Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

DOKUMENT: Co dovolilo Anglii odejít? A kdo už dal vale ES?

Slovensko-cest

  7:38
Právo vystoupit z Evropské unie výslovně zakotvila poprvé až lisabonská smlouva (LS), platná od prosince 2009. Tohoto práva zatím žádný stát nevyužil, referenda o unijních otázkách ale již pořádala řada států.

Evropská unie - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Lisabonská smlouva stanovuje, že země, která se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. EU pak uzavře s touto zemí dohodu o podmínkách jejího vystoupení, s přihlédnutím k jeho budoucím vztahům s unií. Tuto smlouvu schvaluje Rada kvalifikovanou většinou po souhlasu Evropského parlamentu.

Článek 50 lisabonské smlouvy „1. Každý členský stát se v souladu se svými ústavními předpisy může rozhodnout z Unie vystoupit.

2. Členský stát, který se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. S ohledem na pokyny Evropské rady Unie sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s Unií. Tato dohoda se sjednává v souladu s článkem 218 odstavce 3 Smlouvy o fungování Evropské unie. Jménem Unie ji uzavře Rada, která rozhoduje kvalifikovanou většinou po obdržení souhlasu Evropského parlamentu.

3. Smlouvy přestávají být pro dotyčný stát použitelné dnem vstupu dohody o vystoupení v platnost, nebo, nedojde-li k tomu, dva roky po oznámení podle odstavce 2, nerozhodne-li Evropská rada jednomyslně po dohodě s dotyčným členským státem o prodloužení této lhůty.

4. Pro účely odstavců 2 a 3 se člen Evropské rady nebo Rady, který zastupuje vystupující členský stát, nepodílí na jednáních ani rozhodnutích Evropské rady nebo Rady, která se jej týkají. Kvalifikovaná většina je vymezena v souladu s článkem 238 odstavce 3 písmeno b) Smlouvy o fungování Evropské unie.

5. Pokud stát, který z Unie vystoupil, požádá o nové přistoupení, podléhá tato žádost postupu podle článku 49.“

Z Evropských společenství (ES; předchůdce EU) vystoupily:

1) Alžírsko - v roce 1962, když získalo nezávislost na Francii; s ní bylo členem ES od jeho vzniku v lednu 1958.

2) Grónsko - k 1. únoru 1985 vystoupilo z ES poté, co si to voliči odhlasovali v referendu v roce 1982; v březnu 1984 o tom ES s Grónskem podepsala zvláštní smlouvu; tento ostrov se stal členem ES jako součást Dánska v lednu 1973, ale v roce 1979 získal vnitřní samosprávu.

3) souostroví Saint-Pierre a Miquelon - v roce 1985 se z členského území EU stalo přidruženým zámořským územím poté, co v rámci Francie přestalo být jejím departementem a stalo se jejím zámořským společenstvím.

4) ostrov Svatého Bartoloměje, francouzské zámořské území v Karibském moři - vystoupil z EU k 1. lednu 2012, když jako první využil pravidla nově definovaného v LS, jež zámořským departmentům možnost vystoupení z EU administrativně usnadňuje; ostrov Svatého Bartoloměje (francouzsky Saint-Barthélemy) se stal přidruženým územím EU.

Británie se členem ES stala v lednu 1973, kdy v zemi vládli konzervativci. V říjnu 1974 ale volby vyhrála Labouristická strana, která voličům slíbila revidovat britské podmínky členství v ES. Následující rok 5. června se tak v Británii uskutečnilo referendum o setrvání v ES, v němž se pro vyslovilo 67,2 procenta hlasujících, volební účast činila 64,5 procenta.

Nigel Farage, šéf protievropské strany UKIP, slaví odchod Británie z EU.
Zastánci setrvání v EU reagují na výsledky referanda.

Referenda o unijních otázkách: a) o vlastním vstupu do unie: kladně se občané vyslovili v roce 1972 v Irsku a Dánsku, v roce 1994 v Rakousku, Finsku a Švédsku, v roce 2003 na Maltě, ve Slovinsku, Maďarsku, Litvě, Slovensku, Polsku, České republice, Estonsku a Lotyšsku a v roce 2012 v Chorvatsku. Dvakrát přistoupení k EU odmítli Norové - v září 1972 a v listopadu 1994.

b) o vstupu nových členů: Francouzi schvalovali v referendu v dubnu 1972 rozšíření ES o Británii, Irsko, Dánsko a Norsko.

c) o smlouvách reformujících EU (dříve ES): o Jednotném evropském aktu hlasovali Dánové (1986) a Irové (1987) - obě země kladně; o maastrichtské smlouvě hlasovali kladně v roce 1992 Francouzi a Irové, ale Dánové ji schválili až napodruhé v roce 1993; o amsterdamské smlouvě se konal plebiscit v roce 1998 v Dánsku a Irsku (oba kladné); niceskou smlouvu Irové nejprve v roce 2001 odmítli, v roce 2002 ji schválili; lisabonskou smlouvu schválili Irové také až napodruhé (2009); pakt rozpočtové disciplíny v referendu Irsko v květnu 2012 schválilo.

Evropskou ústavu, která nakonec skončila v koši, v roce 2005 schválili Španělé a Lucemburčané, ale Francouzi a Nizozemci ji týž rok odmítli.

d) o přijetí eura: dvě země euro v referendu odmítly - Dánsko v září 2000 a Švédsko v září 2003.

Několik referend o unijních otázkách pořádalo Švýcarsko, které není členem EU, ale spolupracuje s ní na základě bilaterálních smluv. Švýcaři schválili v referendu například ekonomické dohody s EU (v roce 2000), rozšíření dohody s EU o volném pohybu osob na deset nových členů (v roce 2005) či přistoupení k schengenskému prostoru (v roce 2005). Odmítli ale zapojit se do Evropského hospodářského prostoru (EHP) v roce 1992 či zahájit jednání o vstupu do EU (v roce 2001).

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...