Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

'Žalovat ve Vatikánu je trapné.' Politici se zastali kardinála Duky kvůli dopisu části katolíků

Česko

  11:39aktualizováno  13:50
PRAHA - Někteří čeští politici se ohradili proti dopisu skupiny katolických laiků papeži Františkovi. Ti hlavu římskokatolické církve vyzývají, aby kardinálu Dominiku Dukovi neprodlužovala mandát. Současného pražského arcibiskupa se zastal třeba poslanec Jan Skopeček nebo europoslanec Tomáš Zdechovský.

Svatováclavská pouť Stará Boleslav, kardinál Duka. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Kardinál Dominik Duka koncem letošního dubna oslaví 75. narozeniny, a dosáhne tak věku, kdy musejí podat demisi všichni katoličtí biskupové. Papež mu ovšem může prodloužit mandát, což si ale někteří věřící nepřejí.

‚Hnědnutí církve‘. Skupina českých katolíků napsala papeži, aby neprodlužoval mandát Dukovi

Skupina katolíků proto zaslala do Vatikánu psaní, v němž kritizují údajné „hnědnutí“ katolické církve pod vedením Duky a vyzývají papeže, aby jmenoval někoho nového. S tímto krokem ovšem nesouhlasí například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„Veřejně odsuzuji dopis „skupiny“ katolíků papeži, který ho vyzývá k neprodlužování mandátu kardinála Dominika Duky,“ napsal na svém twitterovém profilu s tím, že písemnost nemluví jeho jménem.

„Kardinál je mým kardinálem a člověk, kterého si obrovsky vážím za jeho postoje v době komunismu a práci pro církev v době dnešní,“ dodal Zdechovský.

Jan Skopeček, ekonom ODS.

Duky se zastal i občanský demokrat, pro nějž kardinál představuje mravní i názorovou autoritu. „V době každodenní relativizace tradičních hodnot je jeden z mála, kdo je dokáže bránit. Je tak lidsky nízké a trapné na něj “žalovat” dopisem ve Vatikánu. Ustál udávání za komunismu, věřím, že ustojí i tento dopis,“ uvedl poslanec.

Tvůrci dopisu chtějí jeho celé znění zveřejnit ve středu, na kdy rovněž plánují protestní setkání před Arcibiskupským palácem v Praze. Uspořádá ho skupina katolických laiků, tedy těch, kdo nejsou kněžími ani řeholníky, nemají tak podíl na církevní moci. Křesťanští aktivisté si pro svůj happening vybrali popeleční středu, kdy začíná půst a kdy si křesťané připomínají, že jsou prach a v prach se obrátí.

Prezident Miloš Zeman, předseda vlády, Andrej Babiš a pražský arcibiskup,...
Kardinál Dominik Duka pronáší modlitbu po odhalení pamětní desky na památníku...

Kardinál Dominik Duka se k dopisu zatím nevyjádřil. Arcibiskupství uvedlo, že jej nemá k dispozici. Na sociální síti Facebook se k němu ale vyjádřil Dukův tajemník Milan Badal.

„Jestli někdo hnědne, jsou to mnohdy lidé sepisující petice v duchu ‚nejlepších‘ tradic hnědé a rudé totality. Možná si ani neuvědomují, že skutečnými dědici svazu mládeže a podobných organizací jsou myšlenkově právě oni,“ napsal Badal na svém profilu. Na něm mimo jiné uvádí, že jím zveřejněné komentáře nereprezentují stanovisko katolické církve.

“Kdyby signatáři sdělili laskavě svá jména, možná bychom s překvapením zjistili, že ne zcela jsou to katolíci, že se mnohdy jedná o notorické petičníky a že je k dopisu nevede ani tak obava o osud církve, jako touha po zviditelnění. Namísto aby rozjímali nad svými hříchy, posílají udavačský dopis do Vatikánu,“ píše Badal rovněž ve vyjádření.

Podle Jana Bierhanzla, jednoho z jeho signatářů, dokument podepsalo sto laiků. „Máme také podporu některých kněží,“ uvedl Bierhanzl.

Výjimka pro kardinála Vlka

Primas český občas sklízí kritiku zejména od mladších věřících za některé své názory či za podle nich příliš velký příklon k některým politickým představitelům. Dlouhodobě dobré vztahy má s prezidentem Milošem Zemanem, nedávno mu jako jeden z mála představitelů české katolické církve blahopřál ke znovuzvolení.

Svatováclavská pouť Stará Boleslav. Kardinál Dominik Duka vpravo.

V roce 2016 společně domluvili majetkové vyrovnání katolické církve a Pražského hradu a Zeman kardinálovi téhož roku 28. října udělil nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva. Některým věřícím vadila mše za představitele státu, kterou Duka sloužil v listopadu 2015 v Lánech. Několik desítek lidí poté v otevřeném dopise kritizovalo údajné symbolické spojování katolické církve s prezidentským úřadem. Označovali Dukovo vystoupení za politické gesto či kalkul. Pražské arcibiskupství takovou kritiku odmítlo.

Kardinála kritizují i gay a lesbické komunity, podle nich jejich příslušníky Duka považuje za hrozbu katolické církvi; veřejně to však nikdy neprohlásil. Jiní kritizují jeho slova o tom, že uprchlíci by měli najít odvahu vrátit se do zemí svého původu.

Papež povinnou demisi katolických biskupů v 75 letech nemusí přijmout. Stalo se tak třeba v případě Dukova předchůdce Miloslava Vlka, jemuž papež Benedikt XVI. mandát v roce 2007 o dva roky prodloužil.

Autoři: ,