5. ledna 2010 14:06 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

DOLEŽAL: Odvážnému štěstí přeje

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Roman Onderka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Onderka | foto: Lidové noviny

K politice nepatří jen odhodlání, tvrdá, usilovná práce a zdravá útočnost (v sociálně demokratickém dialektu se tomu říká „jít vládě po krku“). Tím vším Paroubkova ČSSD oplývá od chvíle, kdy se nynější předseda uchopil vesla. Patří k ní i troška štěstí, odměna za politickou statečnost. To potkalo v poslední době čelné představitele strany hned dvakrát:

První nálet zlaté mušky se odehrál na Facebooku. Neznámý dobrodinec, kryjící se údajně pod jménem Roman Filip, založil někdy v listopadu skupinu pod mnohoslibným jménem "Deset náhodně vylosovaných členů této skupiny vyhraje každý týden iPhone". Počet členů utěšeně rostl a počátkem ledna dosáhl 77 900. V tom okamžiku zmizely všechny zmínky o vyhrávání iPhonů, změnilo se jméno skupiny, a sice na stručnější a výstižnější "Mladí lidé volí Jiřího Paroubka" a v jejím popisu se objevilo politické vyznání, které zní jako zvon: "Pokud máte rádi Jiřího Paroubka, přidejte se do této skupiny. Volíme Jiřího Paroubka, aby se vlády neujaly modré straky, aby Topolánek už konečně zmizel z české politiky. Mladí lidé podporují Jiřího Paroubka!" Zároveň se zmizením zmínky o vyhrávání mobilů a zjevně jako předzvěst ohlašovaného zmizení Mirka Topolánka z politiky zmizel kdesi v nenávratnu i zakladatel skupiny. Skupina ovšem existuje dál, jako rozjetý vlak, z něhož vyskočil mašinfýra (je pochopitelné, že někteří členové remcají, případně se pokoušejí vyskočit taky). Dá se tedy předpokládat, že počet mladých příznivců Jiřího Paroubka na Facebooku už výrazně neporoste, ale i těch 77 000 je přece dost slušné číslo!

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

-

Před vánocemi se však roztočilo i opravdové kolo štěstěny. Na populární brněnské chudinské akci XVII. Brněnský předvánoční galavečer (vstupenka stála bratru mezi 8 – 9000 Kč) se nemohli neoctnout i přední místní přátelé lidu, hejtman Hašek a primátor Onderka. V tombole se prodalo 998 losů, oba papaláši si koupili po dvacítce, a co se nestalo: hejtman vyhrál první cenu (automobil Ford Fiesta), primátor coby o stupínek nižší činovník osmidenní zájezd do Egypta. Není vyloučeno, že si hejtman opět vyzkoušel své magické schopnosti, které prokázal už při prezidentské volbě (viz glosa z r. 2008), ale dejme tomu, že oba potkalo jen štěstí, které, jak známo nechodí po horách, ale po lidech (nebo jsem to popletl?) Ke cti obou představitelů ČSSD je třeba uvést, že se rozhodli věnovat tyto své dary na charitu (předpokládám, že zájezd do Egypta obdrží dva náhodně vybraní brněnští bezdomovci, jen bych doporučoval při výběru pro jistotu použít jiný algoritmus než ve zmíněné tombole).

K přívalu zázračného štěstí je třeba čelným představitelům strany dolních deseti tisíc (nebo milionů? už zase se mi to plete) srdečně blahopřát. A aby nezůstalo jen u konvenčních slov, přidávám pěknou, známou a sociálně laděnou písničku.


  • 4Diskuse