2. prosince 2008 10:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Doma přijdu o kšefty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Turisté z Nizozemí si krátí čekání na odlet z Thajska masírováním nohou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté z Nizozemí si krátí čekání na odlet z Thajska masírováním nohou. | foto: ČTK

BANGKOK/PRAHA  Přímo v hotelích probíhá odbavování cizinců, kteří odlétají z náhradního vojenského letiště. Někteří turisté včetně Čechů ale musejí cestovat do okolních zemí – například do Malajsie.

Dvě hlavní bangkocká letiště světa jsou už od minulého týdne zablokována. Celkový počet turistů uvízlých v Thajsku se pohybuje kolem sto tisíc. Hlavní viníci – protivládní demonstranti – se to ale snaží vynahradit dobrým zacházením s cizinci.

„Chovají se výborně, a to i ti, kteří to celé zpunktovali,“ říká v telefonickém rozhovoru přímo z Bangkoku David Jakš, který zde působí jako průvodce cestovní kanceláře Alvarez. Thajci prý cizincům alespoň nabízejí jídlo a pití. „Prolíná se to s tradiční thajskou pohostinností.“

Jakšovi klienti prý měli štěstí – z náhradního vojenského letiště Utapao, ležícího nedaleko Bangkoku, odletěli jen s dvouhodinovým zpožděním. Tomuto mimořádnému opatření ale odpovídají i mimořádné postupy – odbavení probíhá místo na letišti, které na to není vybaveno, přímo v hotelích.

„Cestovní kanceláře jim řeknou, buďte v tolik hodin v tom a tom hotelu. Tam lidi odbaví, poté jedou speciálními autobusy a nesmějí přijít do styku s okolím,“ popisuje Jakš tuto proceduru. „Mluvil jsem ale i s lidmi, co letěli s jinými aerolinkami, a ti dopadli mnohem hůř,“ dodává. Někteří Češi totiž museli autobusem cestovat například až do malajsijského Kuala Lumpuru.

Mnozí se ale z Thajska stále nemohou dostat vůbec. „Potkala jsem například německého turistu, který už pět dní čeká na spojení. Ale má se dobře, netrpí, jen by už rád domů,“ řekla telefonicky z jihothajského Pchúketu delegátka společnosti Eso travel Milada Šebestová.

O jiném z řady podobných případů pak telefonicky z Patáje vyprávěl spolupracovník LN Jakub Horák. „Potkal jsem tady jednoho advokáta z Bratislavy, který měl odletět už 28. listopadu. Bojí se, že až se vrátí, nenajde už v kanceláři žádného klienta.“

Podobně jako Jakš i on mluví o velkém pochopení, které Thajci mají pro turisty uvízlé v zemi kvůli protivládním demonstracím. „Celková atmosféra je přátelská. Vnímáme to jako interní problém,“ dodal Horák, který měl na rozdíl od tisíců dalších turistů štěstí. „Mě to nijak nezdrželo, protože mám naplánovaný odlet až 15. prosince.“

V turisty oblíbené Patáji prý na rozdíl od Bangkoku žádné velké napětí nepanuje. „Všichni se věnují obvyklým radovánkám, žádný Titanic,“ uvedl dále. Podle něj teď všichni včetně turistů čekají na tento pátek, kdy by se mohla politická krize uvolnit – respektovaný král Pchúmipchon Adundét totiž slaví 81. narozeniny. Pokud ne, turisty čekají další týdny neplánované dovolené.
  • 0Diskuse


Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky


RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.