16. února 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

13 smrtelných ran v Chomutově: nemusí jít o vraždu, výpovědi svědků se liší

Bratr zastřeleného Dušan se psem Erem, který byl rovněž postřelen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratr zastřeleného Dušan se psem Erem, který byl rovněž postřelen. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

CHOMUTOV/PRAHA Výpovědi svědků rozhodnou, jak se soud postaví k násilné smrti čtyřiatřicetiletého muže z Chomutova. Loni koncem května ho salvou střel z pistole připravil o život Petr B. Státní zástupce ho posadil na lavici obžalovaných kvůli vraždě. Soudce však nevyloučil, že se kvalifikace může změnit. Hlavní líčení začne první týden v dubnu.

„Dokazování nebude zcela jednoduché, protože bude zapotřebí objasnit zejména to, co předcházelo samotnému útoku i to, jakým způsobem útok probíhal. Podrobný rozbor situace bude rozhodující pro stanovení správné právní kvalifikace,“ sdělil serveru Lidovky.cz Jiří Bednář, soudce ústeckého krajského soudu, kde se sledovaná kauza projedná. 

Z pohledu obžaloby je situace přehledná. Loni 27. května na sídlišti Písečná v Chomutově vytrhla řadu místních za spánku hádka několika lidí, kteří přišli z diskotéky. Mezi nimi byl i Radek Š., hádal se s příbuznými v čele se strýcem. Vyhrocení konfliktu hodlal předejít tím, že nasedl do svého auta a chtěl vyrazit pryč. Přestože se mu někteří aktéři sporu snažili zatarasit cestu, odjel. Cestou odřel několik aut.

Konflikt probudil i Petra B. s jeho matkou. V přesvědčení, že lidem na ulici hrozí nebezpečí, s nataženou Berettou s prodlouženým zásobníkem na dvacet nábojů vyběhl ven. Odjíždějící vůz předběhl, během toho vypálil směrem na řidiče třináct střel. Osm z nich ho zasáhlo. Radek Š. byl na místě mrtvý, zemřel po vnitřním krvácení po fatálním zranění srdečnice, průdušnice a levé plíce.

Státní zástupce Vladimír Jan jednání střelce vyhodnotil jako vraždu. Důkazy shromážděné během vyšetřování vyvrátily verzi Petra B., že jeho konání vedla snaha ochránit lidi na ulici. Podle žalobce nikomu nebezpečí nehrozilo. „Poškozený projížděl rychlostí 7-8 km/hod. po pozemní komunikaci, kdy se v koridoru pohybu vozidla nenacházela jakákoliv překážka a to včetně osob,“ napsal Jan obžalobě, kterou má server Lidovky.cz k dispozici.

‚V podstatě všechny výpovědi se liší‘

K verzi státního zástupce však soudce Bednář po průvodním prostudování spisu přistupuje s otevřenou myslí. Připustil, že kvalifikace činu se může během procesu změnit. Klíčové podle něj bude vyhodnocení výpovědí svědků. Právě z jejich svědectví v soudní síni chce sestavit přesný obraz toho, co fatálnímu útoku Petra B. předcházelo. Z toho pak má vyplynout definitivní vyhodnocení skutku obžalovaného.

„V podstatě všichni svědci, kteří na místě něco viděli a něco slyšeli, se ve svých výpovědích mnohdy dosti podstatně liší, zejména pokud jde o to, co předcházelo střelbě. Odstranění těchto rozporů a zjištění toho, jak to bylo, bude hlavní věcí hlavního líčení,“ poznamenal soudce. V čem přesně se zmíněné výpovědi rozchází, nechtěl před startem samotného procesu rozvádět.

Místo, kde k incidentu došlo. Lidé zapalují za postřeleného muže svíčky.
Na místě jsou stále zaparkované vozy, které řidič, před tím než byl zastřelen,...

Vedle svědků na pozvání soudce mají přispět k objasnění skutku znalci z oboru soudního lékařství a psychologie a psychiatrie. První specialisté přiblíží povahu zranění, jimž Radek Š. podlehl. Druhá skupina odborníků předstoupí s popisem duševního a mentálního stavu Petra B. Od jejich výpovědi se očekává, že pomůžou vysvětlit jeho pohnutky. V záloze je pak připravený znalec z oboru balistiky, toho soudce povolá v případě potřeby.

Serveru Lidovky.cz se podařilo kontaktovat právního zástupce střelce Jiřího Paška. Jestli Petr B. svého činu lituje, se však lze jen dohadovat. „Nemám svolení klienta podávat informace o tom, co si myslí, nebo nemyslí. Jsem vázaný mlčenlivostí a žádné informace vám podávat nemohu,“ uvedl advokát. Podobně zdrženlivý zůstal i státní zástupce Vladimír Jan, k důkazní situaci se hodlá vyjádřit až před soudem.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!