Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Domácí divadélka opět okouzlují

Česko

BRNO Do zapomenutého světa rodinného loutkového divadla, které se stalo fenoménem první poloviny 20. století, zve prostřednictvím své nové výstavy Moravské zemské muzeum v Brně.

Expozice v Dietrichsteinském paláci představuje hlavně průmyslovou výrobu tištěných stolních loutkových divadel, dekorací a loutek české provenience. „Je mezi nimi hned několik rarit, které doplňují četné loutky čertů a kašpárků,“ řekl tvůrce výstavy Jaroslav Blecha. Výstava předkládá i výběr průmyslově vyráběných loutek z produkce českých firem, od nejstarších tzv. alšovek modelovaných podle kreseb Mikoláše Alše z počátku minulého století až po novější rozličné výrobky firem působících do konce 40. let.

K nejzajímavějším exponátům patří první tištěné divadlo od Františka Kysely. I předlohou těmto typům divadélek byly kresby Mikoláše Alše. Na jednom z vystavených kusů je zachycen na kresbě také sám Aleš. „Ukazujeme řadu původních tištěných archů, z nichž se divadélka vyráběla. K nejcennějším patří Peklo od Ladislava Sutnara nebo Krajina od Oty Bubeníčka,“ doplnil Blecha.

Zatímco někteří historikové pokládají rodinná divadélka z počátku minulého století za pouhé dětské hračky, podle Blechy není pochyb o jejich umělecké hodnotě a přínosu umění. Mnohá divadla vznikala pro loutkoherecké spolky. Ta největší měřila na délku dokonce dva metry. Zájem o ně poklesl s nástupem televize.

Malí návštěvníci si v prostorách výstavy budou moci zahrát s kopiemi loutek v klasickém stolním divadle. Do 30. dubna příštího roku, kdy výstava končí, uspořádají muzejníci také několik tvůrčích dílen pro veřejnost.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: