Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

17. listopad: mládež i důchodci s vuvuzelami nadávali vládě

Česko

  19:10
PRAHA - Zhruba 20tisícový protest proti vládě Petra Nečase zastihl v Praze všechny generace. Zatímco na Václavském náměstí mu staří i mladí vyjadřovali podporu, na Národní třídě nad ním někteří kroutili hlavou.

23 let dělí roky 1989 a 2012. Kam se Česko za tu dobu dobralo? foto: ČTK

„Byl jsem přímým účastníkem protestů před 23 lety. Pro mě je to jeden z nejvýznamnějších dní,“ řekl Lidovkám.cz čtyřicátník Michael. Šel k památníku studentské demonstrace na Národní třídě i se synem v kočárku. A také s poutačem z kartonu, na kterém hlásal: „Odbory, toto není váš den.“

17. listopad na serveru Lidovky.cz

Micheala s dítětem zrovna minul Miloš Zeman. Bylo půl jedné a bývalý premiér měl za sebou oběd v jedné z místních luxusních restaurací. Prezident Václav Klaus, se kterým jeho možný nástupce seděl za stolem, byl už pár minut pryč. Policie si tak na chvíli mohla dát na Národní třídě pohov.

Po pokládání věnců se vydal Václav Klaus s Milošem Zemanem a Bohuslavem Svobodou na oběd.
Odpůrce prezidenta Václava Klause u památníku listopadových událostí na Národní třídě v Praze

Rušno bylo naopak tou dobou na Václavském náměstí. Pod sochou svatého Václava se tu scházela pestrá sbírka účastníků demonstrace Stop vládě. Hlavní protest odstartoval ve 13 hodin.

„Přijel jsem demonstrovat proti vládě vlakem z Prahy - západ,“ prohlásil starší šedovlasý plán. Vybavený špunty do uší a zelenou vuvuzelou o sobě dával pořádně slyšet. „To mám speciálně na dnešek,“ přiznal Lidovkám.cz. Na fotbal prý rozruch dělat nechodí.

ČTĚTE DÁLE:

Proti počínání Nečasova kabinetu ale nedemonstrovali pouze důchodci nebo odboráři. „Štve nás hlavně korupce. Přišli jsme, protože nesouhlasíme s touhle vládou,“ prohlásily studentky Markéta s Alenou. „Tihle to asi nezmění,“ připustily s pohledem na pódium, kde právě řečnil odborářský předák Jaroslav Zavadil. „Ale my všichni ano,“ dodaly rázně.

23 let dělí roky 1989 a 2012. Kam se Česko za tu dobu dobralo?
I na srpy a kladiva došlo na Václavském náměstí.

Na úrovni magistrály pod Národním muzeem už nebyl hlavní protest téměř slyšet. Přehlušila ho aparatura, kterou si přímo na schodiště historické budovy nainstaloval kontroverzní pražský taxikář Zdeněk Ponert. „Je to šaškárna, takový trucpodnik,“ zlobila se na konkurenci penzistka Jaroslava.

Velkou fotogalerii si prohlédněte zde:

Svíčky a rudá růže jako vzpomínka. I Vladimír Franz, uchazeč o prezidentský post, přišel 17. listopadu uctít místo na Národní třídě.

„Přišla jsem hlavně kvůli vnoučatům, aby jim vůbec něco zbylo,“ zmínila agilní důchodkyně a zavzpomínala na staré časy. „Dneska nejvíc kritizují ti mladí, kteří nic nezažili. Ale třeba léky byly dřív zadarmo a já dám teď jenom za ty nejnutnější 750 korun měsíčně,“ přisadila si.

Když se později protest přesunul k Národnímu divadlu a gradoval tu cinkáním klíčů a výzvami k demisi, upoutal kdekoho. „Co to křičí?“ ptal se zhruba sedmiletý chlapec. S tátou vyšli na Národní z boční Voršilské ulice. „Demisi. To jako odstoupit,“ řekl mu jeho otec. A bez dalšího vysvětlování syna rychle vedl co nejdál od protestujících.

Pražská magistrála je uzavřena, policie kvůli demonstracím odklonila dopravu.
Demonstrace 17. listopad

Kolem půl čtvrté se na Národní třídu začal vracet běžný sváteční provoz. Chvíli předtím odešly nejpočetnější skupiny odborářů. „Balíme to a jedem dom. Přijeli jsme hlavně na demonstraci, teď míříme na nádraží,“ uvedl jihlavský odborář Roman. Jeho skupina patřila s modrými prapory mezi ty nejvýraznější.

V pět odpoledne už z Václavského náměstí zmizelo pódium a na zbytky po demonstraci Stop vládě nastoupila oranžová úklidová četa. Ponert se svými příznivci opodál ale stále vytrvávali. A s nimi také kordón policistů, kteří řidičům zajišťovali průjezd magistrálou. „Mají to povolené do 22 hodin, ale tak dlouho snad nevydrží,“ řekl Lidovkám.cz jeden z nich.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!