Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Dohoda předsedů stran? „To známe,“ nevěří poslanci

Česko

PRAHA Předběžná dohoda předsedů parlamentních stran na změnách úsporného vládního balíčku nijak výrazně neuklidnila jednotlivé poslance. Před dnešním projednáváním novel z dílny ministra financí Eduarda Janoty není ani přes dosažené dohody podle nich nic jasné.

Není to jen proto, že změny musí ještě posoudit poslanecké kluby jednotlivých stran. Někteří poslanci se totiž po předchozích zkušenostech prostě zdráhají politickým dohodám špiček stran plně důvěřovat.

Ještě nezapomněli, jak rychle vzala za své dohoda o rozpuštění sněmovny, když předseda ČSSD Jiří Paroubek ze dne na den změnil názor s odvoláním na právní posudky.

Na druhou stranu lidé z ČSSD dosud neodpustili ODS jasné nedodržení politické dohody při hlasování o socialistickém protikrizovém návrhu se šrotovným.

„Předpokládám, že k nějaké dohodě, aby se schválil rozpočet, dojde. Samozřejmě se ale obávám toho, že do toho sociální demokracie může zase hodit nějaký klín,“ řekl poslanec Tomáš Hasil (ODS).

Nejistotu neskrývala ani jeho stranická kolegyně místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová. „Po tom, co předváděla ČSSD, musím mít obavy. Musím však také doufat, že už nehodlá dál riskovat pozici České republiky a že se snad konečně začne chovat normálně. Doufám, že jestli dnes na nějakou dohodu kývla, bude ji ještě zítra ctít,“ uvedla Němcová.

Najdou se i optimisté Pravidlo, že se dohody ctí, vzalo podle některých poslanců v tomto volebním období zcela za své. „Platí pouze to, co je v danou vteřinu odhlasováno. V tomto volebním období se ukázalo, k mému údivu, že si člověk ani pět minut před hlasováním nemůže být jist výsledkem,“ myslí si poslanec Boris Šťastný ODS.

Nedůvěra ke včerejší předběžné dohodě předsedů parlamentních stran nekvete jen v klubu poslanců ODS. Poslanec Strany zelených Přemysl Rabas si sice není ani po včerejší dohodě ničím jist, chce ale alespoň doufat. „Budeme věřit, že tentokrát ČSSD dohody dodrží. Nic jiného nám nezbývá,“ prohlásil Rabas.

Také sociální demokraté mají s nedodržením politické dohody nepříjemnou zkušenost. Vzpomínají na to, že v rozporu s dohodou poslanci ODS nehlasovali pro šrotovné. „Považuji v demokracii politické dohody za velmi prioritní záležitost. Doufám, že to, co udělala ODS se šrotovným, byla výjimka a nebude se to opakovat,“ říká poslanec Milan Urban. „Jist si budu až po hlasování,“ dodal.

I mezi poslanci jsou ovšem optimisti, kteří chtějí dohodě věřit. „Jestli se budou snažit nějaké politické strany získat politické body z toho, že by na dohodu nepřistoupily, je to možné. Věřím ale, že k dohodě dojít může,“ řekl Jeroným Tejc (ODS). „Pokud chceme mít rozpočet, musíme dělat ústupky všichni a pokusit se o dohodu.“

Autor: