Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Od upřímného katolíka si Zeman hlas nezaslouží, apelují dominikáni na stoupence

Česko

  5:03
PRAHA - Zatímco kardinál Dominik Duka s Milošem Zemanem si vzájemně notují, arcibiskupovi souvěrci se proti současné hlavě státu nyní ostře ohradili. Nejsou totiž spokojeni s tím, jakým způsobem se Zeman ve funkci prezidenta prezentuje. S výzvou, aby jej katolíci znovu nevolili, to v prohlášení České dominikánské provincie uvedl její provinciál Benedikt Mohelník.

Miloš Zeman a Dominik Duka na archivním snímku ze srpna 2013. foto: MAFRA - Michal Šula

Řád bratří kazatelů

  • Řád bratří kazatelů je řeholní společenství v rámci Římskokatolické církve.
  • Známý je také pod názvem dominikáni podle sv. Dominika Guzmána, který řád na počátku 13. století založil.
  • Instituce zahrnuje mužskou větev, kontemplativní mnišky, kongregace sester zaměřené na aktivní činnost, sekulární instituty, sdružení kněží a jáhnů, sdružení laiků a různá bratrstva, zejména růžencové.
  • Hlavním posláním řádu je kázání. Dominikáni hlásají evangelium Ježíše Krista – Vtěleného Božího Slova.

„Miloš Zeman během pěti let svého prezidentského mandátu ukázal, že pravdu nepokládá za skutečně důležitou, že spravedlnosti si neváží a že svobodu druhých nerespektuje,“ vyčetl prezidentovi ve svém apelu provinciál českých dominikánů Benedikt Mohelník.

V úvodu prohlášení Mohelník připomněl preambuli ústavy, v níž se občané podle jeho slov hlásí k ušlechtilým hodnotám minulosti i současnosti a prohlašují, že jsou odhodláni toto dědictví střežit a rozvíjet.

„Prvním občanem“, který by měl tyto hodnoty reprezentovat, usilovat o ně a vést k nim, je podle něj právě prezident republiky. Názorově různorodá společnost prý totiž vyžaduje autoritu, jež bude usměrňovat občany a povýší obecné dobro nad své vlastní. Takové osobnosti Česko v minulosti mělo, momentálně tomu tak ale není, napsal Mohelník. 

Katolický kněz a provinciál českých dominikánů Benedikt Tomáš Mohelník.

„Miloš Zeman jako prezident své spoluobčany k ušlechtilému jednání nevede, ale naopak svými vystoupeními základní občanské ctnosti zpochybňuje tím, že v lidech probouzí nízká hnutí a sobecké zájmy,“ uvedl Mohelník ve vyjádření. 

“Hlas katolíků si Zeman nezaslouží“

„Tímto způsobem usiluje víc o svou vlastní levnou politickou popularitu, než o skutečné dobro společnosti založené na ctnostech,“ podotkl s tím, že Zeman nepředstavuje mravní sílu, která by mezi lidmi podporovala a rozvíjela občanské přátelství.

Z toho důvodu provinciál apeluje na všechny křesťany, nejen na členy dominikánské rodiny, aby si uvědomili, jak důležitý bude s ohledem na předvolební průzkumy každý odevzdaný hlas v blížící se prezidentské volbě.

Dominik kardinál Duka a prezident Miloš Zeman.
Jiří Kejval (vlevo), Miloš Zeman a Dominik Duka.

„Když dlouhodobě sledujeme působení současného prezidenta a jeho okolí, vyplývá z toho, že si Miloš Zeman objektivně nezaslouží, aby mu upřímní křesťané a vůbec všichni lidé, kteří vyznávají morální rozměr politiky, při nadcházejících prezidentských volbách dali svůj hlas,“ vyzval Mohelník a doplnil, že někdejší premiér a předseda sociální demokracie využívá snad každou příležitost, aby církev znevážil a pošpinil.

V dubnu loňského roku Zeman například citoval údajný slib kardinála Františka Tomáška, že církevní restituce skončily roku 1991 a církev už nic dalšího nebude požadovat. Arcibiskupové posléze označili toto tvrzení za lež.

