pacifikace favel pomocí tzv. UPP aneb trvalých základen policie uvnitř komunit, což je strategie, která se ukázala velmi úspěšnou v menších favelách.

Dříve nemyslitelná instalace UPP i v těch největších favelách snad konečně obrátí situaci a policie už nebude mít strach, ale získá nad těmito oblastmi kontrolu. To je ostatně i přání drtivé většiny jejich obyvatel, kteří podporují gangy jen kvůli absenci role státu, kterou „faveládos“ nahrazují...

NARKOMAFIE * Narkomafie v Riu obchoduje ve velkém s kokainem z Bolívie, Peru a Kolumbie a s marihuanou z Paraguaye. Podle odhadů pro ni pracuje sto tisíc lidí. Nejmocnější gang kšeftařů s drogami v Riu si říká Rudé přikázání. * Doménou gangů jsou slumy – platí v nich jejich svérázný výklad práva a pořádku. Gangy nežijí jen z prodeje drog, ale i z výpalného.

O autorovi| VÁCLAV JURČÍČEK, dopisovatel LN v Brazílii

Autor: