Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

10 volebních výroků: křeslo ministra, zbytečný Senát a Škromachova cesta

Česko

  13:51
Druhé kolo senátních voleb nepřineslo jen nové složení horní komory, ale i historicky nejnižší voličskou účast a debakl několika známých osobností české politiky, včetně sociálních demokratů Zdeňka Škromacha a ministra Jana Mládka. Server Lidovky.cz vybral deset nejzajímavějších výroků z volebního víkendu.

Povolební „selfie“ Zdeňka Škromacha. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Senátní volby 2016

„Nízká volební účast bude pro nás všechny velkým mementem a velkou výzvou. Upřímně řečeno, nevím, co s tím.“ (Komentář předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska k historicky nejnižší volební účasti.)

„Platí, že vzhledem k prohře nabídnu své ministerské křeslo, ale zatím jsem tak ještě neučinil.“ (Sobotní reakce ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka na vlastní prohru v druhém kole voleb.)

„Jednou musí člověk do kopce nahoru, pak zase dolů. Tak to v životě chodí.“ (Komentář neúspěšného kandidáta ČSSD Zdeňka Škromacha v České televizi po oznámení volebních výsledků.)

„Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 miliónů korun ročně, a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta. Na Slovensku například horní komora není.“ (Komentář předsedy ANO Andreje Babiše pro deník Právo po vyhlášení volebních výsledků.)

„Měl jsem pocit, že stojím proti panu Babišovi. Ten byl na všech plakátech senátorů za ANO, nebylo to jednoduché. Podle mne je Senát o lidech, ne o straně.“ (Komentář kandidáta KDU-ČSL Petra Šilara po vítězství na Orlickoústecku nad kandidátem ANO Janem Lipavským.)

„Díky všem kandidátům ve volebním obvodu. Byl poměrně složitý, kampaň se přesto vedla nad očekávání slušně. O panu profesorovi (Václavu) Bělohradském (kandidát SZ a ČSSD) to platí dvojnásob.“ (Komentář vítězného kandidáta za TOP 09+STAN+KDU-ČSL na Praze 6, ředitele Gymnázia Jana Keplera Jiřího Růžičky.)

„Pro KDU jsou volby vítězné, akorát já u toho nejsem.“ (Neúspěšný kandidát Stanislav Juránek ke své prohře v brněnském obvodu.)

Ladislav Kos slaví po Senátních volbách.
Zdeněk Škromach se fotí před svým domem v Rohatci.

„Trošku mě mrzí i ta minimální volební účast. Samozřejmě, k té prohře je tam více faktorů, u nás i v krajské politice ČSSD, protože jsme úplně vyhořeli v kraji a vyhořela celkově ČSSD. Musíme to zanalyzovat a asi se odrazit úplně ode dna.“ (Komentář poraženého kandidáta za ČSSD na senátora, novojičínského starosty Jaroslava Dvořáka.)

„Když jsem slyšel, že komunistická strana vyslovila podporu mé protivnici, paní Terelmešové, říkal jsem si, že je hotovo. Časy se ale asi trochu mění. Představa, že zepředu bude oranžový buldozer a zleva zaútočí komančové z rezervace, je hrozná.“ (Odpověď nového senátora za obvod Plzeň-město Václava Chaloupka na otázku Lidovky.cz, jak hodnotí své vítězství.)

„Některé senátory zvolilo doslova pár lidí. To si musí uvědomit.“ (Politolog Lukáš Novotný po sečtení všech hlasů a jasném výsledku senátních voleb v rozhovoru pro Lidovky.cz.)

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat