5. února 2016 18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

13. díl Kurzu právní sebeobrany: Škody na zvířeti

Kurz právní sebeobrany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurz právní sebeobrany | foto: Richard Cortés

Přejetí psa sice nepostihuje české právo ani zdaleka tak přísně jako sražení člověka, přesto je tato situace pro viníka značně nepříjemná. Pokud je zvíře zraněné, musí viník zaplatit veškeré náklady na jeho léčbu, by třeba několikanásobně přesáhnou cenu zvířete. Teoreticky je možné se domáhat odškodnění také kvůli citové újmě.

Nový občanský zákoník věnuje zvířatům značnou pozornost. Výslovně totiž stanoví –na rozdíl od ještě před nedávnem účinné úpravy –,že nejsou věcmi. Podle kodexu mají živá zvířata zvláštní význam a hodnotu již jako tvorové nadáni smysly.

Z právního hlediska se tak donedávna postavení zvířat od neživých věcí tolik nelišilo. Navíc nejde jen o čistě akademické hledání rozdílů v zákoníku – současné legislativní ukotvení zvířat má totiž jasné dopady při náhradě škody. Takže ve chvíli, kdy vám někdo přejede autem psa, se podle aktuálního zákoníku můžete domoci mnohem více opatření a také vyšší sumy peněz, než kdyby šlo jen o obyčejnou, neživou věc.

Pes se stává obětí nějaké nehody poměrně často: srazí jej nepozorný řidič nebo ho třeba neoprávněně odstřelí nerudný myslivec. Může se stát také to, že se třeba o koně stará na základě smlouvy určitý pečovatel a zvíře kvůli němu uhyne. České právo ale mezi těmito situacemi nerozlišuje. Coby náplast na způsobenou bolest a těžkosti nabízí poškozeným hlavně peníze. „Jako vlastník psa máte právo na náhradu škody. Zvíře není to samé, co neživá věc, základní principy náhrady škody na zvířeti se ale uplatňují shodným způsobem,“ říká právník Petr Bezouška z kanceláře PRK Partners.

Nejprve se tedy postupuje podobně jako v případě, kdy vám někdo rozbije okno. „Vlastník může žádat náhradu uvedením v předešlý stav, například aby škůdce zvíře vyléčil, nebo náhradu v penězích,“ popisuje Bezouška. Práv ale má vlastník zvířete přece jen více. „Odlišnost od neživé věci je v tom, že náklady na léčení musí škůdce nahradit, i když podstatně přesahují cenu zvířete,“ uvádí Bezouška. „Toto právo má vlastník i tehdy, když zvíře později v důsledku zranění zemře,“ dodává advokát Petr Toman z kanceláře Toman, Devátý & Partneři.