Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nemám lékařské vzdělání, nechápe pacientka s rakovinou, proč od ní VZP žádala vědecká data

Česko

  5:00
PRAHA - Tři zamítavé řádky stačí k tomu, aby musela znovu řešit, kde brát peníze na finančně náročnou léčbu rakoviny. Již druhé odmítavé stanovisko Všeobecné zdravotní pojišťovny staví pacientku Hanu Dvořákovou do nelehké situace. V žádosti, kterou podala, přitom musela VZP dokazovat, že jí biologická léčba výrazně pomáhá. Marně, jak zjistil server Lidovky.cz, který případ dlouhodobě sleduje.

Pacientka Hana Dvořáková foto: Lidovky.cz

„Na základě Vaší žádosti podané ošetřující lékařkou vám sdělujeme, že žádosti nebylo vyhověno. Pro bližší informace prosím kontaktujte ošetřující lékařku,“ přišlo v dopise s hlavičkou Všeobecné zdravotní pojišťovny pacientce Haně Dvořákové, která trpí rakovinou. Odmítnutí na třech řádcích pacientka už zná nazpaměť. Už jednou jí totiž přišla stejně znějící zpráva.

Finančně náročná léčba

Čtyřiačtyřicetiletá onkologicky nemocná pacientka a současně matka dvou dětí tak prohrála další, v pořadí již druhou, pomyslnou válku s VZP. Protože jí finančně nákladná biologická léčba na rakovinu podle výsledků vyšetření zabírá, požádala pojišťovnu znovu o proplácení léku Xalkori. Sama totiž, jak již dříve informoval server Lidovky.cz, na účinnou biologickou léčbu nemá prostředky. Pomáhá jí veřejná finanční sbírka. 

VIDEO: Biologická léčba jí pomáhá v boji s rakovinou, s novou žádostí u pojišťovny ale neuspěla

Dvořákovou už v dřívější době zdrtilo, když jí VZP odeslala její druhou žádost zpět. K doplnění. Text sepsaný společně s její ošetřující lékařkou podle pojišťovny nesplňoval formální náležitosti. „VZP zjistila, že žádost nemá následující předepsané náležitosti nebo trpí následujícími vadami. K předložené dokumentaci je nezbytné doplnit: klinickou studii či klinická data, dokládající efektivitu požadované léčby po předchozí opakované imunoterapií pembrolizumabem,“ stojí v argumentaci, kterou má redakce k dispozici.

Pojišťovna také požadovala doložení důvodů, proč pacientka nemohla být léčena hrazenými léčivými prostředky, které následně v dokumentu vyjmenovala.

Nesprávný postup

Minimálně první požadavek se ale jeví jako absurdní. „Pokud zdravotní pojišťovna skutečně požadovala po pacientce žádající o výjimečnou úhradu léku doložení klinické účinnosti, pak šlo o nesprávný postup. Pojišťovna má odborníky na posouzení toho, zda se jedná o jedinou vhodnou možnost léčby, tedy případ, kdy připadá v úvahu výjimečná úhrada jinak nehrazeného léčiva. Pacient nemá možnost data získat, výsledky studií ani nemusejí být veřejně dostupné,“ vysvětlil pro server Lidovky.cz Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Tato organizace do procesu žádosti o hrazení individuální léčby nevstupuje. Strany jsou pouze dvě: pojišťovna na straně jedné a pacient na straně druhé, přičemž pro něj obvykle žádost připravuje lékař.

Zdravotní pojišťovny ze zákona nemohou poskytovat informace o tom, jakou nemocí konkrétní klient trpí, jakou léčbu podstupuje nebo o jakou léčbu žádá. Mluvčí VZP Oldřich Tichý proto záležitost nemohl komentovat. 

„V obecné rovině se VZP problematice paragrafu 16 věnovala v celém posledním roce. Opakovaně jsme k danému tématu poskytovali vyjádření médiím, pořádali jsme na toto téma tiskovou konferenci, na kterou byli zváni i zástupci vašeho média,“ uvedl pouze v písemné odpovědi na sérii dotazů redakce. 

Pacientka Hana Dvořáková

„S odkazem na výše uvedené nepovažuji neustálé další opakování téhož za přínosné a smysluplné,“ napsal dále s tím, že odpovědi případně redakce nalezne na stránkách VZP v článku s názvem: „10+1 otázek a odpovědí týkajících se úhrady zdravotní péče pro těžce nemocné pacienty dle § 16“. Odpověď na to, proč pojišťovna požadovala po pacientce klinická data, tam ovšem dohledatelná není. Mluvčí však tento dotaz nadále ignoroval. 

Pověstný paragraf

Celý spor mezi pacientkou a pojišťovnou se točí kolem již pověstného paragrafu číslo 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění, který většina pacientů žádajících proplácení biologické léčby zná už nazpaměť. 

Ten zní takto: „Příslušná zdravotní pojišťovna hradí ve výjimečných případech zdravotní služby jinak zdravotní pojišťovnou nehrazené, je-li poskytnutí takových zdravotních služeb jedinou možností z hlediska zdravotního stavu pojištěnce.“ To lze také předkládat tak, že zákon o veřejném zdravotním pojištění umožňuje individuální posouzení pacientovy situace.

Dvořáková odmítá „klasickou“ léčbu, po domluvě s vlastní lékařkou začala užívat lék Xalkori, který spadá do kategorie „biologická léčba“ (též také „imunoterapie“). Chemoterapii už odmítla znovu podstupovat, zejména kvůli tomu, že ji už dříve úplně vyřadila z běžného provozu. Neměla údajně ani takové účinky, jaké by měla mít.

Mezi zmíněnými typy jsou výrazně rozdíly. Jednoduše řečeno: cílená biologická léčba na rozdíl od té „klasické“ zasahuje jen nemocí postižené buňky, nikoli ty zdravé, pacient proto nepociťuje tolik nežádoucích účinků. 

S biologickou léčbou měla Dvořáková dobré zkušenosti již z dřívější doby. Po dobu dvou let totiž byla zapojena do bezplatné studie léku. Ta poté skončila a pacientka nepociťovala žádné potíže. V tomto roce se ovšem rakovina vrátila v plné síle. Vyšetření ukázalo na vzácnou mutaci genu ROS 1, kterou bývá v Česku postiženo přibližně jen deset pacientů ročně.

FINANČNÍ POMOC

Transparentní účet: 3088992123 / 0800. Případně je možné jej dohledat i na stránkách obce Brozany nad Ohří, kde je možné vystavit i potvrzení o daru.

Po užívání léku Xalkori nicméně pacientce výrazně ustoupily potíže, jak dokazují i dokumenty, které má server Lidovky.cz k dispozici. Navzdory opakovanému doporučení lékařky ale Všeobecná zdravotní pojišťovna nechce finančně náročný lék uhradit. Měsíční léčba vyjde pacientku na sto tisíc korun.

Na první dávku jí přispěla rodina, druhou etapu už uhradila z peněz, které se dosud sešly na transparentním účtu. „Nikdy bych nevěřila, že lidem nebude lhostejný můj problém a přispějí mi tak obrovskou částkou na léčbu,“ sdělila v dřívějším rozhovoru pro server Lidovky.cz Dvořáková.

V některých dříve medializovaných případech zdravotní pojišťovny změnily původní zamítavé stanovisko. V zákoně totiž mimo jiné stojí: „S výjimkou případů, kdy hrozí nebezpečí z prodlení, je poskytnutí zdravotních služeb podle předchozího odstavce vázáno na předchozí souhlas revizního lékaře.