Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Žádný průlom. Šéfové Evropské unie neplánují v listopadu mimořádný summit k brexitu

Svět

  17:06aktualizováno  23:04
BRUSEL - Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí Evropské unie v této chvíli neplánují svolávat v listopadu mimořádný summit k brexitu. Po konci jejich středeční večeře, kde o britském odchodu z unie diskutovali, to uvedl s jednáním dobře obeznámený unijní představitel.

Francouzský prezident Emmanuel Macron vítá německou kancléřku Angelu Merkelovou před začátkem neformálního jednání o Brexitu. foto: Reuters

Šéfové států a vlád sedmadvacítky jsou ovšem připraveni se sejít „až a pokud“ šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier oznámí, že v nyní zablokovaných jednáních nastal „rozhodující pokrok“. Šéfové států a vlád 27 zemí EU také vyzvali vyjednavače Barniera, aby pokračoval ve snaze dosáhnout s Británií dohody, má jejich plnou důvěru.

„Věřím, že dohoda je stále možná,“ uvedl ještě před odletem do Bruselu český premiér Andrej Babiš, který se ve středu večer zúčastnil jednání Evropské rady. V programu hlav států a předsedů vlád sedmadvaceti států EU bylo pouze o jediné téma - brexit.

Evropská média před zahájením pracovní večeře předpovídala, že britská premiérka Theresa Mayová nezažije příjemný večer. Také podle zdrojů serveru Lidovky.cz jednání jednoznačný průlom nepřineslo.

Přitom ještě v neděli odpoledne se zdálo, že řešení odchodu Velké Británie z Evropské unie je na dosah. Při jednání na úrovni expertů bylo dokonce dosaženo dohody, která upravovala podobu britského konce v EU k 29. březnu 2019. Jen o pár hodin později ale informoval server Politico, že dohoda zkolabovala na politické úrovni a Britové smetli dosavadní postup v jednání ze stolu.

Britský ministr pro brexit Dominic Raab totiž odmítl „rozvodovou smlouvu“, jelikož se mu nelíbilo, jak experti vyjednali klíčový spor kolem celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem. Londýnu se také nelíbí podoba unií navržené „pojistky“, která by platila v případě, že se nepodaří včas dojednat jiné řešení zapeklitého problému.

Babiš poletí do Londýna za Mayovou, budou řešit brexit i bezpečnost Evropy

Představitelé států sedmadvacítky totiž požadují, aby mezi Irskou republikou a Severním Irskem, jež je součástí Velké Británie, neprobíhala pevná hranice a nevznikaly hraniční přechody, ať už dopadne brexit jakkoliv.

Po krachu dosavadních jednání tak média začala velice rychle spekulovat o možnosti tzv. „tvrdého brexitu“, tedy odchodu Británie bez dohody. Cílem sedmadvaceti zemí EU je podle politiků nadále vytvoření pro všechny výhodné dohody, po čemž touží i premiérka Mayová.

Francouzský prezident Emmanuel Macron (uprostřed) debatuje s finským premiérem...
Francouzský prezident Emmanuel Macron vítá německou kancléřku Angelu Merkelovou.

„Stále si myslím, že bychom měli usilovat o dosažení dohody,“ sdělil novinářům Babiš před zasedáním a dodal, že je podle něj dobrý nápad, aby vyjednavači na obou stranách kanálu La Manche získali více času. Jeho názor sdílí i irský ministr zahraničí Simon Coveney.

Podle něj další čas umožní „nové myšlení a představivost“. Downing Street číslo 10 však jakékoliv posouvání odchodu odmítá, přestože v případě „tvrdého brexitu“ by například podle deníku The Guardian museli občané Velké Británie žádat o víza a cestovní povolení při cestě do Francie.

Šéfy států a vlád 27 zemí EU u středeční večeře v Bruselu seznámil s posledním vývojem šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Ten byl v úterý opatrně optimistický ohledně možnosti ještě dojednat nyní zablokovanou klíčovou dohodu upravující postavení občanů EU v Británii po brexitu, finanční vyrovnání či podobu následného přechodného období. Barnier před večeří lídrů EU k brexitu řekl, že je třeba ještě času a že rozhovory o smlouvě budou v příštích týdnech klidně a trpělivě pokračovat.

Tvrdý brexit je blíže

Na rozdíl od Barniera se na celou otázku poněkud skeptičtěji dívá předseda Evropské rady Donald Tusk. Ten před jednáním varoval, že brexit bez dohody se nyní zdá být pravděpodobnějším než kdy dříve.

„Zeptám se premiérky Mayové, zda má nějaké konkrétní návrhy, jak se dostat ze slepé uličky. Jedině takové návrhy mohou vést k průlomu,“ uvedl Tusk před středeční pracovní večeří, při které budou vedoucí představitelé sedmadvacítky jednat o brexitu.

Podle kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je hotových 90 procent smouvy o britském odchodu z unie a její završení je v zájmu všech. To však bude složité, jelikož podle britských médií se britská premiérka pokusí opět prosadit vlastní řešení brexitu.

Podle agentury Reuters se premiérka nejprve setkala s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem a poté s Donaldem Tuskem. Následně na summitu seznámila všechny lídry sedmadvacítky s britským pohledem na věc. Podle komentátorů by však musela přijít s novými návrhy, aby se dohoda o brexitu mohla posunout vpřed. Právě to však Mayová podle šéfa europarlamentu Antonia Tajaniho neučinila. Její vystoupění však bylo prý pozitivní.

Původně měla sedmadvacítka ve středu večer potvrdit vyjednávači domluvený text, problém kolem Irska ale situaci zkomplikoval. Prezidenty a premiéry tak čeké i rozhodnutí, zda za dané situace svolávat na listopad mimořádný „brexitový“ summit či zda závěrečnou diskusi o „rozvodové smlouvě“ absolvovat až na dalším řádném summitu v polovině prosince. Unie se také začíná bavit o způsobech, jak se připravit na situaci, kdy jednání definitivně zkrachují a Británie EU 29. března 2019 opustí bez dohody takzvaným „tvrdým brexitem“ se všemi jeho důsledky.

Pokud politici nedospějí na summitu k zdárnému konci, je ve hře stále ještě možnost zorganizování dalšího summitu lídrů EU pouze o brexitu a to ještě v listopadu letošního roku. Ačkoliv jednání probíhá relativně hladce, podle zdrojů serveru Lidovky.cz však jednání jednoznačný průlom nejspíš nepřinese.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!