Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

10 let od největší krádeže v historii. Po pachateli a půl miliardě korun se slehla zem

Česko

  6:04
PRAHA - V dějinách české i československé kriminalistiky dosud nedošlo k odcizení tak ohromného množství peněz. Zaměstnanec bezpečnostní agentury František Procházka si bez tří dnů přesně před deseti lety odnesl z budovy firmy v Praze více než půl miliardy korun. Ačkoliv byl později s komplicem odsouzen k devíti letům vězení, Procházka ani peníze se už nikdy nenašli.

Policisté 4. prosince 2007 obklíčili dům, v němž se dle jejich podezření mohl zdržovat František Procházka, pachatel krádeže století. foto: ArchivMAFRA

Byla sobota, první prosincový den roku 2007. Tehdy třiatřicetiletý strážný bezpečnostní agentury G4S Cash Services František Procházka sloužil svou směnu v pobočce na pražském Žižkově. U firmy tou dobou pracoval čtvrtý měsíc, areál měl dobře zmapovaný a znal zavedená bezpečnostní opatření. Právě tento den si vybral pro svůj čin, jenž z něj udělal prozatím „největšího“ tuzemského zloděje.

Za krádež století dostal uprchlý Procházka i jeho komplic 9 let

„Chystám něco velkého. O mně ještě uslyšíte, to budete koukat,“ chlubil se několik dní před tím v hospodě u piva. 

Zhruba kolem deváté hodiny ranní Procházka z trezorové místnosti agentury vynesl celkem 540 891 700 korun. Peníze postupně přeložil do kufrů a falešně zapečetil. Kufry s bankovkami posléze naložil do bílé dodávky, která již čekala u nakládací rampy. Dostat se do střeženého areálu s autem oblepeným nepravými logy, které se na první pohled nijak nelišilo od služebních vozidel společnosti, nebyl problém.

Událost, která záhy poté obdržela nálepku „krádež století“, František Procházka dlouhodobě plánoval a měl ji dobře promyšlenou, což dokázal i její hladký průběh. Dodávka, za jejímž volantem seděl jeho známý Milan Čermák, odjela z areálu stejně snadno, jako do něj přijela. Procházka po přesně provedeném plánu svou směnu chladnokrevně dokončil. Pracoviště opustil až deset hodin po krádeži, tedy po 19. hodině.

Uprchlý zloděj století František Procházka

Na to, že ve firmě schází přes 540 miliónů korun, se přišlo až druhý den. Ze záběrů bezpečnostních kamer bylo zřejmé, že za krádeží stojí právě Procházka a minimálně jeden člověk. Okamžitě bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Bez úspěchu. Po Procházkovi a více než sto kilogramech bankovek jako by se slehla zem.

Odsouzení oba, za mřížemi pouze Čermák

Jasnější není situace ani s odstupem deseti let, česká policie případ nekomentuje. „Z taktických důvodů se k průběhu pátrání po této osobě nebudeme vyjadřovat,“ vzkázala serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

Poslední stopou, jíž policisté krátce po incidentu disponovali, byl videozáznam kamer z frankfurtského letiště v Německu, které Procházku zachytily několik hodin poté, co odešel z práce.

Světlo do případu vzápětí vnesla odstavená bílá dodávka, kterou rodák z České Lípy pořídil v autobazaru v listopadu. Kriminalisté ji našli opuštěnou den po události před jedenáctou hodinou večer v pražských Ďáblicích. V ní však objevili jeden ze stěžejních důkazů proti Milanu Čermákovi: pachovou stopu. Muže se tak podařilo dopadnout v březnu 2008.

Policisté 4. prosince 2007 obklíčili dům, v němž se dle jejich podezření mohl...
Policisté 4. prosince 2007 obklíčili dům, v němž se dle jejich podezření mohl...

Při domovní prohlídce u Čermáka policie navíc nalezla tři miliony korun v hotovosti, několik legálně držených zbraní a větší množství SIM karet. Na jeho vinu navíc ukazovaly rovněž fotografie dodávky a logo firmy G4S v jeho počítači či záznamy telefonních hovorů. Po obvinění ze spolupachatelství tak Čermák putoval do vazby, kde strávil několik měsíců. V září téhož roku za něj manželka složila desetimilionovou kauci.

Případ se vlekl několik let, až soud v dubnu 2012 pravomocně rozhodl, že si oba muži odsedí devět let ve vězení, Procházka byl odsouzen v nepřítomnosti, jako uprchlý. Rozhodnutí, proč dostali oba stejně vysoké tresty soudkyně Veronika Čeplová tehdy okomentovala tak, že podíl Procházky a Čermáka na krádeži byl stejně důležitý.

Jelikož František Procházka však byl stále na útěku, za mřížemi skončil ve skutečnosti pouze Milan Čermák, který spoluvinu neustále odmítal. „Nemám s tím nic společného,“ zdůrazňoval opakovaně před soudy se slovy, že obvinění proti němu vykonstruovala policie. Nepochodil ani s ústavní stížností.

„Lovci lebek“ a jachta za desítky milionů

A co se stalo s Procházkou? Na pátrání po něm se v minulosti podílel i speciální policejní vyšetřovací tým zvaný „lovci lebek“. Objevovaly se informace, že se skrývá v Jižní Americe či Karibiku. Deník Blesk počátkem roku 2011 přišel se zjištěním, že předcházející léto brázdil oceán poblíž Hondurasu na své moderní jachtě za zhruba 85 milionů korun. Ozývaly se rovněž hlasy, že někdejší strážný byl pouze nastrčenou loutkou, jíž se šéfovi po krádeži zbavili.

František Procházka, muž, který v roce 2007 ukradl přes půl miliardy korun.

Pátrali po něm také soukromí detektivové z Británie, které si najala pojišťovna. Přišli na to, že před krádeží hodně cestoval, absolvoval též kurz ochrany osob v Izraeli. K jeho dopadení nakonec nepřispěla ani peněžitá motivace bezpečnostní agentury, která slíbila odměnu dva miliony eur (asi 52 milionů korun) tomu, kdo poskytne informaci vedou k zatčení pachatele a opětovnému získání peněz.

Finance, o něž firma G4S Cash Services při lupu přišla, vrátila bankám v roce 2008. Sumu požadovala od pojišťovny, která zaplatila vše, G4S výjimečně neměla spoluúčast.

„Krádež století“ se stala rovněž předlohou pro jednu z epizody českého kriminálního seriálu Případy 1. oddělení.

Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak
Lucie Zelinková: Nikdy jsem se tématu mateřství věnovat nechtěla. Všechno je jinak

Moje témata patří snad k těm nejvíce nepopulárním, která ve společnosti kolují, říká v podcastu Netabuj knihomolka, influencerka a maminka malé...