Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dokument o Agnieszce Holland přijde do kin na Palachovo výročí

Kultura

  12:00aktualizováno  16:05
Celovečerní portrét polské režisérky, jejíž trilogie Hořící keř vede v nominacích na Ceny české filmové kritiky, se objeví v českých kinech 16. ledna v souvislosti s výročím Palachova týdne. Tehdy v roce 1989 totalitní režim brutálně zakročil proti pokojnému pokusu uctít památku Jana Palacha, který se právě 16. ledna 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Návrat Agnieszky H. foto: Artcam

Knihovna Václava Havla tuto klíčovou událost připomene pietním aktem u hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, průvodem na Václavské náměstí, projekcí filmu o Agnieszce Holland v kině Lucerna (v 18.30) a následnou debatou s pamětníky v Mramorovém sále Paláce Lucerna (ve 20.00). Vstup do kina je pro prvních 200 návštěvníků zdarma.

Významná polská oscarová režisérka Agnieszka Holland točila s mnoha hollywoodskými herci, například Jennifer Jason Leigh, Albertem Finneym, Maggie Smith nebo Leonardem di Capriem. Režii vystudovala v 60. letech na pražské FAMU. Když se loni do Čech pracovně vrátila, aby natočila úspěšný seriál Hořící keř, svolila k natočení dokumentu, ve kterém na svá studia v Česku vzpomíná. A nejen na studia, protože v Čechách našla svůj druhý domov a často se sem vrací. Zažila radostné období pražského jara i plíživý nástup normalizace. Její vzpomínky odkazují k době, kdy na FAMU studovali nejúspěšnější absolventi od Miloše Formana po Věru Chytilovou.

Šest týdnů ve vězení

Málokdo ví, že pro svou angažovanost byla Agnieszka Holland v Čechách v prosinci 1971, těsně po vánočních svátcích, souzena: "Ve vazbě na Ruzyni jsem byla asi šest nebo sedm týdnů. Pak jsem ještě chodila na výslechy. Soud se konal koncem prosince 1971. Laco Mravec byl odsouzen do vězení na rok a půl, já a Helena Stachová jsme dostaly podmínku," říká Holland. Vzpomínky z věznice následně uplatnila jako herečka v legendárním filmu Výslech: "Ty podmínky se příliš nelišily, alespoň bachaři se snažili, abychom se cítili jako v padesátých letech. Když mě brali do vazby, tak mě vysvlékli donaha a bachařka mě strašně ponižovala. Strčili mě do "díry" ve sklepě, do izolace, tam jsem seděla asi týden," vzpomínala režisérka.

ČTĚTE TAKÉ

Autorka dokumentu, Krystyna Krauze, absolvovala studium na katedře dokumentaristiky pražské FAMU, je překladatelkou a propagátorkou českého dramatického umění v Polsku. Vydala tři antologie českého dramatu. V 80. letech se angažovala v polském opozičním hnutí. Od roku 1988 působila v Československo-polské solidaritě. Účastnila se demonstrace 17. listopadu 1989, dva dny nato byla deportována z ČSSR s razítkem "nežádoucí osoba". V letech 2008 až 2011 tu působila jako zástupkyně ředitele Polského institutu.

Agnieszka Holland

Druhý z autorů dokumentu, Jacek Petrycki, jako kameraman spolupracoval s generací polských dokumentaristů, kteří začínali tvořit na přelomu 60. a 70. let. Angažoval se politicky jako tvůrce snímků věnovaných Solidaritě a také situaci v Čečensku, Rusku a Kosovu. Byl kameramanem řady filmů Agnieszky Holland.

Snímek Návrat Agnieszky H. přináší režisérčin osobní příběh a je i svižným a odlehčeným pohledem na českou společnost, která je k sobě někdy až moc kritická. Přitom se občas ráda vzdává ideálů, za které ještě před pár dny byla ochotna položit život.

Z filmografie Agnieszky Holland:

Hořící keř (2013)
Jánošík - Pravdivá historie (2009)
Washingtonovo náměstí (1997)
Úplné zatmění (1995)
Evropa, Evropa (1990)

 

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...