0:6 od Dánska! Slováci se divili

Na mistrovství světa se zrodil další šokující výsledek * Všechny góly padly v úvodní třetině

KOLÍN N. RÝNEM / PRAHA Asi každý hokejový fanoušek musel při sledování první třetiny utkání s Dánskem prosit kohokoliv v okolí: „Štípněte mě, jestli se mi to nezdá.“ Dánsko vyhrálo první třetinu osmifinálového utkání mistrovství světa nad Slovenskem 6:0. Na skóre se už nic nezměnilo do konce zápasu. Nešlo o žádný výmysl, ale o realitu. Dánsko ze sebe ve velkém stylu definitivně sňalo nálepku outsidera turnaje.

„Hned na začátku jsme je zabili,“ poznamenal dánský kapitán Jesper Damgaard. Hned první tři střely zapadly za záda brankáře Petera Buduje. Ještě před šesti lety skončila na šampionátu konfrontace obou soupeřů slovenským vítězstvím 8:0. Tentokrát se hrálo podle úplně opačného scénáře.

Nepomohlo ani střídání a nic nezměnilo ani nasazení jeho náhradníka Rastislava Staňa. „Vlétli jsme na to a vypadalo to, že všechno padá dovnitř (do branky). Vyměnili brankáře, ale my jsme makali dál. Měli jsme ve všem navrch a oni se nedostávali ani ke střele na naši branku,“ prohlásil Damgaard. Jeho tým už v základní skupině porazil Finsko a v prodloužení zvítězil také nad Spojenými státy. Po prohře s Německem teď sbírku překvapivých výsledků na šampionátu znovu rozšířili. Norská výhra nad Českem nebo švýcarské vítězství nad Kanadou je v porovnání se včerejším výsledkem slabá káva.

Na Slovensku vyvolal debakl kritické reakce. „Padli jako lego,“ napsal komentátor deníku Pravda. „Absolutně na nic jsme nereagovali, hráči nebyli na zápas pořádně připraveni. Když jsme se pak za nepříznivého stavu o něco pokusili, nic nám nevycházelo,“ citovala ČTK kapitána československých mistrů světa z roku 1985 Dáriuse Rusnáka.

Slováci musí nyní zabrat a vyhrát své zbývající dva zápasy, aby měli šanci Dánsko v osmifinálové tabulce předstihnout. Výsledek utlumil i tradičně emotivní vystupování kanadského trenéra na slovenské lavičce Glena Hanlona. Před zápasem hovořil o výhodě, že jeho svěřenci mohou hrát dva zápasy ve dvou dnech, po utkání si stěžoval na přetížení. „Nezabalili jsme zápas i přes špatný vývoj a dohráli ho se ctí,“ řekl Hanlon.

SLOVENSKÁ TŘETINA HRŮZY

* Slováci v předchozích 422 zápasech od rozdělení federace neprožili horší třetinu. Šest gólů jako včera od Dánů dostali pouze jednou. V srpnu 1996 prohráli s USA 2:6. O dva roky dřív je Švédsko rozstřílelo během jedné dvacetiminutovky 5:0. * V první třetině až do včerejška Slovensko inkasovalo maximálně 5 gólů. Před patnácti lety stanovili rekordní příděl Češi, kteří Slovensko porazili v úvodní části zápasu 5:1. * Dáni včera vstřelili Slovákům na mistrovství světa gól vůbec poprvé. Před šesti lety s nimi prohráli 0:8.