Ještě než podepíšete smlouvu o dílo, na jejímž základě vám stavební firma postaví nový dům, nebo než si třeba nakoupíte drahý materiál, hlavně si ověřte, že skutečně můžete stavět tam, kde jste si to vysnili. „Aby byla stavba stavebním úřadem povolena, musí se pozemek nacházet na zastavitelném nebo přestavbovém, případně zastavěném území obce,“ upozorňuje Miroslav Dudek z kanceláře Schönherr.
Zda jde o některý z těchto typů území, zjistíte z územního plánu. Ten bude umístěný nejspíše na webu obce, na jejímž území chcete stavět. Pokud ne, nechají vás do něj nahlédnout na obecním úřadě. Připravte se na to, že s úředníky budete komunikovat v příštích týdnech a měsících možná častěji, než by vám bylo milé. „Postup začíná územním rozhodnutím, pokračuje vydáním stavebního povolení a končí až kolaudačním rozhodnutím,“ vypočítává jednotlivé úkony spojené se stavbou Miroslav Dudek.
Pokud však chcete stavět jen menší rodinný domek, zas až tak složité to nebude. Popsaná rozhodnutí a povolení nahradí pouhé souhlasy. I jejich získání sice znamená spoustu administrativy, na druhou stranu bývají spojeny s menšími nároky ze strany úřadů.