Hrad aktuální prohlášení dominikánů nechce komentovat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček serveru Lidovky.cz napsal, že na dotazy týkající se této tématiky nebude reagovat.

Členem dominikánského řádu je také kardinál Dominik Duka, jenž je známý tím, že se Zemanem udržuje přívětivý vztah. Český primas v listopadu 2015 za prezidenta a vlast sloužil mši v lánském kostele. O necelý rok později pak z jeho rukou převzal státní vyznamenání. K prohlášení se ale do uzávěrky textu nevyjádřil.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a kardinál Dominik Duka se sešli, aby vyřešili letité spory ohledně církevních restuticí.

Mluvčí Arcibiskupství pražského Stanislav Zeman serveru Lidovky.cz pouze vzkázal, že Duka jako arcibiskup podléhá Kongregaci pro biskupy sídlící ve Vatikáně. Provinciál dominikánů tak má oprávnění vydávat svá stanoviska bez jakékoliv konzultace s ním.

Halík: Hlas pro Zemana? Těžké morální provinění

Za náklonnost k současné hlavě státu je ovšem kardinál dlouhodobě kritizovaný ostatními stoupenci katolické církve, kteří se se Zemanem v mnoha ohledech názorově rozcházejí.

Teolog, katolický kněz a vysokoškolský profesor Tomáš Halík.

Mezi ně se řadí také teolog a vysokoškolský pedagog Tomáš Halík, jenž se slovy provinciála Benedikta Mohelníka souhlasí. „Hlas pro Zemana bych považoval za těžké morální provinění proti zájmům naší země,“ napsal katolický kněz serveru Lidovky.cz.

Podle Zdeňka Vojtíška, religionisty a vedoucího Katedry religionistiky na Husitské teologické fakultě UK, zmiňované prohlášení vypovídá o v poslední době stále viditelnějším rozporu mezi hodnotami křesťanů a jejich politickými volbami. Dominikáni proto nejspíš usilují o to, aby si věřící uvědomili, jaké hodnoty reprezentují.

„Je veřejným tajemstvím, že prezidenta Zemana zvolili katolíci, což je totální rozpor mezi hodnotami, které vyznávají. Ještě více než hodnoty ale hraje roli strach a další iracionální věci. Kdyby si katolíci sedli a racionálně přemýšleli jen dvě minuty, vyjde jim, že nikoho jako Zeman nemůžou volit,“ přiblížil Vojtíšek.

Sociolog: Prohlášení Zemanovi spíš pomůže

Uznávaný sociolog Jan Herzmann se však domnívá, že apel ze strany dominikánů Miloši Zemanovi nijak neublíží, naopak mu pravděpodobně pomůže, minimálně u nevěřících.

Církevní instituce totiž patří v české společnosti k těm nejméně důvěryhodným. Podle říjnového průzkumu CVVM jim důvěřuje pouze 24 procent populace, oproti 66 procentům těch, kteří zastávají zcela protikladný názor. Zbytek neví.

Sociolog Jan Herzmann

„To ukazuje, že když církevní instituce vydá prohlášení politického typu, jeho efekt bude spíše opačný, než jak prohlášení vyznívá. Nelze vyloučit, že mírně posílí tábor pana prezidenta Zemana,“ tvrdí Herzmann.

Důvody, proč ve společnosti výrazně převládá odmítavý postoj vůči církvi, zejména pak té římskokatolické, jsou podle něj dány dějinami.

„Vyvíjel se od Bílé hory (Bitva na Bílé hoře, 8. listopadu 1620 - pozn. red.), byl podpořen výchovou za minulého režimu, svojí roli sehrává nesouhlas přibližně dvou třetin populace s církevními restitucemi a celé naladění vůči římskokatolické církvi je poměrně dost negativní.“

Zdali důvěra Čechů v církev v budoucnu stoupne, nelze předvídat. Pokud ke změně dojde, tak nejspíš nikoliv za pár let, nýbrž v generačním horizontu, míní sociolog.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!