26. září 2016 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dochází jídlo a zdravotnické potřeby. Aleppo je nadále terčem bombardování

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 25Diskuse
Záchranný tým „bílé helmy“ hledá pod sutinami domu v Aleppu přeživší po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranný tým „bílé helmy“ hledá pod sutinami domu v Aleppu přeživší po... | foto: Reuters

DAMAŠEK Sever a východ syrského města Aleppo byly v noci na pondělí terčem silného bombardování. Ve čtvrtích ovládaných povstalci začínají podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) docházet potraviny a zdravotnické potřeby. Za uplynulý týden ve městě a v jeho okolí podle agentury Reuters zahynulo přes 230 lidí.

Bíbars Mišal z civilní obrany řekl Reuters, že letadla bombardovala povstalecké části města celou noc. „Je to stále stejné, zejména v noci je bombardování intenzivní, je stále prudší, používají všechny druhy zbraní - fosfor, napalm a barelové bomby,“ řekl Mišal.

Pro Sýrii bylo 9. září vyjednáno příměří, ale od 19. září se znovu bojuje. Podle bilance SOHR od té doby zahynulo v Aleppu a jeho okolí nejméně 237 osob, z nich 162 v povstalecké části Aleppa. Mezi mrtvými je mnoho civilistů, k nimž patří 38 dětí, zraněno je na 400 lidí. Syrská armáda minulý čtvrtek zahájila masivní ofenzívu proti východnímu Aleppu a do bojů jsou zapojena také ruská letadla. Po nočních útocích ve městě propuklo několik požárů.

Dětský fond OSN UNICEF upozornil, že v důsledku bojů není východní Aleppo zásobováno dva měsíce a od soboty tam lidé nemají přístup ani k vodě.

„Nemocnice jsou pod velkým tlakem, protože přibývá raněných a chybí krev a rovněž specialisté na transfúze. Z toho důvodu se u některých vážně zraněných okamžitě provádí amputace,“ sdělil zdravotnický zdroj reportérovi agentury AFP.

Ceny potravin v Aleppu kvůli nedostatku nepřestávají růst - balíček sedmi placek arabského chleba stál minulý týden 350 syrských lir (17 korun), nyní stojí 500 lir.

Západní státy na půdě OSN v neděli obvinily z odpovědnosti za násilí v Sýrii Rusko. Stálá velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová řekla, že to, co Rusko podporuje a co dělá v Aleppu není boj proti terorismu, nýbrž barbarství. Její ruský protějšek Vitalij Čurkin naopak odpovědnost za situaci připsal mezinárodní koalici vedené Spojenými státy.

ČTK
  • 25Diskuse