Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

127 hodin v zajetí utažských hor

Česko

Režisér mnoha Oscary oceněného snímku Milionář z chatrče Danny Boyle připravuje nový film. Drama o jediném herci bude vyprávět příběh amerického horolezce Arona Ralstona, který si musel v horách sám amputovat ruku.

LOS ANGELES / PRAHA Režisér Danny Boyle, jenž byl oceněn Oscarem za snímek Milionář z chatrče, se podle svých slov chystá natočit nový film na základě životního příběhu mladého amerického horolezce Arona Ralstona. O režisérově čerstvém záměru informoval americký magazín Variety.

Ve snímku s prozatímním názvem 127 Hours (tedy „127 hodin“) si zřejmě zahraje jen jediný herec, neboť film má být projekcí horolezcova dramatického prožívání situace na hranici života a smrti, která se udála v dubnu roku 2003.

Tehdy se sedmadvacetiletý dobrodruh a náruživý horolezec Aron Ralston vydal do skal Blue Johnova kaňonu v americkém Utahu. Při lezení se mu ovšem na ruku navalil utržený balvan a uvěznil jej na místě. Ralston zůstal „přišpendlený“ ke skalnatému horskému svahu déle než pět dní. Bez zásob tekutin a potravin přežil jen díky tomu, že pil vlastní moč.

Když Ralston po pěti dnech plných marného čekání pochopil, že se mu nedostane pomoci a že je v přímém ohrožení života, rozhodl se drama ukončit sám. Na pokraji fyzického i psychického zhroucení si pomocí kapesního nože a malých kleští amputoval vlastní ruku. Natočil na kameru vzkaz na rozloučenou Ze zajetí utažských hor se mladík vysvobodil po sto dvaceti sedmi hodinách. Než sám sebe dokázal přimět k odvážnému činu, který mu nakonec zachránil život, natočil už dokonce na příruční videokameru vzkaz na rozloučenou věnovaný rodině. Díky jeho odhodlání žít však nakonec vše dobře dopadlo a Aron Ralston nedávno oslavil čtyřiatřicáté narozeniny.

O osudném zážitku, po němž se – jak sám říká – znovu narodil, horolezec hovořil v několika televizních pořadech a později o něm také sepsal knihu nazvanou Between a Rock and a Hard Place. Výmluvný název, jenž by se dal doslova přeložit „Mezi skálou a tvrdým místem“, je příměrem pro bezvýchodnost obtížné životní situace, v níž měl Ralston na výběr jen mezi smrtí a uříznutím vlastní ruky (které mohlo taktéž skončit smrtí). Úspěch zaručí prověřený tým Není tedy divu, píše britský list The Guardian, že Ralstonův příběh inspiroval režiséra Boyla k tvorbě nového snímku. Při natáčení 127 Hours se má navíc znovu setkat s diváky dobře prověřeným filmařským týmem, který spolupracoval na snímku Milionář z chatrče. Psaní scénáře by se tedy měl podle magazínu Variety chopit Simon Beaufoy a produkci by měl zajistit Christian Colson.

Stejně jako Milionář z chatrče bude i 127 Hours zaštítěn filmovou společností Fox Searchlight. Natáčení by mělo začít už zkraje příštího roku a na filmová plátna světových kin by se měl snímek dostat ke konci roku 2010.

Boylův poslední film Milionář z chatrče byl během letošního předávání cen americké filmové akademie ověnčen celkem osmi Oscary a prozatím po celém světě vydělal tři sta sedmdesát sedm milionů dolarů (více než šest a půl miliardy korun).

***

Slavný režisér

Kdo je Danny Boyle?

Britský filmový režisér a producent se narodil 20. října roku 1956 v Manchesteru.

Proslavil se svým filmem Trainspotting podle stejnojmenné novely Irvina Welshe nebo dobrodružným snímkem Pláž s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Jeho poslední film Milionář z chatrče byl oceněn osmi Oscary.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!